informacje branżowe - twitterinformacje branżowe - facebook
Składowiska odpadów to nie tylko śmieci. Ich rekultywacja przynosi wiele korzyści
Zdj. ilustracyjne (fot. Amest Otwock)

Składowiska odpadów to nie tylko śmieci. Ich rekultywacja przynosi wiele korzyści

CSR / 2021.03.10

Profesjonalne gospodarowanie odpadami wymaga koordynacji wielu procesów. Od odpowiedniego przygotowania kwater, przez bezpieczne składowanie, aż po rekultywację terenu zakładu. To działania, które rozłożone są na kilkadziesiąt lat. Dlatego tak ważne jest, by cała operacja przebiegała z poszanowaniem środowiska naturalnego i korzyścią dla lokalnej społeczności.

Jedną z kluczowych dla prawidłowego funkcjonowania społeczeństwa dziedzin jest odpowiedzialne gospodarowanie odpadami. Nikt z nas nie wyobraża już sobie codziennego życia bez profesjonalnych przedsiębiorstw, dbających, by na naszych ulicach nie zalegały tony śmieci. To byłby nie tylko nieestetyczny widok, ale także kłopotliwa sytuacja ze względów epidemiologicznych, tak ważnych szczególnie w obecnych czasach pandemii Covid-19. W interesie nas wszystkich jest zatem działanie w pełni wyspecjalizowanych firm i zakładów, które zajmują się gospodarowaniem odpadami z troską zarówno o zdrowie ludzi, jak i stan środowiska naturalnego.

– Rosnąca z roku na rok produkcja śmieci, w tym tak trudnych do unieszkodliwienia jak plastik czy odpady medyczne, stawia przed całą branżą nowe wyzwania. Dzięki temu rzetelni zarządcy składowisk z jeszcze większą dbałością podchodzą do zagadnienia gospodarowania odpadami. Niestety jednak w Polsce nadal każdego dnia powstają kolejne dzikie wysypiska, pozbawione jakichkolwiek zabezpieczeń. Takie obiekty pojawiają w lasach, na łąkach czy przy zbiornikach wodnych. Zanieczyszczają siedliska zwierząt i roślin, stwarzając zagrożenie dla całego ekosystemu – mówi Kazimierz Pietras, dyrektor składowiska Amest Otwock Sp. z o.o.

Wspieranie środowiska naturalnego

Ważnym elementem funkcjonowania składowisk odpadów, którego pobawione są nielegalne i niebezpieczne instalacje, jest ich sukcesywna rekultywacja. To złożony proces, polegający na przywracaniu zdegradowanym terenom wartości użytkowej bądź przyrodniczej. Choć tego rodzaju operacje są niezwykle skomplikowane i czasochłonne, ich wykonywanie jest koniecznością. Zaniedbania w tym zakresie mogą bowiem doprowadzić do ogromnych szkód środowiskowych. Dlatego podczas eksploatacji kwater składowiskowych należy w pierwszej kolejności zadbać o ich profesjonalne zabezpieczenie. Trzeba właściwie uszczelnić podłoże czy stworzyć odpowiedni drenaż i instalację do odgazowywania.

– Składowiska odpadów prowadzone zgodnie z najwyższymi standardami w późniejszych etapach rekultywacji mogą stosować innowacyjne rozwiązania. Jednym z obecnych trendów jest budowanie na wypełnionych i odpowiednio już przygotowanych kwaterach składowiskowych farm fotowoltaicznych. To rozwiązanie, które jest korzystne zarówno pod względem ekologicznym, jak i ekonomicznym. Tego rodzaju instalacje pozwalają nie tylko na wytwarzanie „zielonej” energii, ale także w dłuższej perspektywie zapewniają okolicznym mieszkańcom niższe rachunki za prąd – podkreśla Andrzej Gąsiorowski z Fundacji FOTA4Climate.

Tereny poddane rekultywacji służą społeczeństwu również w inny sposób. W Gorzowie Wielkopolskim na byłym składowisku odpadów otworzono pole golfowe. Nie wszyscy mieszkańcy Warszawy natomiast zdają sobie sprawę z tego, że podobną drogę przebyła popularna Górka Szczęśliwicka. Obiekt, usypany z powojennych gruzów, a później również odpadów, zimą zamienia się w stok narciarski. Profesjonalne składowiska prowadzą także inne działania, które służą mieszkańcom. Na przykład na terenie Amest Otwock już teraz funkcjonuje ścieżka ekologiczna, staw będący ostoją dla ptactwa czy pasieka.   

Ścieżka edukacyjna na terenie Amest Otwock

źródło: informacjebranzowe.pl

informacje branżowe
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe