Milionowe korzyści dzięki profesjonalnemu zarządzaniu oprogramowaniem

Technologie :: Technologie
2018-01-08

W czasach, w których większość pracowników korzysta z kilkunastu aplikacji zainstalowanych jednocześnie na służbowych telefonach, tabletach czy komputerach, nadal istnieją firmy, które zarządzają licencjami oprogramowania… ręcznie. Często są to przedsiębiorstwa działające globalnie i zatrudniające kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Wśród kadry zarządzającej brakuje świadomości, że profesjonalne oprogramowanie do zarządzania licencjami może przynieść miliony złotych oszczędności oraz zwiększyć bezpieczeństwo IT organizacji.

Firmy zatrudniające kilkadziesiąt tysięcy pracowników zarządzają zazwyczaj kilkakrotnie większą liczbą licencji oprogramowania. Odbywa się to często przy pomocy rozbudowanego do granic możliwości zestawienia w Excelu, które trzeba ręcznie uzupełniać i aktualizować. Efektywne monitorowanie oprogramowania w ten sposób jest bardzo trudne i wymaga wielu godzin pracy.

Nieodpowiednie zarządzanie licencjami może prowadzić do strat sięgających milionów złotych. Przedsiębiorstwa przeznaczają duże kwoty na zakup oprogramowania, z którego nie korzystają lub niepotrzebnie dokupują nowe licencje. Ponoszą także kary finansowe wynikające z audytów mających na celu sprawdzenie legalności i aktualności wykorzystywanych w firmach aplikacji. Z ubiegłorocznego badania BSA (Business Software Alliance) wynika, że prawie połowa (48 proc.) używanego w Polsce oprogramowanie nie ma odpowiednich licencji. 

Nieaktualne licencje oprogramowania albo ich brak mogą być przyczyną poważnych konsekwencji dla przedsiębiorstw. BSA informuje, że w I poł. 2017 r. przedsiębiorcy, którzy używali pirackich programów, musieli zapłacić łącznie 1,2 mln zł kary. To niewiele mniej niż w całym 2016 r. (1,5 mln zł). Oznacza to, że na koniec roku możemy się spodziewać znacznego wzrostu poziomu kar.

Natomiast eksperci rynkowi szacują, że dzięki wdrożeniu odpowiednich praktyk i profesjonalnych narzędzi do zarządzania oprogramowaniem można zaoszczędzić nawet do 30% wydatków w budżecie IT. Monitoring pozwala wykryć nieużywane licencje i przekierować je do innych jednostek – tam, gdzie są potrzebne, lub z nich zrezygnować, ograniczając koszty.

Dekra - miliony złotych oszczędności dla IT

Jeden z europejskich liderów w branży bezpieczeństwa na drodze, w miejscu pracy i w domu – Dekra,  zatrudnia 37 tys. pracowników w 50 krajach. Dzięki zastosowaniu rozwiązań Snow Software z zakresu Software Asset Management (zarządzanie oprogramowaniem) firma zaoszczędziła ponad 3,2 miliony złotych.

W związku z szybkim rozwojem DEKRA, zarządzanie repozytoriami informatycznymi firmy stawało się coraz większym obciążeniem. Celem przedsiębiorstwa, zrealizowanym poprzez wdrożenie rozwiązania Snow, było uzyskanie widoczności wszystkich licencji oprogramowania używanego w firmie w skali globalnej, a także zapewnienie jego legalności.

Firma zaimplementowała liczne produkty Snow Software, m.in. Snow License Manager i Snow Inventory Client, dzięki którym dysponuje funkcjonalnym rozwiązaniem umożliwiającym zarządzanie zasobami oprogramowania. Przed wdrożeniem platformy Snow, DEKRA pozbawiona była możliwości ujednoliconej kontroli statusu licencji we wszystkich oddziałach firmy. Każdy z nich zarządzał swoim oprogramowaniem niezależnie.

– Dzięki funkcji raportowania systemu Snow uzyskaliśmy wgląd w repozytorium używanych w firmie licencji. Poza tym jesteśmy w stanie zoptymalizować nasze zasoby informatyczne. W wyniku przeprowadzonych zmian możemy przydzielać nadmiarowe licencje do innych stanowisk i zapobiegać niepotrzebnym wydatkom –  podkreśla Carola Iberl, globalny manager ds. licencji, DEKRA.

Firma z US Fortune 200 oszczędziła 4,5 miliona zł

Celem działającego globalnie przedsiębiorstwa, uwzględnionego w rankingu Fortune 200, była optymalizacja repozytorium aplikacji dostawców takich jak Microsoft, Adobe, SAP i Oracle. Firma zatrudnia ponad 10 tys. pracowników obsługujących jeszcze większą liczbę urządzeń końcowych, a jej budżet związany z wydatkami na infrastrukturę IT to 86 milionów złotych.

W ciągu roku od wdrożenia platformy Snow firma wykazała bardzo duże oszczędności sięgające 4,5 miliona złotych. Przedstawiciele przedsiębiorstwa zwracają także uwagę na ogromną oszczędność czasu. Dzięki Snow do zebrania niezbędnych danych i wygenerowania raportu potrzebnych jest tylko pare minut. Te same czynności trwały wcześniej kilka dni.

– Mieliśmy około 1,5 tys. zainstalowanych kopii oprogramowania Microsoft Project
i przygotowywaliśmy się do zakupu aktualizacji do wersji Project 2016. Dzięki danym o faktycznym użyciu aplikacji zapewnionym przez Snow odkryliśmy, że mamy tylko 380 aktywnych użytkowników. Zapłaciliśmy tylko za te 380 licencji i kupiliśmy dodatkowe 10% na potrzeby rezerwy. Dzięki takiej wiedzy wydaliśmy 2 miliony złotych mniej
opowiada kierownik ds. technologii w firmie z Fortune 200.

KOMENTARZE I OPINIE

Min_d7128891dcd82f2e8593282f7ad04bbd

Trendy w reklamie Digital OOH w 2018 roku

2018-01-16

Rok 2017 był dla branży DOOH bardzo owocny. Dzięki dynamicznemu rozwojowi najnowszych technologii w sektorze reklamy digital out-of-home reklamodawcy zyskali większy dostęp do kreatywnych możliwości, przez co medium to stało się jeszcze atrakcyjniejsze w oczach odbiorców niż kiedykolwiek wcześniej. Czego zatem możemy się spodziewać w nadchodzącym roku i na co reklamodawcy powinni zwrócić szczególną uwagę chcąc optymalnie wykorzystać potencjał cyfrowej reklamy zewnętrznej? Odpowiedzi na to pytanie postaram się udzielić w poniższym artykule.

Min_cb8883ed6a1a2777b33f8df873f8f403

Cyberzagrożenia w 2018 roku według eksperta F-Secure

2018-01-10

W 2018 roku należy spodziewać się dalszej popularyzacji osobistych asystentów (takich jak Siri czy Alexa). Wraz ze wzrostem zainteresowania użytkowników z pewnością pojawią się też ataki na tego typu systemy. Początkowo będą to żarty czy akty wandalizmu – mieliśmy już przykłady aktywacji asystentów przez reklamy telewizyjne czy ultradźwięki. Przyszły rok może przenieść nowe kategorie ataków w tym zakresie, być może już o komercyjnym charakterze.

Min_cadc6e534fd863777164d15c7761f5f2

Milionowe korzyści dzięki profesjonalnemu zarządzaniu oprogramowaniem

2018-01-08

W czasach, w których większość pracowników korzysta z kilkunastu aplikacji zainstalowanych jednocześnie na służbowych telefonach, tabletach czy komputerach, nadal istnieją firmy, które zarządzają licencjami oprogramowania… ręcznie. Często są to przedsiębiorstwa działające globalnie i zatrudniające kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Wśród kadry zarządzającej brakuje świadomości, że profesjonalne oprogramowanie do zarządzania licencjami może przynieść miliony złotych oszczędności oraz zwiększyć bezpieczeństwo IT organizacji.

Min_ce7a4cd5ee0e8a378a1d7eb4c1e29936

7 trendów w branży Internetu rzeczy na 2018 rok

2018-01-05

Według danych IHS Markit, firmy specjalizującej się w analizie rynków, na świecie jest już 20 miliardów urządzeń podłączonych do sieci. Generują one ogromną ilość danych, które mogą być nie lada wyzwaniem. Firmy będą musiały zmierzyć się w 2018 roku przede wszystkim z zapewnieniem odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa i prywatności związanej z całą technologią podłączoną do Internetu rzeczy. Poniżej 7 trendów, które powinny mieć największy wpływ na zjawisko Internet of Things w bieżącym roku.

Min_bd622603392b9993973349b0feac3881

Co Facebook dał branży marketingowej w 2017 roku?

2017-12-20

W kończącym się roku Facebook wprowadził tyle ciekawych, lepszych i gorszych zmian, że można byłoby napisać o nich książkę. Warto jednak skupić się na kilku trendach, które z pewnością są najbardziej istotne z punktu widzenia marketerów i dają im szeroką perspektywę.

Min_052eaeaef69ec206f68f63dd754a992a

Wewnątrzwspólnotowe świadczenie usług. Na co zwrócić uwagę przy księgowaniu i dokumentowaniu?

2017-12-19

Polskie firmy rozszerzają swoją działalność poza granice kraju. Często odbiorcami są klienci z Unii Europejskiej. W ujęciu podatkowym transakcje wewnątrzwspólnotowego świadczenia usług są niekiedy rozliczane i dokumentowane inaczej niż sprzedaż krajowa. Podejmując się zatem świadczenia usług na rzecz kontrahentów z Unii, warto sprawdzić, na co zwrócić uwagę.

Min_ea306b5ac69d611aee067653577a0bcc

Wzbogacimy się o pieniądze z OFE. Kiedy i ile wypłacimy?

2017-08-08

W przyszłe wakacje możemy być bogatsi nawet o 8 tys. złotych. Powód to zapowiedziana przez wicepremiera Morawieckiego reforma emerytalna. Propozycja zakłada, że pieniądze zgromadzone w OFE staną się naszą własnością.

Min_03e7055fdb126b12a3cb089abd17eeba

Prezydenckie propozycje zmian w zakresie pomocy kredytobiorcom znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej

2017-08-03

2 sierpnia 2017 r. prezydent Andrzej Duda skierował do marszałka sejmu nowy projekt ustawy mający na celu po pierwsze zmianę mechanizmu wsparcia finansowego osób spłacających kredyty mieszkaniowe, będących w trudnej sytuacji finansowej, a po drugie wprowadzenie nowego instrumentu wspierającego dobrowolną restrukturyzację kredytów walutowych. Nowa ustawa określa zasady przyznawania i warunki korzystania ze zwrotnego wsparcia finansowego przyznawanego osobom fizycznym zobowiązanym do spłaty kredytu mieszkaniowego, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej, zasady przyznawania i warunki korzystania z pożyczki na pokrycie pozostałej części zadłużenia oraz zasady wspierania dobrowolnej restrukturyzacji. Instytucją, przez którą kierowana jest do potrzebujących kredytobiorców pomoc, będzie Bank Gospodarstwa Krajowego, a źródłem jego finansowania jest Fundusz Wsparcia Kredytobiorców powołany do życia ustawą z 9 października 2015 r. o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy.

PARTNERZY

  • Technologie
  • Nieruchomości
Copyright © 2018 Active Media Group Projekt i wykonanie: golianek.pl