informacje branżowe - twitterinformacje branżowe - facebook

Milionowe korzyści dzięki profesjonalnemu zarządzaniu oprogramowaniem

Technologie / 2018.01.08

W czasach, w których większość pracowników korzysta z kilkunastu aplikacji zainstalowanych jednocześnie na służbowych telefonach, tabletach czy komputerach, nadal istnieją firmy, które zarządzają licencjami oprogramowania… ręcznie. Często są to przedsiębiorstwa działające globalnie i zatrudniające kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Wśród kadry zarządzającej brakuje świadomości, że profesjonalne oprogramowanie do zarządzania licencjami może przynieść miliony złotych oszczędności oraz zwiększyć bezpieczeństwo IT organizacji.

Firmy zatrudniające kilkadziesiąt tysięcy pracowników zarządzają zazwyczaj kilkakrotnie większą liczbą licencji oprogramowania. Odbywa się to często przy pomocy rozbudowanego do granic możliwości zestawienia w Excelu, które trzeba ręcznie uzupełniać i aktualizować. Efektywne monitorowanie oprogramowania w ten sposób jest bardzo trudne i wymaga wielu godzin pracy.

Nieodpowiednie zarządzanie licencjami może prowadzić do strat sięgających milionów złotych. Przedsiębiorstwa przeznaczają duże kwoty na zakup oprogramowania, z którego nie korzystają lub niepotrzebnie dokupują nowe licencje. Ponoszą także kary finansowe wynikające z audytów mających na celu sprawdzenie legalności i aktualności wykorzystywanych w firmach aplikacji. Z ubiegłorocznego badania BSA (Business Software Alliance) wynika, że prawie połowa (48 proc.) używanego w Polsce oprogramowanie nie ma odpowiednich licencji. 

Nieaktualne licencje oprogramowania albo ich brak mogą być przyczyną poważnych konsekwencji dla przedsiębiorstw. BSA informuje, że w I poł. 2017 r. przedsiębiorcy, którzy używali pirackich programów, musieli zapłacić łącznie 1,2 mln zł kary. To niewiele mniej niż w całym 2016 r. (1,5 mln zł). Oznacza to, że na koniec roku możemy się spodziewać znacznego wzrostu poziomu kar.

Natomiast eksperci rynkowi szacują, że dzięki wdrożeniu odpowiednich praktyk i profesjonalnych narzędzi do zarządzania oprogramowaniem można zaoszczędzić nawet do 30% wydatków w budżecie IT. Monitoring pozwala wykryć nieużywane licencje i przekierować je do innych jednostek – tam, gdzie są potrzebne, lub z nich zrezygnować, ograniczając koszty.

Dekra - miliony złotych oszczędności dla IT

Jeden z europejskich liderów w branży bezpieczeństwa na drodze, w miejscu pracy i w domu – Dekra,  zatrudnia 37 tys. pracowników w 50 krajach. Dzięki zastosowaniu rozwiązań Snow Software z zakresu Software Asset Management (zarządzanie oprogramowaniem) firma zaoszczędziła ponad 3,2 miliony złotych.

W związku z szybkim rozwojem DEKRA, zarządzanie repozytoriami informatycznymi firmy stawało się coraz większym obciążeniem. Celem przedsiębiorstwa, zrealizowanym poprzez wdrożenie rozwiązania Snow, było uzyskanie widoczności wszystkich licencji oprogramowania używanego w firmie w skali globalnej, a także zapewnienie jego legalności.

Firma zaimplementowała liczne produkty Snow Software, m.in. Snow License Manager i Snow Inventory Client, dzięki którym dysponuje funkcjonalnym rozwiązaniem umożliwiającym zarządzanie zasobami oprogramowania. Przed wdrożeniem platformy Snow, DEKRA pozbawiona była możliwości ujednoliconej kontroli statusu licencji we wszystkich oddziałach firmy. Każdy z nich zarządzał swoim oprogramowaniem niezależnie.

– Dzięki funkcji raportowania systemu Snow uzyskaliśmy wgląd w repozytorium używanych w firmie licencji. Poza tym jesteśmy w stanie zoptymalizować nasze zasoby informatyczne. W wyniku przeprowadzonych zmian możemy przydzielać nadmiarowe licencje do innych stanowisk i zapobiegać niepotrzebnym wydatkom –  podkreśla Carola Iberl, globalny manager ds. licencji, DEKRA.

Firma z US Fortune 200 oszczędziła 4,5 miliona zł

Celem działającego globalnie przedsiębiorstwa, uwzględnionego w rankingu Fortune 200, była optymalizacja repozytorium aplikacji dostawców takich jak Microsoft, Adobe, SAP i Oracle. Firma zatrudnia ponad 10 tys. pracowników obsługujących jeszcze większą liczbę urządzeń końcowych, a jej budżet związany z wydatkami na infrastrukturę IT to 86 milionów złotych.

W ciągu roku od wdrożenia platformy Snow firma wykazała bardzo duże oszczędności sięgające 4,5 miliona złotych. Przedstawiciele przedsiębiorstwa zwracają także uwagę na ogromną oszczędność czasu. Dzięki Snow do zebrania niezbędnych danych i wygenerowania raportu potrzebnych jest tylko pare minut. Te same czynności trwały wcześniej kilka dni.

– Mieliśmy około 1,5 tys. zainstalowanych kopii oprogramowania Microsoft Project
i przygotowywaliśmy się do zakupu aktualizacji do wersji Project 2016. Dzięki danym o faktycznym użyciu aplikacji zapewnionym przez Snow odkryliśmy, że mamy tylko 380 aktywnych użytkowników. Zapłaciliśmy tylko za te 380 licencji i kupiliśmy dodatkowe 10% na potrzeby rezerwy. Dzięki takiej wiedzy wydaliśmy 2 miliony złotych mniej
opowiada kierownik ds. technologii w firmie z Fortune 200.

informacje branżowe
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe