Okno - jak medal - ma dwie strony. Wywiad z Grzegorzem Bułatem, Kierownikiem Technologii OKNOPLAST

Wiadomości :: Wywiady
2015-06-08
Okno - jak medal - ma dwie strony. Wywiad z Grzegorzem Bułatem, Kierownikiem Technologii OKNOPLAST

Prolux to nowy hit w branży okiennej. Czym wyróżnia się na tle produktów konkurencji? Prolux wprowadza nową jakość i nową definicję okna PVC. System ten wyróżnia przede wszystkim niższe o 1 cm skrzydło. Powoduje to, że we wszystkich typach konstrukcji okiennych, które jesteśmy w stanie wykonywać w tym systemie uzyskujemy efekt większej powierzchni szyby, a co za tym idzie mamy lepsze doświetlenie pomieszczeń. W przypadku konstrukcji systemu Prolux, ta właśnie cecha stanowi główną różnicę na tle konkurencji. Poza tym należy wspomnieć o nowym, całkowicie rewolucyjnym rozwiązaniu słupka ruchomego, do tej pory niespotykanym na rynku polskim. Jest to bardzo wąski słupek ruchomy o szerokości 112 mm, węższy od stosowanych na rynku o ok. 33%. Co to oznacza? Oznacza to, że na tym elemencie okna zyskujemy również większą powierzchnię szyby, więc i dodatkowe promienie światła. Jednocześnie poprzez objęte zgłoszeniem patentowym ułożenie stali w skrzydle nowy słupek ruchomy jest bardzo wytrzymałym elementem, odpornym na działania nawet bardzo dużych obciążeń wiatrem.

Czy najnowsze okno OKNOPLAST jest wejściem w nową erę stolarki okiennej w Polsce? W końcu my Polacy wierzymy głównie w mocne, masywne konstrukcje okienne. Czy firma OKNOPLAST nie obawia się tego, że przeciętny Polak pomyśli, że jest to okno słabe technicznie?

Kiedy przystępowaliśmy do projektowania systemu Prolux bardzo często zadawaliśmy sobie pytanie, jak powinien on wyglądać pod względem wytrzymałości. Zdawaliśmy sobie sprawę z tego, że klienci czy też konkurencja powiedzą: „Okno jest mniejsze, delikatniejsze, w związku z tym pewnie mniej wytrzymałe”. Projektowaliśmy go w takim kierunku, aby mimo zmniejszonej wysokości skrzydła można było wyprodukować wymiary konstrukcji, które są przeznaczone dla okien ze skrzydłem o wyższej wysokości. W związku z tym zaprojektowaliśmy specjalną stal, stanowiącą autorski pomysł OKNOPLAST. Jej specjalne ułożenie w skrzydle zapewnia konstrukcji okiennej odpowiednią sztywność i trwałość. Pozwala ono również na wykonywanie okien o wymiarach analogicznych do pozostałych systemów okiennych w OKNOPLAST.

Czyli profil ten dostępny jest również w dużych i bardzo modnych przeszkleniach tarasowych? Oczywiście. System Prolux możemy również wykonywać w konstrukcji dużych przeszkleń tarasowych.

Podkreślę jednak, że nie jest to jeszcze maksimum możliwości nowego rozwiązania OKNOPLAST. Granicą możliwości jest tak naprawdę to, że możemy wykonywać konstrukcje przesuwne jako drzwi tarasowe o wymiarach takich samych, jakie wykonujemy w systemie Koncept, bądź jakimkolwiek innym. I ma to oczywiście związek z tym, że w tej konstrukcji tarasowej również wykorzystujemy skrzydła ze stalą wielokrotnie giętą i z jej specjalnym ułożeniem w skrzydle.

Nowe okno Prolux to również nowe okucie. Co je wyróżnia?

Dla systemu Prolux wprowadziliśmy nowy typ okucia – Winkhaus ProLight, będący wynikiem intensywnej współpracy pomiędzy OKNOPLAST a firmą Winkhaus. Gwarantuje ono szereg funkcjonalnych właściwości, jak również walory estetyczne znakomicie współgrające z formą okien Prolux. Skrzydło rozwierno-uchylne posiada funkcję wielostopniowej regulacji uchyłu FOUR Seasons. Na co ono pozwala? Do tej pory bardzo często wietrzyliśmy pomieszczenia głównie w trakcie dodatnich temperatur na zewnątrz. Jednak w Polsce przez 4-5 miesięcy w ciągu roku temperatura waha się w okolicach zera czy nawet poniżej zera. W takich warunkach, przy dodatkowym nagrzewaniu pomieszczeń od środka pojawia się wilgoć, która osadza się na oknach, ale również na ścianach, powodując powstawanie pleśni. Rozwiązanie FOUR Seasons umożliwia wietrzenie pomieszczeń przez cały rok. Dlaczego? Ponieważ pozwala ono uchylić skrzydło w czterech dodatkowych położeniach, niekoniecznie największym, pełnym uchyleniu, czy też w pozycji mikrowentylacji, która bardzo często była niewystarczającym stopniem wymiany powietrza. Dzięki FOUR Seasons uzyskaliśmy cztery pośrednie położenia, dzięki czemu skrzydło możemy wychylić od 20 do nawet 45 mm. Daje to po pierwsze możliwość wymiany powietrza w pomieszczeniu w okresie niskich temperatur na zewnątrz, a po drugie poczucie braku utraty komfortu cieplnego w pomieszczeniu. Warto też zwrócić uwagę w przypadku okuć do systemu Prolux na autorskie rozwiązanie OKNOPLAST, tj. system SAFE LOCATION. Jest to specjalny system najazdów i dystansów przeznaczony dla skrzydła. Jego celem jest zapewnienie prawidłowej pozycji skrzydła względem ramy i względem każdego innego elementu, z którym skrzydło współpracuje. Rozwiązanie to przekłada się na prawidłowe funkcjonowanie okuć oraz na komfort użytkowania. Okucie „chodzi” lekko, nie czujemy dużych oporów podczas operacji klamką. Okucie Winkhaus Prolight wyposażone jest również w dodatkowe zabezpieczenie antykorozyjne oraz specjalny ośmiokątny „grzybek” ryglujący. Posiada on łatwą w odczytaniu skalę siły docisku skrzydła oraz daje możliwość jej samodzielnej regulacji, bez konieczności wzywania serwisu.

Dlaczego Prolux zastąpi linię Platinium – okna, które cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród Polaków?

Kiedy przystępowaliśmy do projektu Prolux, zastanawialiśmy się, jakie ma być przeznaczenie tego systemu. Jednocześnie staliśmy wtedy przed decyzją, co zrobić z systemem Platinium. Jest to system, który w związku ze zmianą prawa budowlanego zawiera ograniczenia dotyczące termoizolacji. Przepisy, które weszły w życie z początkiem 2014 r., wprowadziły zmiany względem termoizolacyjności okien, która obecnie nie może przekraczać wartości współczynnika Uw na poziomie 1,3 W/m²K. System Platinium był niestety na granicy wartości tego parametru. W związku z tym musieliśmy podjąć decyzję, czy modernizujemy system Platinium, czy też tworzymy nowy system, nawiązujący do niego stylem, ale będący jednocześnie odpowiedzią na nowoczesne trendy w architekturze związane z lepszym doświetleniem pomieszczeń. W ten sposób powstał Prolux.

Elementem wspólnym obu systemów jest charakterystyczna krzywizna wewnętrzna skrzydła. Różnica jest jednak w technologii – Prolux jesteśmy w stanie w 100% nazwać oknem energooszczędnym. Poprzez zastosowanie szyb dwukomorowych w nowym produkcie, osiągamy parametr Uw na poziomie 0,9 W/m²K.

Obecnie klienci przykładają dużą wagę do designu okna. Rzadko kiedy zasłaniamy okno zasłonami lub firanami, chcemy by było ono spójne z wnętrzem pomieszczenia. Czy zaczynamy traktować okno jako mebel, element wyposażenia wnętrza? Czy Prolux będzie takim elementem dla klientów?

To bardzo ciekawe pytanie. Warto sięgnąć tu do historii okna PVC, ale też do historii produktów OKNOPLAST. Jeszcze 10 lat temu okno było tylko i wyłącznie elementem, który miał zamknąć otwór w murze. Następnie od okna zaczęło się wymagać, aby było coraz bardziej termoizolacyjne. Kolejnym krokiem było kryterium związane z energooszczędnością, ale również wyglądem. Estetykę okna realizowało się głównie od strony zewnętrznej, tak naprawdę aż do momentu, kiedy firma OKNOPLAST uruchomiła sprzedaż systemu Platinium. Wtedy po raz pierwszy stwierdzono, że okno – jak medal – ma dwie strony i nie tylko zewnętrzna strona jest tu ważna, ale również wewnętrzna. Od tego czasu okno stało się elementem wyposażenia pomieszczenia. Był to moment, w którym projektanci wnętrz mogli traktować je jako element dekoracyjny – dopełnienie harmonii i klimatu wnętrza. System Prolux doskonale wpisuje się we współczesne trendy architektury, w których popularna jest zasada „less is more”. I mam tu na myśli mniejszy profil – większe szklenie, a więc większą korespondencję z otaczającym nas światem zewnętrznym. Prolux można nazwać oknem unikatowym. Wyjątkowość ta podyktowana jest połączeniem kluczowych elementów: maksymalną obecnością światła, nowoczesnym i minimalistycznym designem oraz zaawansowanymi parametrami funkcjonalnymi. Wysoka precyzja wykonania sprawia, że system Prolux w nowym kolorze Sheffield Oak nadaje elewacji budynku i wnętrzu wyrafinowany charakter.

KOMENTARZE I OPINIE

Min_d7128891dcd82f2e8593282f7ad04bbd

Trendy w reklamie Digital OOH w 2018 roku

2018-01-16

Rok 2017 był dla branży DOOH bardzo owocny. Dzięki dynamicznemu rozwojowi najnowszych technologii w sektorze reklamy digital out-of-home reklamodawcy zyskali większy dostęp do kreatywnych możliwości, przez co medium to stało się jeszcze atrakcyjniejsze w oczach odbiorców niż kiedykolwiek wcześniej. Czego zatem możemy się spodziewać w nadchodzącym roku i na co reklamodawcy powinni zwrócić szczególną uwagę chcąc optymalnie wykorzystać potencjał cyfrowej reklamy zewnętrznej? Odpowiedzi na to pytanie postaram się udzielić w poniższym artykule.

Min_cb8883ed6a1a2777b33f8df873f8f403

Cyberzagrożenia w 2018 roku według eksperta F-Secure

2018-01-10

W 2018 roku należy spodziewać się dalszej popularyzacji osobistych asystentów (takich jak Siri czy Alexa). Wraz ze wzrostem zainteresowania użytkowników z pewnością pojawią się też ataki na tego typu systemy. Początkowo będą to żarty czy akty wandalizmu – mieliśmy już przykłady aktywacji asystentów przez reklamy telewizyjne czy ultradźwięki. Przyszły rok może przenieść nowe kategorie ataków w tym zakresie, być może już o komercyjnym charakterze.

Min_cadc6e534fd863777164d15c7761f5f2

Milionowe korzyści dzięki profesjonalnemu zarządzaniu oprogramowaniem

2018-01-08

W czasach, w których większość pracowników korzysta z kilkunastu aplikacji zainstalowanych jednocześnie na służbowych telefonach, tabletach czy komputerach, nadal istnieją firmy, które zarządzają licencjami oprogramowania… ręcznie. Często są to przedsiębiorstwa działające globalnie i zatrudniające kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Wśród kadry zarządzającej brakuje świadomości, że profesjonalne oprogramowanie do zarządzania licencjami może przynieść miliony złotych oszczędności oraz zwiększyć bezpieczeństwo IT organizacji.

Min_ce7a4cd5ee0e8a378a1d7eb4c1e29936

7 trendów w branży Internetu rzeczy na 2018 rok

2018-01-05

Według danych IHS Markit, firmy specjalizującej się w analizie rynków, na świecie jest już 20 miliardów urządzeń podłączonych do sieci. Generują one ogromną ilość danych, które mogą być nie lada wyzwaniem. Firmy będą musiały zmierzyć się w 2018 roku przede wszystkim z zapewnieniem odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa i prywatności związanej z całą technologią podłączoną do Internetu rzeczy. Poniżej 7 trendów, które powinny mieć największy wpływ na zjawisko Internet of Things w bieżącym roku.

Min_bd622603392b9993973349b0feac3881

Co Facebook dał branży marketingowej w 2017 roku?

2017-12-20

W kończącym się roku Facebook wprowadził tyle ciekawych, lepszych i gorszych zmian, że można byłoby napisać o nich książkę. Warto jednak skupić się na kilku trendach, które z pewnością są najbardziej istotne z punktu widzenia marketerów i dają im szeroką perspektywę.

Min_052eaeaef69ec206f68f63dd754a992a

Wewnątrzwspólnotowe świadczenie usług. Na co zwrócić uwagę przy księgowaniu i dokumentowaniu?

2017-12-19

Polskie firmy rozszerzają swoją działalność poza granice kraju. Często odbiorcami są klienci z Unii Europejskiej. W ujęciu podatkowym transakcje wewnątrzwspólnotowego świadczenia usług są niekiedy rozliczane i dokumentowane inaczej niż sprzedaż krajowa. Podejmując się zatem świadczenia usług na rzecz kontrahentów z Unii, warto sprawdzić, na co zwrócić uwagę.

Min_ea306b5ac69d611aee067653577a0bcc

Wzbogacimy się o pieniądze z OFE. Kiedy i ile wypłacimy?

2017-08-08

W przyszłe wakacje możemy być bogatsi nawet o 8 tys. złotych. Powód to zapowiedziana przez wicepremiera Morawieckiego reforma emerytalna. Propozycja zakłada, że pieniądze zgromadzone w OFE staną się naszą własnością.

Min_03e7055fdb126b12a3cb089abd17eeba

Prezydenckie propozycje zmian w zakresie pomocy kredytobiorcom znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej

2017-08-03

2 sierpnia 2017 r. prezydent Andrzej Duda skierował do marszałka sejmu nowy projekt ustawy mający na celu po pierwsze zmianę mechanizmu wsparcia finansowego osób spłacających kredyty mieszkaniowe, będących w trudnej sytuacji finansowej, a po drugie wprowadzenie nowego instrumentu wspierającego dobrowolną restrukturyzację kredytów walutowych. Nowa ustawa określa zasady przyznawania i warunki korzystania ze zwrotnego wsparcia finansowego przyznawanego osobom fizycznym zobowiązanym do spłaty kredytu mieszkaniowego, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej, zasady przyznawania i warunki korzystania z pożyczki na pokrycie pozostałej części zadłużenia oraz zasady wspierania dobrowolnej restrukturyzacji. Instytucją, przez którą kierowana jest do potrzebujących kredytobiorców pomoc, będzie Bank Gospodarstwa Krajowego, a źródłem jego finansowania jest Fundusz Wsparcia Kredytobiorców powołany do życia ustawą z 9 października 2015 r. o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy.

PARTNERZY

  • Technologie
  • Nieruchomości
Copyright © 2018 Active Media Group Projekt i wykonanie: golianek.pl