informacje branżowe - twitterinformacje branżowe - facebook
Na straży jakości produktu - kamera wizyjna to za mało?
Materiały prasowe Etisoft

Na straży jakości produktu - kamera wizyjna to za mało?

Technologie / 2020.02.18

Jakość. Przy rosnących oczekiwaniach odbiorców końcowych, większej gamie i różnorodności produktów, coraz krótszym cyklu życia produktu oraz automatyzacji produkcji – nabiera ona zupełnie nowego znaczenia. Kamery i czujniki wizyjne od dawna są jednym z kluczowych elementów kontroli jakości na liniach produkcyjnych – czy jednak, przy tak rosnących wymaganiach, sama kamera jest wystarczająca?

Kamery wizyjne, a systemy wizyjne

Podłączenie kamer na liniach produkcyjnych to pierwszy krok w kierunku poprawy jakości. Z pewnością znajdziemy aplikacje, w których dobór, zakup, instalacja i oprogramowanie kamery nie będą wymagały od użytkownika specjalistycznej wiedzy. Coraz częściej jednak oczekiwania względem produktu są o wiele większe, a procesy realizowane przez system bardziej skomplikowane. - Kluczowe stają się: integracja z systemami IT klienta, automatyczna rekonfiguracja systemu, poziom zaawansowania i adaptacja algorytmów w zależności od modelu produktu, wdrożenie i integracja układów automatyki i robotyki, integracja z linią produkcyjną, odpowiednie zaprojektowanie konstrukcji mechanicznej - wyjaśnia Jakub Rudner, Menedżer ds. Rozwoju Nowych Technologii w Etisoft. - Nowoczesne systemy wizyjne przestają już być produktem z półki, w rozumieniu zakupu wyłącznie kamery – są częścią większego systemu: mają za zadanie prowadzić inspekcję dziesiątek, a czasami setek różnych modeli jednego produktu i w sposób elastyczny się do tej różnorodności dopasowywać – dodaje specjalista z Etisoft.

Widzenie maszynowe – sposób działania

Systemy wizyjne znajdą zastosowanie w tych wszystkich obszarach produkcji i kontroli jakości, które można powiązać z oceną wizualną. W jaki sposób działają? System wizyjny (widzenie maszynowe) wykonuje zdjęcie elementu, który jest przedmiotem inspekcji, następnie stworzone oprogramowanie analizuje je. Aby zaprojektować system spełniający oczekiwania danego zakładu produkcyjnego, konieczne jest poznanie procesów funkcjonujących w fabryce. Kolejnym istotnym krokiem jest wykonanie dużej liczby zdjęć, w warunkach operacyjnych, aby oczami systemu wizyjnego ocenić przedmiot inspekcji oraz jego różnorodność. Dla systemu wizyjnego, bardzo często istotne są nawet niewielkie różnice w ramach jednego modelu produktu – które są niezwykle ważne w kontekście poprawnego działania. Tutaj potrzebny jest wiedza ekspercka. Kolejna istotna kwestia – im większa baza zdjęć, na podstawie której tworzymy i testujemy system – tym będzie rzetelniej zweryfikowany i zyska większe zaufanie użytkownika. Takie podejście pozwala na przygotowanie rozwiązania skrojonego na miarę, idealnie dopasowanego do potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa.

System wizyjny - korzyści

Do największych korzyści z wykorzystywania systemów wizyjnych w przemyśle bez wątpienia należy usprawnienie procesu weryfikacji jakości produktów. A co za tym idzie - zmniejsza się liczba produktów wadliwych, które trafiają do klienta, co wpływa także pozytywnie na liczbę reklamacji, a ostatecznie - wizerunek firmy. Dodatkowo zbierając i przetwarzając informacje z obrazu można mieć ścisłą kontrolę nad przebiegiem procesu produkcyjnego. Automatyczna inspekcja i weryfikacja sprawnie zastąpią bowiem najbystrzejsze ludzkie oko, analizując każdy przypadek osobno. - Systemy wizyjne poprzez integrację z układami sterowania i systemami wspomagającymi takimi jak MES, ERP ostatecznie pozwalają zmniejszyć koszty produkcji, co z pewnością ma duże znaczenie dla wielu właścicieli linii produkcyjnych - dodaje specjalista z Etisoft.

źródło: informacjebranzowe.pl

informacje branżowe
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe