informacje branżowe - twitterinformacje branżowe - facebook
Jakie są podatki w Niemczech? Najpopularniejsze obciążenia fiskalne

Jakie są podatki w Niemczech? Najpopularniejsze obciążenia fiskalne

Wiadomości / 2022.05.13

Każde państwo na świecie (włącznie z rajami podatkowymi) operuje określonymi podatkami, aby zagospodarować nawet najmniejsze potrzeby swoich mieszkańców. Podobnie sprawa ma się w przypadku naszych zachodnich sąsiadów. Podatki w Niemczech obejmują szerokie spektrum różnego rodzaju rzeczy i mają zróżnicowaną stawkę. Co warto o nich wiedzieć?
 

Urząd Skarbowy w Niemczech to Finanzamt. Podlegają mu wszystkie podmioty, które świadczą usługi na terenie Republiki Federalnej Niemiec, mieszkają na terenie jednego z landów, pracują w tamtym rejonie lub sprzedają towary. Finanzamt odpowiada również za podatki w Niemczech, a przede wszystkim – ich ściągalność. 

Niemiecki VAT – podatek najpopularniejszy

Największym podatkiem w Niemczech jest VAT. To podatek od towarów i usług. Niemiecki VAT ma dwie, standardowe stawki podatkowe. To 19 procent (normalna wysokość obciążenia) na większość towarów i usług w RFN. Z kolei niższa, 7-procentowa stawka obowiązuje m.in. na żywność czy usługi medyczne.

Niemieckiemu podatkowi VAT podlegają usługodawcy i sprzedawcy towarów, którzy świadczą swoje usługi na terenie Niemiec właśnie. Tam też należy rozliczać się z urzędem skarbowym. Deklaracja vatowska powinna być złożona do 10 dnia każdego miesiąca, a regulowanie składki – do 25ego dnia.

Ile wynoszą dochodowe podatki w Niemczech?

Podatek dochodowy w Niemczech ma różne oblicza. Zacznijmy od tego, że kwota wolna od podatku to u naszych zachodnich sąsiadów dokładnie 8004 euro dla jednej osoby i 16009 euro dla małżeństw. W przypadku niższych dochodów, Niemcy płacą 14% podatku dochodowego od kolejnych, zarobionych tam pieniędzy. 

Jeżeli pracownik przekroczy z kolei 250.731 euro rocznie, to obowiązuje go wyższa, 45 procentowa stawka podatku dochodowego. Trzeba dodać do tego jeszcze składki na ubezpieczenia socjalne, które wynoszą 16,6 procent. 

Dane statystyczne pokazują, że przeciętny Niemiec oddaje ze swojej pensji około 40 procent zarobków, z czego prawie 23 procent to podatki i prawie 17 procent to ubezpieczenia społeczne. Oczywiście, Niemcy również mogą odliczyć wiele towarów i usług w trakcie rozliczenia rocznego, aby uzyskać zwrot zapłaconego podatku.

Jakie są jeszcze ciekawe podatki w Niemczech i jak rozliczać się z fiskusem?

W Niemczech obowiązuje wiele, nietypowych podatków. Niektóre narzucane są przez rząd federalny, inne przez władze landów. Tak jest np. z podatkiem od solariów, który muszą opłacać właściciele tego typu działalności w miejscowości Essen. Wynosi on 20 euro miesięcznie od jednego łóżka. Z kolei w niektórych landach opodatkowaniu uległa np. prostytucja. 

Niezależnie od tego jakie podatki nas obowiązują, konieczne jest rozliczenie się z tamtejszym urzędem skarbowym.  Niestety, zawiłość przepisów skarbowych – podobnie jak w Polsce – nie jest zrozumiała dla przeciętnego przedsiębiorcy czy pracownika, stąd warto rozważyć zaangażowanie doświadczonego biura rachunkowego. Jego praca może przynieść korzyści w postaci klarownego wyliczenia podatków, zgodnie z obowiązującym na dany moment prawem.

źródło: informacjebranzowe.pl

informacje branżowe
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe