informacje branżowe - twitterinformacje branżowe - facebook
Bezpieczne wyjazdy, czyli jak chronić się podczas wyjazdów zawodowych i prywatnych
Inter Tour 365, ubezpieczenie turystyczne

Bezpieczne wyjazdy, czyli jak chronić się podczas wyjazdów zawodowych i prywatnych

Wiadomości / 2018.08.09

Okres wakacyjny to ulubiony okres urlopów wielu Polaków, także dla lekarzy, pielęgniarek i przedstawicieli innych zawodów medycznych. Nieszczęśliwy wypadek może wydarzyć się każdemu. Nie ma znaczenia czy to wyjazdy zawodowe, czy wyjazdy prywatne. Niezależnie od tego gdzie wybieramy się w podróż należy ją odpowiednio zaplanować, dlatego warto pomyśleć o odpowiednim ubezpieczeniu turystycznym. Czym się kierować przy wyborze ubezpieczenia? Oto kilka dobrych rad.

Niebezpieczeństwo podróży bez polisy ubezpieczeniowej boleśnie obrazuje wykaz kosztów usług medycznych za granicą. Zwykła wizyta u dentysty może kosztować kilka tysięcy. Natomiast akcja poszukiwawcza, hospitalizacja i transport do kraju mogą sięgać kilkuset tysięcy złotych. Ostateczny rachunek zależy od kraju, w którym zajdzie konieczność leczenia. To oznacza, że na wyjazdy nie wystarcza karta EKUZ czy ubezpieczenie z biura podróży na 10 tys. zł. Nie należy także myśleć, że nas wypadki nie dotyczą. Według Ministerstwa Spraw Zagranicznych ostatnio najpopularniejszymi miejscami hospitalizacji są: Grecja, Egipt oraz Hiszpania, ale też Wielka Brytania i Majorka. Najczęstszymi przyczynami hospitalizacji są wypadki i upadki z balkonów. Przykładowo w Grecji za wizytę u lekarza pierwszego kontaktu, stomatologa, leczenie stacjonarne w szpitalu pacjent posiadający kartę EKUZ musi pokryć we własnym zakresie opłatę w wysokości do 25% ceny[1]. Udział pacjenta w finansowaniu leczenia (koszty współpłacenia) nie podlega zwrotowi przez NFZ[2]. Praca lekarza, fizjoterapeuty, pielęgniarki, ratownika medycznego to też wyjazdy zagraniczne na szkolenia, konferencje czy misje medyczne. Dlatego najkorzystniejsze jest ubezpieczenie obejmujące wszystkie wyjazdy w ciągu roku, zarówno te prywatne w celach wypoczynkowych jak i te zawodowe związane z wykonywaniem pracy w zawodzie medycznym.

­– Nieprzewidziane sytuacje, nieszczęśliwe wypadki, nagła choroba w czasie podróży może przydarzyć się każdemu. Dlatego zanim wyjedziemy za granice warto zadbać o to, żeby w czasie wyjazdu czuć się maksymalnie bezpiecznie. Największy poziom ochrony gwarantuje, odpowiednio dobrane do naszych potrzeb, ubezpieczenie turystyczne. Nie opłaca się opierać tylko na Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego czy ubezpieczeniu gwarantowanemu przez biuro podróży. Dlaczego? Karta EKUZ uprawnia do bezpłatnego leczenia w całej Europie na takich samych zasadach jak obywatele w kraju, w którym przebywamy. W poszczególnych krajach świadczenia te mają różny zakres i często jest to zdecydowanie mniejszy wachlarz bezpłatnych usług medycznych niż w Polsce. W niektórych krajach np. we Włoszech, będziemy więc musieli zapłacić dodatkowo np. za wizytę u lekarza czy transport karetką. EKUZ zapewnia pomoc tylko w placówkach publicznej służby zdrowia, a takie nie zawsze znajdziemy w miejscu naszego urlopu. EKUZ nie pokrywa także kosztów transportu do kraju, zagubienia bagażu czy konieczności wcześniejszego powrotu do domu[3]. Biuro podróży ma obowiązek ubezpieczyć nas, na czas naszego zagranicznego urlopu, od kosztów leczenia i następstw nieszczęśliwych wypadków. Często jednak takie ubezpieczenie sprzedawane w pakiecie z wyjazdem może nie wystarczyć, ponieważ sumy gwarancyjne są niskie lub nie obejmują sytuacji np. z uprawianiem sportu. W nagłych sytuacjach, zwłaszcza w krajach, gdzie świadczenia medyczne są drogie, może się to wiązać z koniecznością zapłaty za leczenie znacznych sum z własnej kieszeni. Odpowiednio dobrane ubezpieczenie turystyczne zdecydowanie rozszerza zakres ochrony i poczucie bezpieczeństwa na wyjeździe. W jego skład może wchodzić kilka rodzajów ochrony: ubezpieczenie kosztów leczenia, kosztów poszukiwań i ratownictwa na wodzie oraz lądzie, następstw nieszczęśliwych wypadków, kosztów transportu na miejscu wyjazdu i powrotu do kraju, ubezpieczenie OC i pomoc assistance w podróży – mówi Andrzej Twardowski, Dyrektor Biura Ubezpieczeń Medycznych i OC w INTER.   

Oto 10 pytań, na które warto odpowiedzieć zanim wybierzemy odpowiednią polisę turystyczną dla siebie:

Na jak długo potrzebujemy ubezpieczenia i w jakim celu wyjeżdżamy?

Ubezpieczenie podróżne najczęściej kupujemy na okres wyjazdu zagranicznego. Wyjeżdżając kilka razy do roku, warto wykupić ubezpieczenie na okres dwunastu miesięcy. Koniecznie z nielimitowaną liczbą wyjazdów w tym okresie. Plusem takiego rozwiązania jest brak konieczności myślenia o formalnościach tuż przed wyjazdem. Jeśli podróżujemy nie tylko w celach wypoczynkowych, ale nasze wyjazdy wiążą się też z wykonywaniem przez nas pracy zawodowej, to warto sięgnąć po takie ubezpieczenie, które gwarantuje ochronę niezależnie od celu wyjazdu. Przykładowo INTER Tour 365 to roczne ubezpieczenie turystyczne dedykowane przedstawicielom zawodów medycznych, które zapewnia ochronę, bez konieczności zgłaszania planowanej podróży, zarówno w celach wypoczynkowych jak i w związku z wykonywaniem pracy w zawodzie medycznym.

Czy polisa narzuca limity?

Każde ubezpieczenie ma jakieś ograniczenia, choćby te związane z sumą gwarancyjną czy zakresem terytorialnym. Zastanów się na czym najbardziej Ci zależy i koniecznie przeczytaj OWU przed wykupieniem polisy. To bardzo ważne, aby polisa była możliwie najbardziej elastyczna i nie narzucała limitów np. związanych z wiekiem.

Czy polisa uwzględnia aktywności?

Nie każdy wyjazd wiąże się jedynie z uczestnictwem w szkoleniu lub leżeniem na plaży. Dlatego istotne jest ubezpieczenie ryzyk związanych z uprawianiem sportów amatorskich takich jak narty, snowboard czy nurkowanie do 15 m.

Jaki oferuje zakres pomocy?

Istotne jest, aby sprawdzić, czy ubezpieczenie pokrywa koszty poszukiwań oraz ratownictwa na morzu i lądzie. Ważne jest czy uwzględnia także koszty transportu do kraju.

Jakie ma warianty?

Wybierając ubezpieczenie, warto przeanalizować wszystkie możliwe warianty i zwrócić uwagę na to, czym się różnią oraz jaką ochronę oferują.

Czy oferuje ubezpieczenie OC w życiu prywatnym?

To polisa, której zakup warto rozważyć, zwłaszcza gdy mamy pod opieką dziecko, podróżujemy z kotem lub psem albo korzystamy z wynajętego mienia. Posiadanie takiego ubezpieczenia chroni w momencie wyrządzenia szkody osobie trzeciej.

Czy ratuje z opresji w momencie utraty mienia?

Niechętnie wyobrażamy sobie sytuację, w której jesteśmy na wyjeździe i tracimy gotówkę oraz karty płatnicze. Tymczasem dobre ubezpieczenie uwzględnia także taką sytuację i gwarantuje jednorazowy zastrzyk gotówki.

Czy można liczyć na zniżki?

Polisę turystyczną można kupić razem z ubezpieczeniem zawodowym. Taki pakiet upoważnia do zniżek w polisie OC.

Kogo obejmuje ochroną?

Odpowiednio szerokie ubezpieczenie może objąć ochroną także członków rodziny. Koniecznie należy sprawdzić definicję rodziny w słowniku ubezpieczyciela. Przykładowo INTER za rodzinę uważa również związki partnerskie prowadzące wspólne gospodarstwo domowe.

Czy ubezpieczenie oferuje usługi concierge?

Może się okazać, że w podróży potrzebujemy pomocy przy zamówieniu samochodu lub pilnie potrzebne jest wsparcie tłumacza. Dobrze dobrana polisa turystyczna może zawierać i takie usługi.

Wybierając wariant polisy ubezpieczeniowej należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy na wyjazdy potrzebujemy pakietu indywidualnego, czy rodzinnego, a następnie dobrać zakres ochrony. Ta zagwarantuje nam spokój w podróżach przez cały rok.

Dobre ubezpieczenie turystyczne zapewnia pomoc medyczną, organizacyjną, finansową w czasie wyjazdów za granicę w celach turystycznych, wypoczynkowych, biznesowych czy edukacyjnych, dlatego jeśli podróżujemy też w celach służbowych warto sprawdzić ubezpieczenia dedykowane specjalnie naszej profesji. Przykładowo przedstawiciele zawodów medycznych sięgając po polisę INTER Tour 365 mogą liczyć na specjalny pakiet ochronny dla siebie i swoich rodzin. Całoroczna ochrona ubezpieczeniowa obowiązuje na całym świecie bez konieczności zgłaszania planowanej podróży zarówno w celach wypoczynkowych, jak i w związku z wykonywaniem pracy w zawodzie medycznym. Nie ma limitów wyjazdów i wieku ubezpieczonego, pakiet obejmuje m.in.  koszty leczenia i pomoc assistance w podróży w wysokość 250 000 zł dla każdego ubezpieczonego, koszty wynikłe z następstw nieszczęśliwych wypadków w wysokości 15 000 zł dla każdego ubezpieczonego, koszty poszukiwań i ratownictwa na morzu i lądzie, również z wykorzystaniem helikoptera, a także OC w życiu prywatnym, transport karetką na miejscu, transport powrotny do kraju, bezzwrotna pomoc finansowa w przypadku utraty gotówki w wyniku rabunku lub wypłaty z bankomatu, usługi concierge. Koszt wykupienia polisy jest porównywalny z ceną standardowego 2 tygodniowego ubezpieczenia wakacyjnego – tłumaczy Andrzej Twardowski z INTER.      

Bezpieczna podróż zagraniczna to podróż z polisą. Wybierając najlepszą opcję dla siebie, należy zwrócić uwagę na sumę ubezpieczenia oraz jego zakres. Należy szczegółowo zapoznać się z OWU oraz, co ważne, w trakcie nabywania polisy przekazać ubezpieczycielowi istotne informacje na temat stanu zdrowia czy chęci uprawianie sportów na wyjeździe. To pozwoli dobrać taki wariant ubezpieczenia, który zapewni pełną i najlepszą ochronę naszej podróży. Bez tego może się np. okazać, że wykupiona polisa nie obejmuje uprawianie sportu wysokiego ryzyka i w razie złamania ręki czy nogi nie uzyskamy odszkodowania i zwrotu kosztów. Jeśli cierpimy na choroby przewlekłe, w przypadku zdarzeń związanych z ich zaostrzeniem w trakcie naszego wyjazdu, ochrona ubezpieczeniowa często obowiązuje jeśli ubezpieczony wykupił wcześniej stosowny wariant ubezpieczenia. Osoby, którym zależy na wysokiej ochronie ubezpieczeniowej, powinny szczegółowo zapoznać się z opcjami dodatkowymi i ewentualnymi rozszerzeniami standardowego pakietu oferowanego przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Wtedy można skupić się na czerpaniu radości z wyjazdu i nie martwić się gdy dojdzie do nieszczęśliwego wypadku, nagłych problemów ze zdrowiem, czy innych nieprzewidzianych sytuacji. Dobra polisa turystyczna jest bowiem w takich momentach nieoceniona.

Więcej informacji na stronie www.interpolska.pl 

[1] https://www.ekuz.nfz.gov.pl/praca/wyjezdzam-do/grecja

[2] https://www.ekuz.nfz.gov.pl/wypoczynek/wyjezdzam-do/wlochy

[3] https://www.ekuz.nfz.gov.pl/wypoczynek/informacje-ogolne

źródło: informacjebranzowe.pl

informacje branżowe
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe