informacje branżowe - twitterinformacje branżowe - facebook
To tylko kwestia czasu

To tylko kwestia czasu

Wywiady / 2014.08.27

O nowych technologiach w produkcji mebli i nieodkrytych obszarach wzornictwa rozmawiamy z mgr inż. Markiem Kadłubowskim, konsultantem produktowym w firmie Pfleiderer w zakresie płyt HDF i płyt laminowanych.

Płyta HDF to ważny element mebli.

Jak najbardziej. HDF, czyli cienka płyta z włókien drzewnych stosowana jest już od wielu lat. Produkuje i sprzedaje się jej bardzo dużo, ale w mało spektakularny – raczej przezroczysty sposób. Lakierowany HDF kojarzy się wciąż z płytą pilśniową obecną kiedyś w plecach mebli, czy wyściełaniem szuflad.

A to nie wszystko?

Absolutnie nie. Surowy HDF odbierają przed wszystkim duzi producenci mebli i wykorzystują np. jako podstawowy element grubych blatów. Konsument nie zawsze jest tego świadomy. Na taką płytę meblową składają się dwie warstwy płyty HDF połączone wewnątrz (konstrukcją z masy papierowej na wzór plastra miodu). Mebel jest dzięki temu lekki i sztywny. Klasyczny gruby blat stołowy to ciężka płyta wiórowa o grubości 30-40 mm. Blat z HDF to 8 mm (2 x 4 mm) płyty plus wypełniająca płyta komórkowa. Z zewnątrz może być oklejony dowolnym fornirem.

[[[zdjecie,121,duze]]]

Blat z papieru?

Branżowcu wiedzą z czego złożony jest mebel – nic ich nie zaskoczy (śmiech). Ale taki blat w niczym nie ustępuje tradycyjnej płycie meblarskiej. Właśnie taka cieniutka płyta musi spełniać rygorystyczne wymagania jakościowe. HDF łatwo się tnie, nie zostawia wiórów, ma gładką powierzchnię – przez co dobrze się okleja. Lekki, sztywny, wytrzymały. O niskim koszcie wytworzenia – a więc także niedrogi w sprzedaży. Meble IKEA to praktyczny przykład wykorzystania tej technologii i czerpanie z niej pełnymi garściami. Do tego elementy są w paczkach o stosunkowo niedużym ciężarze i, można je łatwo transportować.

[[[zdjecie,119,duze]]]

Co więcej – surowy, oklejony, lakierowany HDF i podobną technologię spotkamy w większości drzwi wewnętrznych. A samą płytę znajdziemy jeszcze w bagażnikach samochodów osobowych czy ramkach na zdjęcia.

Jeśli płyta jest tak dobra, a przy tym cieńsza i tańsza może być podstawowym materiałem do produkcji mebli.

Jak najbardziej. To pełnoprawny materiał konstrukcyjny. Płyta HDF o grubości 5 mm odpowiada parametrami dużo grubszej płycie wiórowej. To pozwala tworzyć meble o klasycznej konstrukcji z dużo cieńszych materiałów.

Trzeba jednak pamiętać, że przemysł działa wg ustalonych standardów. Maszyny, okucia, prowadnice, szerokość oklein dostosowane są dom płyty o szerokości 18 lub 16 mm. To wciąż jest bariera dla projektanta. Wszystko co nie jest typowe - staje się problemem. Nawet technologia stosowana we wspomnianej IKEI dostosowana jest do tego standardu. Między innymi pewnie dlatego HDF ze swoimi możliwościami nie został jeszcze przez projektantów zauważony.

[[[zdjecie,120,duze]]]

Są szanse na zmianę takiego stanu rzeczy?

Na pewno. Warto wydobyć HDF poza obszary dotychczasowego zastosowania. Szansą byłyby projekty otwierające umysł – tworzone przez designerów – jeszcze nie do produkcji, ale do pokazania klientom. Możliwości są bardzo duże. A moment, kiedy HDF stanie się podstawowym elementem mebla widocznym na blatach i frontach jest tylko kwestią czasu.

źródło: designerer/informacjebranzowe.pl