informacje branżowe - twitterinformacje branżowe - facebook
Co Polacy wiedzą o smogu? Sprawdź wyniki w infografice

Co Polacy wiedzą o smogu? Sprawdź wyniki w infografice

Wiadomości / 2019.05.15

Nawet jedna mała zmiana w domu jednorodzinnym może pomóc w walce o czyste powietrze, a w efekcie wpływać na ograniczenie powstawania smogu. Choć sezon zimowy już minął – a to wówczas smog jest największy – warto mimo wszystko zastanowić się, jak zapobiec podwyższonemu poziomowi zanieczyszczeń w najbliższej przyszłości. Dowiedz się, co tak naprawdę sądzą o smogu Polacy. Ich odpowiedzi znajdziesz w infografice stworzonej przez markę Vaillant.

Smog to mgła zawierająca zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego, czyli głównie pyły i gazy powstałe ze:

  • spalania węgla w piecach,
  • spalin samochodowych,
  • spalin wytwarzanych przez zakłady przemysłowe.

W Polsce występuje tzw. smog klasyczny typu londyńskiego, który pojawia się najczęściej w okresie zimowym – od listopada do lutego. Choć to tylko kilka miesięcy w roku, jest on realnym zagrożeniem dla zdrowia dla 98% Polaków, na co wskazują wyniki ankiety zrealizowanej przez firmę Vaillant. Dla ankietowanych nie są to puste słowa – regularnie sprawdzają oni stan powietrza w swoim mieście, a jeśli poziom smogu jest wysoki, próbują się przed nim chronić. Robi to aż 89% Polaków biorących udział w ankiecie.

Poziom pyłów i innych szkodliwych substancji w powietrzu najlepiej sprawdzać w wiarygodnym źródle informacji, np. na stronie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Polacy korzystają z rozwiązań chroniących ich przed skutkami smogu

Na rynku jest dostępnych wiele produktów i rozwiązań umożliwiających ochronę przed smogiem i Polacy chętnie z nich korzystają. Najpopularniejsze są rośliny filtrujące powietrze – w swoich domach posiada je aż 45% ankietowanych. 24% osób zdecydowało się na zakup oczyszczacza powietrza, a tylko 18% w sytuacjach podwyższonego poziomu smogu zakłada maski antysmogowe.

Jednak ochrona przed skutkami smogu to nie wszystko, co robimy, aby o siebie zadbać. Coraz więcej Polaków decyduje się na walkę z przyczynami powstawania smogu np. poprzez wybór ekologicznych metod ogrzewania domu. Już 56% ankietowanych Polaków ma zainstalowane w domu nowoczesne urządzenia grzewcze, a 29% chce zamontować je w niedalekiej przyszłości. Wsparciem w ich planach może być powstały w zeszłym roku rządowy program Czyste Powietrze, w ramach którego można otrzymać dofinansowanie do wymiany dotychczasowego systemu grzewczego.

Ekologiczne sposoby ogrzewania domu jako metoda walki ze smogiem

W trakcie wymiany starego systemu grzewczego na nowy Polacy stoją przed wyborem odpowiedniego urządzenia. Według ankiety kocioł kondensacyjny i pompa ciepła są równie często wybierane – 23% ankietowanych korzysta w swoim domu z kotła kondensacyjnego, a 20% z pompy ciepła.

Natomiast największym zainteresowaniem, bo aż 36% ankietowanych Polaków, cieszy się połączenie instalacji fotowoltaicznej z urządzeniem grzewczym nowej generacji – najczęściej wybierana jest pompa ciepła. Jak wskazują eksperci Vaillant, wykorzystywanie własnej energii wyprodukowanej przez panele fotowoltaiczne jest obecnie bardziej opłacalne niż korzystanie z energii sieciowej, szczególnie jeśli energia elektryczna zasila również pompę ciepła. Takie rozwiązanie pozwala zredukować koszty ogrzewania niemal do zera, a tym samym umożliwia stworzenie domu zeroenergetycznego. To połączenie pozytywnie wpływa na środowisko.

Aby stworzyć dom zeroenergetyczny, zainstaluj w swoim domu:

  • pompę ciepła powietrze/woda, np. aroTHERM SPLIT,
  • panele fotowoltaiczne, np. auroPOWER.

Dodatkowo zdecyduj się też na system wentylacji budynku, czyli centralę nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła np. system wentylacji recoVAIR.

Więcej informacji o tym, co Polacy myślą o smogu, znajdziesz w infografice przygotowanej przez Vaillant. A jeśli szukasz odpowiedniego dla swojego domu systemu grzewczego, sprawdź stronę www.vaillant.pl.

źródło: informacjebranzowe.pl

informacje branżowe
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe