informacje branżowe - twitterinformacje branżowe - facebook
Cyberzagrożenia dla biznesu

Cyberzagrożenia dla biznesu

Technologie / 2020.03.31

Ponad połowa działających na rynku firm doświadczyła w 2019 roku cyberataków. Wynikiem tych działań była utrata dochodów, utrata klientów, co często uniemożliwiało dalszy rozwój biznesu. Firmy poniosły również duże straty finansowe, które spowodowane były koniecznością wdrożenia kosztownych działań, aby przywrócić poprawną pracę IT. Dziś uważają, że mogły tego uniknąć… Świadomość przedsiębiorców jest coraz większa, lecz zagrożeń nieustannie przybywa. Jakie są najczęstsze cyberzagrożenia i jak można się przed nimi chronić?

Jakie są najczęstsze cyberzagrożenia dla biznesu?

Phishing to jedno z największych zagrożeń dla Twojej firmy. Przestępcy celują najczęściej w pracowników firmy, stosując rozmaite podstępy. Najpopularniejsza jest prosta sztuczka, którą wszyscy znają, a mimo to wciąż wiele osób się na nią nabiera! Oszuści, podszywając się pod znaną firmę, wysyłają mailem linki i proszą o zalogowanie się w serwisie. Przekierowują użytkowników na zainfekowane, fałszywe strony i w ten sposób przechwytują hasła do logowania lub inne dane. Takiego ataku doświadczyło aż 64% firm! Warto więc zadbać o odpowiednie przeszkolenie kadry pracowniczej.

Ransomware to inaczej oprogramowanie szantażujące, które blokuje dostęp do komputera lub znajdujące się w nim pliki, a następnie żąda okupu w zamian za przywrócenie dostępu. Odzyskanie plików jest praktycznie niemożliwe! Oprogramowania są tak zaawansowane, że zdjęcie blokady bez wymaganego klucza jest po prostu niewykonalne, a również po wpłaceniu okupu przestępcy bardzo rzadko przywracają dostęp do plików. Lepiej zadbać o zabezpieczenia, niż później żałować.

Spyware to oprogramowanie szpiegujące, które podąża Twoim śladem i zbiera informacje na temat Twojej aktywności w sieci – informacje o odwiedzanych stronach, dane dostępowe itp. Spyware jest często ukrytym dodatkiem dołączonym do większego programu, który po zainstalowaniu działa bez Twojej wiedzy. Może pobierać pliki pobrane z sieci, zmieniać zapisy w systemie operacyjnym i ustawienia. Co najgorsze oprogramowanie jest odporne na usuwanie i nawet po odinstalowaniu, niewzruszone nadal kontynuuje swoją pracę.

Keyloggery to kolejne zagrożenie, które czyha na nas w sieci. Keyloggery to inaczej rejestratory klawiszy, które odczytują naciśnięcia klawiszy użytkownika i w ten sposób umożliwiają kradzież haseł, kodów i innych poufnych danych, na przykład, kiedy logujemy się do banku. Jest to bardzo skuteczny sposób, aby zdobyć poufne informacje, tym bardziej że działanie oprogramowania jest niewidoczne dla administratora. Według danych Google podczas 25% ataków keyloggerami oszuści zdobywają poprawne hasła i dane.

Jak chronić firmę przed cyberzagrożeniami?

Choć mamy świadomość, że takie zagrożenia istnieją, nie raz odrobinę je lekceważymy, rezygnując z zabezpieczeń w firmie. Niezwykle ważne jest zaopatrzenie przedsiębiorstwa w renomowane oprogramowanie antywirusowe, które zapewnia ochronę wszelkim elementom IT - komputerom, smartfonom, a także serwerom plików i całej sieci. Wszyscy użytkownicy powinni posiadać oprogramowanie antywirusowe na wszystkich urządzeniach, z których korzystają, ponieważ takie oprogramowania jak np. ransomware bardzo szybko rozprzestrzenia się wewnątrz firmy. Wystarczy, że dostanie się do jednego komputera, aby w krótkim czasie opanować wszystkie!

Zdarza się również, że sami pracownicy, najczęściej zupełnie nieświadomie narażają firmę na cyberataki. Prezentacja, zestawienie finansowe czy sprawozdanie zapisane na prywatnym nośniku danych, który podłączony zostanie do sieci firmowej, również może okazać się zagrożeniem. Aby zminimalizować ryzyko, zastosuj odpowiednie rozwiązania antywirusowe.

Jakie oprogramowanie antywirusowe dla firmy?

Warto zainwestować w cały pakiet bezpieczeństwa, który zapewni firmie kompleksową ochronę – będzie monitorował sieć, zabezpieczy dane firmy, zablokuje oprogramowania typu spyware, ransomware czy wyjątkowo groźne rootkity i ataki zero-day. Godne polecenia są przede wszystkim oprogramowania antywirusowe Bitdefender, które chronią przed wszystkimi wymienionymi wyżej zagrożeniami. Bitdefender już nie raz udowodnił swoją skuteczność, zapewniając swoim klientom 100% bezpieczeństwa podczas największych globalnych cyberataków, które wyrządziły ogromne szkody przedsiębiorcom.  Więcej na temat antywirusa Bitdefender znajdziesz na stronie https://bitdefender.pl/

Tylko renomowany antywirus zapewnia gwarancję bezpieczeństwa, dlatego zwykłe oprogramowania ochronne zostaw do użytku domowego. Firma potrzebuje zaawansowanych, kompleksowych systemów bezpieczeństwa, ze względu na bazy danych i zawarte w nich informacje.

Aby bronić się przed cyberzagrożeniami wejdź na https://bitdefender.pl/ i znajdź ofertę dla siebie.

źródło: informacjebranzowe.pl

informacje branżowe
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe