informacje branżowe - twitterinformacje branżowe - facebook
Konsumenci się cieszą. Jednak w efekcie czeka ich podwyżka cen!
ZIPSEE - Związek Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego Branży RTV i IIT

Konsumenci się cieszą. Jednak w efekcie czeka ich podwyżka cen!

Wiadomości / 2014.05.22

Ustawa o prawach konsumenta uderzy w konkurencyjność Polski oraz może spowodować utratę tysięcy miejsc pracy. W ocenie ZIPSEE zmiana ustawy o prawach konsumenta przyjęta dziś przez Senat RP w znaczny sposób wpłynie na pogorszenie sytuacji przedsiębiorców działających w Polsce oraz może spowodować utratę miejsc pracy przez tysiące osób zatrudnionych w punktach serwisowych. Przyjęcie ustawy stanowi przykład nakładania na polskie firmy obowiązków znacznie wykraczających poza te wymagane przez Unię Europejską, co stawia polskich przedsiębiorców w trudniejszej sytuacji niż ich europejskich konkurentów.

 

Senat RP przyjął dziś Ustawę o prawach konsumenta, stanowiącą implementację dyrektywy 2011/83/WE w sprawie praw konsumentów. W myśl przyjętych przepisów przedsiębiorca będzie musiał zgodzić się z żądaniem konsumenta i wymienić sprzęt elektroniczny lub elektryczny na nowy, zwrócić pieniądze lub obniżyć cenę, w przypadku, w którym awarii ulegnie sprzęt, który był już w ciągu dwóch lat naprawiony lub wymieniony. Wymiana lub odstąpienie od umowy ma nastąpić nawet w przypadku drobnej awarii, która mogłaby zostać z powodzeniem usunięta. W opinii ZIPSEE spowoduje to masowe pozbywanie się przez użytkowników niespełna dwuletniego sprzętu na koszt przedsiębiorcy.

Przyjęta regulacja spowoduje, że w wyniku zmniejszonej liczby napraw, tysiące małych, często rodzinnych firm serwisowych stracą rację bytu i zostaną zmuszone do zlikwidowania swojej działalności. Co więcej, sytuacja ta doprowadzi do powstawania dodatkowych kosztów po stronie przedsiębiorców, związanych zarówno z koniecznością wymiany sprzętu, który mógłby zostać naprawiony oraz koniecznością utylizacji zwróconych urządzeń jako odpadu.

„Działania rządu są nacechowane sprzecznością - obecnie rząd zabiega o inwestora, który pomoże w utrzymaniu ok. 1000 miejsc pracy w upadającej fabryce Fagor Mastercook we Wrocławiu, obiecując wsparcie z budżetu państwa w wysokości nawet do 100 mln zł. W tym samym czasie Sejm i Senat przyjmuje rządowy projekt ustawy, która grozi utratą miejsc pracy w punktach serwisowych oraz postawi rodzimych przedsiębiorców w pozycji gorszej niż ich niemieccy lub francuscy konkurenci. Zastanawiam się, czy dla nich też przygotowano pakiet pomocowy i czy rząd tworząc ustawę i słysząc liczne zastrzeżenia policzył, ile proponowane zmiany będą kosztowały polską gospodarkę – zarówno przedsiębiorców, jak i konsumentów” - mówi Michał Kanownik, dyrektor ZIPSEE.

Przyjęte właśnie rozwiązanie nie występuje w prawie innych państw UE, np. Francji i Niemiec. Ustawa jest zatem przykładem nakładania na polskich przedsiębiorców dodatkowych obowiązków, które wykraczają poza wymogi Unii Europejskiej. Tymczasem z rządowego programu Lepsze Regulacje 2015 możemy dowiedzieć się, że wdrażanie prawa unijnego bez nieuzasadnionych obciążeń dla obywateli i przedsiębiorców ponad minimum ustalone dyrektywą jest ważną częścią tworzenia prawa skutecznie rozwiązującego rzeczywiste problemy. Tym samym rząd odszedł od zapisów przyjętego przez siebie programu, który zakładał wdrażanie dyrektyw unijnych bez przeregulowania polskiej gospodarki.

„Ustawodawcy pozostali głusi na argumenty przedsiębiorców i przygotowali szkodliwą ustawę, która zamiast wspierać polskich przedsiębiorców w trudnym momencie wychodzenia z kryzysu, nakłada nowe i kosztowne obowiązki. Przepisy wykraczające poza wymogi Unii Europejskiej, które radykalnie wzmacniają pozycję konsumentów kosztem przedsiębiorców, interpretować można w kontekście zbliżających się wyborów. Naruszanie równowagi pomiędzy przedsiębiorcą a konsumentem jest nieodpowiedzialne i może przynieść skutek odwrotny do zamierzonego” – mówi Kanownik.

Pragniemy podkreślić, że Związek Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego Branży RTV i IT zwracał uwagę rządu na szkodliwe dla polskiej gospodarki zapisy ustawy o prawach konsumenta podczas prowadzonych prac parlamentarnych. Podobne uwagi zgłaszane były m.in. przez Stowarzyszenie Właścicieli Serwisów, Krajową Izbą Gospodarczą, Krajową Izbą Gospodarczą Elektroniki i Telekomunikacji, Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego, Polską Izbą Motoryzacji, Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych oraz Związek Pracodawców AGD - CECED Polska. Pragniemy wyrazić zaniepokojenie pomijaniem przez ustawodawcę ważnych argumentów związanych z rozwojem gospodarczym i utrzymaniem miejsc pracy w naszym kraju.

 


ZIPSEE (Związek Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego Branży RTV i IT) to branżowa organizacja pracodawców o charakterze non-profit, zrzeszająca dziewiętnaście największych firm z branży RTV i IT – producentów, dystrybutorów i importerów działających na polskim rynku.
Członkami ZIPSEE są AB, ABC Data, Canon Polska, DIGIB, JVC Polska, Komputronik, LG Electronics, Manta Multimedia, Nokia Poland, Panasonic Marketing Europe, Philips Polska, Samsung Electronics Polska, Sharp Electronics (EUROPE), Sony Europe Limited, Tech Data Polska, Sagemcom, Asbis PL, Xerox, Konica Minolta.
 

informacje branżowe
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe