informacje branżowe - twitterinformacje branżowe - facebook

Konsekwencje ekonomiczne wygranej zwolenników Brexitu

Wiadomości / 2016.06.22

„Brexit” to bezprecedensowe wydarzenie, przez co bardzo trudne staje się prognozowanie ewentualnych konsekwencji gospodarczych opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię. Podstawowe pytanie związane z konsekwencjami „Brexitu” dotyczy tego, jak środowisko biznesowe, konsumenci oraz rynki finansowe zareagują na informację o opuszczeniu Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię i tego jak długo konsekwencje tej decyzji będą odczuwalne dla gospodarki.

Bezprecedensowość wydarzenia powoduje, że skala jego wpływu na gospodarkę nie może być określona z precyzją. Ryzyka związane ze zmianami kursu funta brytyjskiego, warunków na rynku kredytowym oraz nastrojów panujących wśród przedsiębiorstw mogą spowodować ogromny szok dla brytyjskiej gospodarki. Pogorszenie perspektyw wzrostu gospodarczego na Wyspach może spotkać się z reakcją Banku Anglii, który w celu stymulacji gospodarki może zdecydować się na poluzowanie polityki pieniężnej.

Szok wywołany opuszczeniem Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię może spowodować, że kolejnym ruchem Banku Anglii będzie obniżka stóp procentowych zamiast podwyżki. Brytyjska gospodarka, w przypadku „Brexitu”, może spotkać się z trzema rodzajami szoków. Pierwszy z nich, to szok zaufania. Referendum kończące się wynikiem na korzyść opuszczenia UE przez Wielką Brytanię może doprowadzić do znaczącego wyhamowania inwestycji w biznesie oraz do jednoczesnego wzrostu oszczędności wśród gospodarstw domowych, odzwierciedlając niepewność co do przyszłości. Zmiany w modelu Inwestycje – Oszczędności mogą doprowadzić do załamania popytu wewnętrznego.

Drugim jest szok kredytowy - banki zlokalizowane w Wielkiej Brytanii posiadające ekspozycję na brytyjskich kredytobiorców w wyniku opuszczenia Unii Europejskiej przez UK będą musiały zmierzyć się z rosnącym kosztem finansowania, który może wynieść nawet 100 punktów bazowych. Trzecim jest szok walutowy, gdzie dynamika zmian na rynku walutowym doprowadzi do tego, że reakcja rynku na wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej może być natychmiastowa, w porównaniu do systematycznego wycofywania kapitału z gospodarki. Kurs pary GBP/USD może spaść nawet w okolice 1,35 lub jeszcze niżej (we wtorek wynosił 1,47).

Ryzyko ucieczki kapitału jest o tyle istotne, że Wielka Brytania od 2000 roku systematycznie odnotowuje deficyt obrotów bieżących, który z każdym rokiem osiąga coraz wyższe wartości. Wysoki poziom deficytu obrotów bieżących stwarza większą podatność na zmiany nastrojów inwestorów w porównaniu do lat, w których deficyt był niższy. Trwałym źródłem finansowania długoterminowego są inwestycje zagraniczne, które byłyby zagrożone, gdyby rzeczywiście doszło do opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię.

Wstępny harmonogram dla referendum zakłada, że głosowanie odbywać się będzie od 8 rano do godziny 23 (czasu polskiego) i nie będę prowadzone sondaże exit poll. Z kolei już 24 czerwca w piątek w godzinach 5-6 rano znane mają być wyniki z około 80 proc. okręgów. Według obecnych informacji około godziny 8 rano – szefowa komisji Jenny Watson – ogłosi ostateczny wynik referendum.

informacje branżowe
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe