informacje branżowe - twitterinformacje branżowe - facebook
Mercator Medical zamyka produkcję wyrobów włókninowych w Polsce

Mercator Medical zamyka produkcję wyrobów włókninowych w Polsce

Med-Tech / 2019.09.10

Grupa Mercator Medical, dostarczająca rękawice jednorazowe na rynkach blisko 70 krajów, skupi się na rozwoju produkcji w swoim głównym obszarze biznesowym. Dlatego też do końca roku zostanie wygaszona produkcja wyrobów z włókniny w Pikutkowie koło Włocławka - jedynym zakładzie produkcyjnym Grupy Mercator Medical w Polsce, a zarazem jedynym poza fabryką rękawic należącą do Mercator Medical (Thailand).

Przez pierwsze siedem miesięcy bieżącego roku wygenerował on ponad 550 tys. zł ujemnego wyniku EBITDA, a w całym roku 2018 ponad 1 mln zł.

- Zakład w Pikutkowie koło Włocławka uruchomiliśmy w czwartym kwartale 2017 roku w celu realizacji ekspansji rynkowej w zakresie włókninowych zestawów dedykowanych szpitalom, wpisując się również w trend reindustrializacji Europy. Elastyczność wynikająca z lokalizacji zakładu w Europie okazała się jednak niewystarczająca wobec możliwości atrakcyjnego zaopatrywania się w asortyment włókninowy na Dalekim Wschodzie i braku preferencji szpitali, także polskich, co do miejsca pochodzenia stosowanych materiałów – komentuje Witold Kruszewski, Członek Zarządu ds. Finansowych w Mercator Medical SA. Zamiast ponosić w dalszym ciągu straty z powodu trwałego braku rentowności tego zakładu, Zarząd Mercator Medical podjął decyzję o płynnym wygaszeniu produkcji i powrocie do modelu dystrybucyjnego w zakresie asortymentu włókninowego (neutralne znaczenie dla przychodów).

- Nie planujemy poniesienia z tego tytułu żadnych dodatkowych kosztów, jak np. odprawy pracownicze. Od początku przyszłego roku zakład nie będzie już też negatywnie wpływał na wyniki Grupy, a dzięki możliwości wynajęcia go w całości do podmiotu zewnętrznego powinien zwiększać rezultaty Grupy i przynosić dobrą stopę zwrotu wobec poniesionych nakładów – dodaje Witold Kruszewski. Zakład w Pikutkowie koło Włocławka, którego koszt powstania to 4,2 mln zł, obejmuje halę produkcyjną z pomieszczeniem typu clean room oraz pomieszczenia socjalno-biurowe o łącznej powierzchni ponad 1 tys. mkw. Obiekt posadowiony jest na działce o powierzchni 1 ha. Cały asortyment włókninowy (oprócz obłożeń pola operacyjnego to również wiele rodzajów odzieży medycznej i ochronnej) odpowiada za około 5% sprzedaży Grupy Mercator Medical.

Sprzedaż rękawic jednorazowych, przede wszystkim do zastosowań medycznych, stanowi z kolei około 92% przychodów Grupy Mercator Medical, która posiada nowoczesne zakłady produkcyjne rękawic z lateksu naturalnego oraz syntetycznego i wraz z działalnością dystrybucyjną sprzedaje rocznie około 5 mld rękawic.

źródło: informacjebranzowe.pl

informacje branżowe
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe