informacje branżowe - twitterinformacje branżowe - facebook
Podłoga na ścianie. To nie rewolucja, a ewolucja
Projekt: Anna Jaruga Rozdolska Zimowy sen

Podłoga na ścianie. To nie rewolucja, a ewolucja

Nieruchomości / 2019.04.17

Podłoga na ścianie? Nie powinno to nikogo dziwić, wszak na przestrzeni lat przeszliśmy, niektórzy tęskniąc do dziś, przez boazerię – symbol PRL czy  drewnopodobne panele. I nie ma tu żadnej rewolucji, a ewolucja przenosząca drewniane okładziny ścienne w zupełnie nowy designerski wymiar. Ten obowiązujący trend wyraźnie zaznaczył swoją obecność w projektach zgłoszonych do konkursu Jawor-Parkiet Design Awards. Dlatego przybliżmy temat tej wędrówki drewna po domowych ścianach.

Podłoga na wyższy poziom

Designerzy wskazują kilka powodów dlaczego warto temat podłogi pociągnąć nieco dalej, a w zasadzie wyżej. Może to być ściana, albo sufit. Spróbujmy wyliczyć kilka zalet takiej aranżacji. Drewno, z natury dość twarde, może chronić ściany przed uszkodzeniem. Wizualnie jednak daje efekt miękkości szczególnie więc „robi robotę” w kwestii klimatu. Tak, chodzi tu o nieco bliższy kontakt z naturą, ale także o ciepło, przytulność wnętrza. Doskonałe właściwości komponowania drewna z innymi materiałami – surowym betonem czy zimnym metalem pozwalają uzyskać wyjątkowe i zaskakujące efekty aranżacyjne. Choć drewno na ścianie może wystąpić w roli głównej i podkreślić to, co naszym zdaniem w przestrzeni najważniejsze, najpiękniejsze, co ma skupiać uwagę.

Projekt:Marcin Konopka Cats and Dogs

Drewno od progu

Drewno na ścianie witające od progu mieszkania to doskonały początek wizyty. Szlachetnie i subtelnie zarazem. Deski czy parkiet ponad podłogą spełniają wymagania – chronią, upiększają, podkreślają charakter.

Jak czytamy w opisie projektów „Wnętrze urządzone w stylu nowoczesnym. Deska Mroźny Poranek w towarzystwie betonu oraz czerni nadaje wnętrzu ciepło tworząc przytulny klimat. Deska została również zastosowana na ścianach w wejściu co daje poczucie spójności oraz komfortu. Anna Łosiowska w projekcie Ściana w wejściu do domu w wiatrołapie ze względów użytkowych na posadzce zdecydowała o położeniu drewna na ścianie celem nadania wnętrzu niepowtarzalnego charakteru.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Projekt Anna Łosiowska Ściana przy wejściu domu

Dalej może być tylko lepiej.

W centrum uwagi

W samym sercu domu, czyli w salonie, projektanci wykorzystują drewno na każdym poziomie – od podłogi po sufit. Pełni tu ono różne funkcje.

W projektach łączących najwyższej klasy materiały i proste, ponadczasowe formy, surowość ścian niejednokrotnie ocieplona została wzorem dębowej deski, podłogi, np. bielonej jodły francuskiej. Drewno doskonale przełamuje charakter innych materiałów użytych do wyposażenia wnętrza – betonu czy cegły – sprawiając, że efekt jest nieoczywisty i ciekawy. Drewniana ściana to najzwyczajniej jej upiększenie. To przy niej – na kanapie, przy kawowym stoliku i telewizorze – może koncentrować się codzienne życie. Ważne, by dawało poczucie komfortu.

Projekt: Alicja Ciuryła Salon w domu jednorodzinnym

W szalenie modnych obecnie wnętrzach open space, położenie drewnianej podłogi na ścianie, a nawet suficie pozwoli wyraźnie wydzielić strefy – dziennej czy wypoczynku.

Projekt: Natalia Halot Opec Space

Użycie naturalnych materiałów w aranżacji salonu to czasem także manifestacja stylu życia. Stylu eco, którego podstawą jest zgoda z naturą.

Projekt: Marta Wilczak Salon w stylu eco

Przytul mnie

Drewno i ściany w sypialni są dla siebie stworzone. To designerski pewniak! Patrząc na konkursowe projekty widać, że deski czy parkiet ułożone w tym pomieszczeniu tworzą klimat intymności, wyciszenia, spokoju. Dobrze wyglądają przy niegrzecznie rozrzuconej pościeli na łóżku, w blasku świec czy wschodzie słońca. Drewno w sypialni użyte także w ramach okna, na szerokich parapetach-siedziskach, jest przedłużeniem natury, która zagląda przez okno.

Projekt: Oskar Ciuryła Czarna sypialnia

Taki mały, taki duży…

Moda dla najmłodszych dotarła także do aranżacji ich pokojów. Dlatego nie były zaskoczeniem projekty pokazujące zastosowanie drewnianych podłóg także na ścianach domowego schronienia najmłodszych członków rodziny. 

Projektanci aranżując przestrzeń dla najmłodszych łączyli łagodny klimat pomieszczenia, bezpieczeństwo z kreatywnością, nauką samodzielności, głową w chmurach, ale także nowoczesnością i minimalizmem. Dużą rolę w osiągnięciu tego celu odegrały drewniane okładziny ścian. Naturalne drewno niejednokrotnie ociepliło pokój. Deska na ścianie położona przy łóżku miała też jasno określoną funkcję – służyła również jako ochrona ściany i zabezpiecza jej powierzchnię. W niektórych pracach konkursowych designerzy aranżacją pokoju zachęcali najmłodszych do siadania na szerokim parapecie, podglądaniu natury i zaspakajaniu dziecięcej ciekawości.

Projekt: Marta Ciesielska Pokój dziecięcy

Drewno na ścianie to także trafiona propozycja dla nieco starszego chłopca :). Magdalena Zawisza w projekcie Męska gawra zaproponowała aranżację sypialni dla mężczyzny, singla, inspirowaną stylem industrialnym. Użyte ciemne kolory mają dać poczucie "męskiej jaskini"; zagłówek łóżka zrobiony z FertigDeska Luxury Dąb Color Vulcano, nieco surowy, ma to zdecydowanie podkreślić.

Projekt: Magdalena Zawisza Męska gawra

Trend na setki lat

Brzmi jak wyrocznia, prawda? Ale to tylko podkreślenie trwałości drewna, które z natury może służyć użytkownikom przez długie lata prezentując sobą pięknie uciekający czas.

źródło: informacjebranzowe.pl

informacje branżowe
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe