informacje branżowe - twitterinformacje branżowe - facebook
Siemens powołuje stażowy zespół sprzedażowy działający w oparciu o metody agile

Siemens powołuje stażowy zespół sprzedażowy działający w oparciu o metody agile

CSR / 2019.08.21

W Siemensie utworzony został stażowy zespół wsparcia sprzedaży dla branży Digital Industries wykorzystujący podejście Agile. Zespół został zbudowany w oparciu o zasoby – wiedzę i doświadczenie – nie tylko Siemensa, ale także firm partnerskich, takich jak Brainhint z kompetencjami w obszarze IT, Big Data i sztucznej inteligencji, Efekt-Automatyka integrator systemów automatyki, firma szkoleniowa EMT-Systems oraz Grupa CIECH, wnosząca doświadczenie klienta końcowego.

Siłą zespołu, złożonego przede wszystkim z ludzi młodych, jest jego dynamika oparta na nowoczesnym, zwinnym podejściu do projektów.

Misją Siemensa jest automatyzacja i digitalizacja świata wokół nas dzięki innowacyjności i zastosowaniu nowych pomysłów. Zespół wsparcia sprzedaży wykorzystywać będzie zwinne, stosowane m.in. w startupach, metody projektowe polegając na zasobach całej organizacji, jej wiedzy i wieloletnim doświadczeniu – mówi Dominika Bettman, prezeska Siemens Polska.

Pierwsze trzy miesiące funkcjonowania zespołu zostały przewidziane na wewnętrzne, kilkutygodniowe praktyki pracowników. Dla każdej z osób zaplanowano indywidualną ścieżkę dwóch lub trzech funkcji, w których będzie się szkolić, nabywając praktycznej wiedzy o działaniu produktów i usług dostarczanych przez Siemens Polska. Przewidziane zostały również jednodniowe szkolenia produktowe oraz warsztaty i szkolenie dotyczące zwinności w zespole. Dodatkowo cykl warsztatów Design Thinking stworzy podstawy kreatywnego myślenia, innowacyjnego podejścia do pojawiających się wyzwań oraz współkreacji rozwiązań razem z klientem. Zaplanowano także spotkania, podczas których zespół będzie wymieniał się zdobytymi doświadczeniami i informacjami. Celem działań przewidzianych na pierwszy kwartał jest ukształtowanie zespołu, w którym każdy z pracowników będzie posiadał zindywidualizowane kompetencje, tak, aby w przyszłości mogły one być wykorzystywane w dążeniu do wspólnego celu.

W nowopowstałym w Siemensie zespole sprzedaży dużą wagę przykładać się będzie do kompetencji miękkich, takich jak, komunikacja, efektywność osobista, zarządzanie zmianą.

Ważną cechą zespołu będzie „samoorganizacja”, która oznacza, że zespół samodzielnie decyduje o tym, jakie zadania podejmowane są do osiągnięcia wskazanego przez zarząd celu. Zespół sam będzie przydzielał zasoby oraz definiował obszary rynku i tworzył listy klientów, którymi się zajmie – mówi Piotr Grychtoł, pełniący w projekcie rolę Scrum Mastera.

Scrum Master dba o to, aby zespół nie był ograniczany zewnętrznie w realizacji swoich pomysłów i posiadał pełną przestrzeń do testowania i eksperymentowania, pomaga w efektywnej organizacji pracy. Obserwuje zespół i jest odpowiedzialny za dopasowanie zadań do umiejętności jego członków, prowokuje do rozwoju kompetencji. Dynamicznie reaguje na nowe sytuacje na podstawie bieżących informacji zwrotnych od członków zespołu i jego otoczenia. Dba także o wymianę informacji pomiędzy pracownikami, takich jak poziom realizacji zadań, napotkane problemy i możliwości ich rozwiązania.

Podczas codziennych spotkań obowiązkowym elementem jest pytanie o to, kto potrzebuje w swojej pracy pomocy, jakiego rodzaju ma być to pomoc i jaki to będzie miało wpływ na resztę zespołu. Zespół koryguje swoje prace w zależności od zgłoszonych potrzeb – mówi Piotr Grychtoł.

W sprzedaży cyfrowych produktów technologicznych konieczne są przede wszystkim wiedza, doświadczenie oraz umiejętność ofertowania usług i produktów. W świecie Industry 4.0 konieczne jest także łączenie kompetencji w wielu obszarach, takich jak automatyka przemysłowa, sieci, produkty i usługi z zakresu IT, usługi chmurowe, analizy Big Data, sztuczna inteligencja. Nowoutworzony w Siemensie zespół wiązać będzie umiejętności sprzedażowe z empatycznym myśleniem przez pryzmat korzyści klienta końcowego. Połączenie różnorodnych kompetencji z obszaru digitalizacji oraz podejścia uwzględniającego szerszą perspektywę, także od strony klienta, wymagało zbudowania konsorcjum. Dlatego w projekcie tym oprócz Siemensa biorą udział partnerzy i klienci, tacy jak Brainhint, Efekt-Automatyka, EMT-Systems oraz Grupa CIECH. .

Istotna jest dla nas praca nad wzajemnym zaufaniem, zaangażowanie, odpowiedzialność i nastawienie na rezultat. Będziemy obserwować i nazywać proces zespołowy, który się między nami toczy: forming, storming, norming, performing – twierdzi Piotr Grychtoł.

źródło: informacjebranzowe.pl

informacje branżowe
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe