informacje branżowe - twitterinformacje branżowe - facebook
Drzwi otwarte na dopłaty

Drzwi otwarte na dopłaty

Nieruchomości / 2012.12.19

Nawet 50 tys. złotych dofinansowania do kredytu na budowę domu energooszczędnego od 2013 roku będzie można otrzymać od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jednym z warunków ubiegania się o dopłatę jest jednak spełnienie wyśrubowanych norm, które pod koniec listopada przedstawił NFOŚiGW. Wśród nich znajdują się wymagania stawiane stolarce drzwiowej. Tylko wybrane drzwi zewnętrzne dostępne na rynku są w stanie spełnić te wymogi.

Minimalne wymagania techniczne zawarte w opublikowanym przez Fundusz dokumencie dotyczą nie tylko elementów konstrukcyjnych domu energooszczędnego czy wentylacji, ale także okien i drzwi. "W przypadku drzwi zewnętrznych w budynku jednorodzinnym współczynnik Ud nie może przekroczyć 0,80 W/m2K dla standardu NF15 i 1,30 W/m2K dla standardu NF40 " mówi Czesław Suski z Zakładu Stolarki Budowlanej CAL, producenta wysokiej klasy drzwi drewnianych. Wartości te dotyczą I, II i III strefy klimatycznej.

CAL podejmuje wyzwanie

Drzwi spełniające wytyczne NFOŚiGW, jako jeden z nielicznych producentów na rynku, ma w swojej ofercie Zakład Stolarki Budowlanej CAL. Są to modele drewnianych drzwi sosnowych z Kolekcji Arktycznej. " Od 2012 roku skrzydła sosnowe pełne referencyjne z tej kolekcji mają grubość 90 mm, a współczynnik Ud zaczyna się dla nich już od 0,71 W/m2K. Warto też zwrócić uwagę na Kolekcję Rycerską, która ze współczynnikiem Ud na poziomie 1,0 W/m2K wpisuje się w standard NF40 " przekonuje Czesław Suski. Takie parametry to zasługa nie tylko grubego skrzydła, ale i większej ilości materiału termoizolacyjnego, który je wypełnia. Właściwości te uzyskano również dzięki zastosowaniu potrójnego systemu uszczelek obwiedniowych oraz - powodującego lepsze przyleganie skrzydła do ościeżnicy - zamka listwowego. Produkty zarówno z jednej, jak i z drugiej kolekcji wyróżniają się eleganckimi aplikacjami ze stali nierdzewnej, ościeżnicą wykonaną w całości z klejonego drewna, systemem antywyważeniowym oraz progiem termoizolacyjnym w standardzie.

Referencyjne, czyli jakie?

Pamiętajmy o tym, że zakup drzwi do domu energooszczędnego powinien uwzględniać jeszcze jedną istotną kwestię: "Właściwości termoizolacyjne podawane przez producentów stolarki drzwiowej są parametrami charakterystycznymi dla drzwi referencyjnych. Ponieważ każda z firm oferuje różne wymiary gabarytowe drzwi, dla celów porównawczych podaje się wyniki badań cieplnych dla hipotetycznych drzwi o wymiarach 1,23x2,18m " mówi ekspert z Zakładu Stolarki Budowlanej CAL. Większość produkowanych drzwi ma wymiary mniejsze niż referencyjne. Oznacza to, że zmniejsza się odział płaszczyzny skrzydła o bardzo dobrym współczynniku do połączenia skrzydło - ościeżnica o parametrach gorszych. W rezultacie rzeczywisty współczynnik Ud jest dla takich mniejszych skrzydeł większy. " W przypadku drzwi z Kolekcji Arktycznej, gdzie zastosowaliśmy system trzech uszczelek obwodowych, uszczelkę opadającą, próg termoizolacyjny i ościeżnicę o przekroju 50x105 mm, standardowe, sosnowe drzwi „90” mają rzeczywisty współczynnik 0,75 W/m2K " mówi Czesław Suski.

Nie tylko skrzydło

Aby skutecznie zatrzymać ciepło w domu, sam wybór drzwi energooszczędnych nie wystarczy. Równie ważne jest przeprowadzenie tzw. ciepłego montażu ościeżnicy i progu. "Próg z przegrodą termiczną powinien być montowany w kanale przygotowanym w posadzce pod drzwiami. Przestrzeń pod nim należy wypełnić materiałem termoizolacyjnym, sięgającym warstwy betonu pod ociepleniem podłogi. Sam próg powinno się zaizolować taśmą nieprzepuszczającą wody, np. bitumiczną. Ciepły montaż ościeżnicy polega na zastosowaniu pianki uszczelniającej pomiędzy ościeżnicą a murem, tak, by zachowała swoje właściwości termoizolacyjne. Zabezpiecza się ją przed wilgocią przy pomocy specjalnych taśm paroizolacyjnych. Na zewnątrz należy zastosować taśmy rozprężne bądź paroprzepuszczalne, a całość połączenia zabezpieczyć węgarkiem z wełny mineralnej albo styropianu " radzi Czesław Suski.

źródło: cal/pięknydom24.pl
 

informacje branżowe
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe