informacje branżowe - twitterinformacje branżowe - facebook
Grupa Mercator Medical zarobiła  w pierwszym kwartale tyle, co w całym zeszłym roku

Grupa Mercator Medical zarobiła w pierwszym kwartale tyle, co w całym zeszłym roku

Wyniki finansowe / 2018.05.15

Zapowiadany przez Zarząd Mercator Medical powrót do wysokich marż ma właśnie miejsce, a spółka osiągnęła finalnie w I kw. 2018 roku lepsze rezultaty finansowe, niż wcześniej szacowała. Skonsolidowany wynik EBITDA producenta i dystrybutora rękawic jednorazowych więcej niż się podwoił do 7,6 mln PLN (+103,9% rdr). Nastąpiło to przy rosnących o 21% (do 89,1 mln PLN) przychodach ze sprzedaży. Zysk netto przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej był aż 491 razy wyższy niż przed rokiem (4,9 mln PLN) i miał wartość jak rezultat z całego roku 2017. Co więcej, również w porównaniu do rezultatów sprzed dwóch lat (I kw. 2016) wzrosty były znaczne i wyniosły odpowiednio: +50% (przychody), +27% (EBITDA) i 91% (zysk netto). Tak mocna poprawa rezultatów to przesunięty w czasie efekt stabilizacji otoczenia rynkowego i pozytywnych trendów w zakresie cen lateksu oraz rękawic (wpływ głównie na segment produkcyjny), jak również kursu dolara w złotych (wpływ głównie na segment dystrybucyjny).

Już podane przez nas szacunki wyników pierwszego kwartału były oceniane jako spektakularne. Tymczasem zarobiliśmy jeszcze więcej, kontynuując długoterminową dwucyfrową dynamikę wzrostu przychodów. To efekty tego, że w roku 2017 podjęliśmy szereg inicjatyw, aby bronić marż w trudnym i zaskakującym otoczeniu rynkowym. Jednocześnie, zgodnie z naszymi przewidywaniami, w 2017 oraz 2018 roku z kwartału na kwartał notowaliśmy coraz lepsze wyniki w porównaniu rok do roku i wypełnialiśmy cele, jakie komunikowaliśmy inwestorom – podkreśla dr Wiesław Żyznowski, Prezes Zarządu Mercator Medical SA.

- Pomimo tego, że w wynikach I kw. 2018 r. ujmujemy jeszcze nie w pełni efektywną produkcję z nowej fabryki, w rok 2018 wchodzimy już z marżami zdecydowanie bliższymi tym z rekordowego roku 2016, a jednocześnie rozwinęliśmy od tamtego czasu skalę biznesu zarówno w zakresie dystrybucji, jak i produkcji – dodaje Witold Kruszewski, Członek Zarządu ds. Finansowych w Mercator Medical SA.

W I kw. 2018 r. Grupa Mercator Medical zwiększyła sprzedaż rękawic o 22,5% rdr, a produktów z włókniny o 21,6% rdr, co przy spadku sprzedaży niewielkiego segmentu opatrunków o 10% sprawiło, iż segment rękawic odpowiadał już za blisko 92% skonsolidowanych przychodów. W najważniejszej linii produktowej, tj. w rękawicach diagnostycznych, sprzedaż ilościowa zwiększyła się o 37,5% rdr. Jeśli chodzi o geograficzne kierunki sprzedaży, to największe wzrosty sprzedaży w segmencie produkcyjnym dotyczyły USA wraz z klientem amerykańskim nabywającym rękawice poprzez Malezję, a także Arabii Saudyjskiej oraz Hiszpanii, natomiast w segmencie dystrybucyjnym największe wzrosty sprzedaży miały miejsce w Polsce, na Ukrainie oraz w Europie Zachodniej.

źródło: informacjebranzowe.pl

informacje branżowe
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe