„Grosika NIE będziemy dłużni”, czyli Dzień Bez Płacenia Gotówką

Finanse :: Finanse
2017-06-27

Ponad 80 proc. polskich sprzedawców detalicznych korzystających z kas fiskalnych nadal nie oferuje swoim klientom możliwości płacenia kartą.  Skutkuje to licznymi problemami: proces obsługi klienta wydłuża się, zniechęceni kupujący rezygnują z zakupu, a sklep odnotowuje niższe zyski. Czy musi tak być? Z pomocą przychodzą nowe technologie.

Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że w pierwszym kwartale bieżącego roku dokonaliśmy w Polsce ponad 825 mln transakcji kartą płatniczą na łączną kwotę ponad 52,2 mld złotych. Oznacza to, że w ciągu 3 miesięcy każdy Polak zapłacił plastikowym pieniądzem średnio ponad 20 razy. O rozpowszechnieniu tego sposobu płatności w kontekście zakupów stacjonarnych świadczą wyniki raportu „Płatności cyfrowe 2016” zrealizowanego przez Izbę Gospodarki Elektronicznej we współpracy z Mobile Institute i GoMobi.pl – 30 proc. respondentów wskazało na używanie kart podczas zakupów na miejscu. Równocześnie, dzięki takim inicjatywom jak Dzień Bez Płacenia Gotówką (No Cash Day), w społeczeństwie popularyzowana jest płatność bezgotówkowa oraz nagłaśniane są korzyści wynikające z tego sposobu realizowania transakcji.

Pomimo rosnącego wskaźnika płatności kartą, w wielu punktach sprzedaży nadal brakuje terminali płatniczych. Obecnie mniej niż 20 proc. polskich detalistów korzystających z kas fiskalnych posiada urządzenia do obsługi płatności bezgotówkowych. Na ok. 1,2 mln kas fiskalnych wykorzystywanych przez sprzedawców detalicznych przypada zaledwie ok. 200 tys. terminali płatniczych. Oznacza to, że ponad 80 proc. małych detalistów jest narażonych na stratę klienta wskutek braku alternatywy dla płatności gotówką. Kupujący zaskoczony brakiem terminala niechętnie fatyguje się do bankomatu by wypłacić gotówkę. Irytację może wywołać również słynne „grosika będziemy dłużni” lub „nie mam jak wydać”.

Jednak płatności kartowe oznaczają wygodę nie tylko dla klientów, ale i dla właścicieli punktów detalicznych. Zazwyczaj od 30 do 40 procent całego obrotu małych sklepów lub punktów usługowych stanowią transakcje kartą, dlatego wprowadzenie takiego sposobu płatności przekłada się na wymierne korzyści finansowe. Posiadanie terminala pozytywnie wpływa na utarg – konsumenci płacący kartą, zazwyczaj dokonują większych zakupów niż ci, operujący gotówką. Sprzedawcom, którzy posiadają terminal płatniczy, łatwiej jest również mierzyć się z konkurencją ze strony sklepów wielkopowierzchniowych czy sieci dyskontowych, w których płatności bezgotówkowe są powszechne.

Dlaczego w takim razie mali przedsiębiorcy unikają terminali płatniczych? Wynika to z dodatkowych kosztów oraz zobowiązań, jakie muszą ponosić. Jeżeli sprzedawca korzysta z kasy fiskalnej, to w celu zapewnienia płatności kartą płatniczą musi wydzierżawić terminal. Wiąże się to z potrzebą podpisania długoterminowej umowy – niektórzy przedsiębiorcy, niepewni dalszego rozwoju biznesu, niechętnie decydują się na taki krok. Opłata za dzierżawę terminala wynosi ok. 50 złotych miesięcznie, co przy średnim 5-letnim czasie eksploatacji kasy fiskalnej przekłada się na 3000 złotych dodatkowych opłat za terminal.

Wraz z rosnącymi wymaganiami klientów oraz rozwojem nowych technologii na rynku pojawiają się rozwiązania, umożliwiające prowadzenie nowoczesnego biznesu, w sam raz na kieszeń małych przedsiębiorców. Przykładem są kasoterminale, czyli wielofunkcyjne urządzenia, które przejmują obowiązki zarówno kasy fiskalnej,  jak i terminala płatniczego. Przedsiębiorca jest właścicielem całego rozwiązania, a płatności kartą może ustawić w formie usługi: płaci za nie tylko w tych miesiącach, kiedy z nich korzysta. Takie rozwiązanie, wspierające również specyfikę biznesu sezonowego, zmienia oblicze polskiego handlu, tym bardziej, że jest o wiele tańsze i bardziej opłacalne niż dzierżawa terminala. W 5-letnim okresie funkcjonowania stanowiska kasowego przedsiębiorcy wykorzystujący tę nową technologię są w stanie zyskać ponad 2 tys. zł oszczędności. Płatność kartą – wygodna dla kupujących – za pomocą nowych technologii staje się również opłacalna dla sprzedających.

KOMENTARZE I OPINIE

Min_ea306b5ac69d611aee067653577a0bcc

Wzbogacimy się o pieniądze z OFE. Kiedy i ile wypłacimy?

2017-08-08

W przyszłe wakacje możemy być bogatsi nawet o 8 tys. złotych. Powód to zapowiedziana przez wicepremiera Morawieckiego reforma emerytalna. Propozycja zakłada, że pieniądze zgromadzone w OFE staną się naszą własnością.

Min_03e7055fdb126b12a3cb089abd17eeba

Prezydenckie propozycje zmian w zakresie pomocy kredytobiorcom znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej

2017-08-03

2 sierpnia 2017 r. prezydent Andrzej Duda skierował do marszałka sejmu nowy projekt ustawy mający na celu po pierwsze zmianę mechanizmu wsparcia finansowego osób spłacających kredyty mieszkaniowe, będących w trudnej sytuacji finansowej, a po drugie wprowadzenie nowego instrumentu wspierającego dobrowolną restrukturyzację kredytów walutowych. Nowa ustawa określa zasady przyznawania i warunki korzystania ze zwrotnego wsparcia finansowego przyznawanego osobom fizycznym zobowiązanym do spłaty kredytu mieszkaniowego, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej, zasady przyznawania i warunki korzystania z pożyczki na pokrycie pozostałej części zadłużenia oraz zasady wspierania dobrowolnej restrukturyzacji. Instytucją, przez którą kierowana jest do potrzebujących kredytobiorców pomoc, będzie Bank Gospodarstwa Krajowego, a źródłem jego finansowania jest Fundusz Wsparcia Kredytobiorców powołany do życia ustawą z 9 października 2015 r. o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy.

Min_ea306b5ac69d611aee067653577a0bcc

Prezydent chce pomóc frankowiczom - czy nie za późno?

2017-08-03

Prezydent przedstawił nową propozycję pomocy Polakom zadłużonym we frankach. Oferta  może być nieco spóźniona, gdyż frankowicze najbardziej jej potrzebowali pod koniec ubiegłego roku, kiedy ich raty wzrosły do najwyższego poziomu w historii. Na szczęście kurs franka od tego czasu istotnie spadł. Z wyliczeń Expandera wynika, że dzięki temu sierpniowa rata będzie najniższa od ponad 3 lat.

Min_88b7dfeddea2e638e6fc4cf5f87b483c

Komentarz do ataku ransomware Petya

2017-06-28

Oprogramowanie Petya wykorzystuje te same podatności, co te użyte przy ataku WannaCry w maju. Jest to tzw. „ransomworm” – ten wariant zamiast atakowania pojedynczej organizacji, wykorzystując robaka infekuje każde urządzenie, które napotka na swojej drodze.

Min_d5971980973fa0c78185e60199722b32

„Grosika NIE będziemy dłużni”, czyli Dzień Bez Płacenia Gotówką

2017-06-27

Ponad 80 proc. polskich sprzedawców detalicznych korzystających z kas fiskalnych nadal nie oferuje swoim klientom możliwości płacenia kartą.  Skutkuje to licznymi problemami: proces obsługi klienta wydłuża się, zniechęceni kupujący rezygnują z zakupu, a sklep odnotowuje niższe zyski. Czy musi tak być? Z pomocą przychodzą nowe technologie.

Min_62efb29844a8cdb62958cac6239c4318

Rynek RTV/AGD w Polsce. Zachowania konsumentów, a działania marketingowe elektromarketów

2017-06-23

Polacy coraz chętniej wydają pieniądze na sprzęt RTV/AGD. Związek Pracodawców AGD (CECED Polska) wskazuje na dynamiczny wzrost sprzedaży tak pod względem ilościowym jak i wartościowym. W 2016 roku sprzedaż sprzętu gospodarstwa domowego wzrosła względem 2015 roku o ponad 6%. W ubiegłym roku na sam tylko „duży sprzęt” AGD (pralki, lodówki, kuchenki i zmywarki) Polacy wydali ponad 9,6 mld PLN[1]. Wartość detaliczna rynku RTV/AGD jest szacowana na blisko 23 mld PLN[2]. Jakie działania stosują firmy zajmujące się sprzedażą elektroniki, by zachęcić konsumentów, którzy wydają coraz więcej na tego typu produkty, do dokonywania zakupów właśnie w ich sklepach?

Min_e387d2345a155167e31f3a90c4d9cfe5

Inteligentne fabryki

2017-06-13

Inteligentne fabryki wraz z Internetem Rzeczy, analizą Big Data czy Sztuczną Inteligencją są podstawą 4 rewolucji przemysłowej opartej o technologie cyfrowe. Zaawansowana robotyka, którą się w nich wykorzystuje, nie tylko zwiększa efektywność, ale również jakość produkcji oraz optymalizuje procesy.

Min_c564fb94db0dc5d1275a92dd6b0e9819

Decyzja Brytyjczyków to trudniejszy Brexit dla Teresy May

2017-06-09

Wyniki wyborów do Izby Gmin brytyjskiego parlamentu, które wygrała Partia Konserwatywna, choć bez większości mandatów, to z pewnością złe wieści dla premier Theresy May. Bez przewagi w parlamencie i możliwości rządzenia osłabi się jej pozycja w negocjacjach dotyczących przyszłych warunków współpracy między Zjednoczonym Królestwem a Unią Europejską. Z jednej strony trudna do przewidzenia sytuacja polityczna w Wielkiej Brytanii, to także zła wiadomość dla UE.

PARTNERZY

  • Technologie
  • Nieruchomości
Copyright © 2017 Active Media Group Projekt i wykonanie: golianek.pl