informacje branżowe - twitterinformacje branżowe - facebook
Inwestycje na rynku nieruchomości

Inwestycje na rynku nieruchomości

Nieruchomości / 2016.06.30

Niskie oprocentowania lokat zachęcają do poszukiwania alternatywnych rozwiązań lokowania nadwyżek środków finansowych. Jedną z takich możliwości są inwestycje w nieruchomości. Tutaj możemy spodziewać się zwrotu z inwestycji w dwóch płaszczyznach: zainwestowane środki mogą przynieść zysk, kiedy ceny nieruchomości wzrosną lub uzyskiwać bieżący, regularny dochód w postaci czynszu najmu, jeśli zdecydujemy się na wynajem lokalu.

Wybór sposobu inwestowania jest zależny przede wszystkim od czasu, na który chcemy ulokować kapitał oraz tego, czy zadowolimy się końcowym zyskiem, jeśli weźmiemy pod uwagę koszty poniesione w trakcie inwestycji. W większości sytuacji musimy brać pod uwagę to, że jest to proces długoterminowy. O​ ​tym, jak inwestować w nieruchomości opowiada Agata Stradomska z sieci biur nieruchomości RE/MAX Polska.

Inwestycje w grunty

Do tej pory najczęściej kupowano niedrogie grunty rolne, leżące poza strefą zurbanizowaną, które mogły zyskać na wartości m.in. wskutek zmiany ich przeznaczenia po uchwaleniu Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego oraz podziału na mniejsze działki, np. dedykowane pod budownictwo jednorodzinne. Prócz środków na zakup ziemi osoba inwestująca często wykładała dodatkowe pieniądze na poprawę funkcjonalności terenu. Należało również liczyć się z opłatą planistyczną czy adiacencką, która mogła się w takim przypadku pojawić. Obecnie, zmiana przepisów dotyczących zakupu ziemi rolnej zdecydowanie ogranicza ten sposób inwestowania.

Zakup, ulepszenie i sprzedaż

Bardzo popularnym działaniem wśród inwestorów jest zakup ziemi, w celu wybudowania na niej budynku mieszkalnego, a następnie sprzedanie całego placu jako nieruchomości zabudowanej. Inną drogą jest zakup istniejącego budynku bądź lokalu oraz przeprowadzenie remontów znacząco podnoszących ich wartość. Te inwestycje, oprócz środków finansowych, wymagają również wiedzy z zakresu procesów budowlanych, dostępu do sprawdzonych, solidnych ekip czy znajomości materiałów budowlanych i wykończeniowych.

Zakup i wynajem

Zakup z rynku wtórnego lub od dewelopera nieruchomości, która będzie wynajmowana to kolejny sposób inwestowania w nieruchomości. Aktualne ceny mieszkań wyglądają zachęcająco. Jest też całkiem duży wybór lokali na rynku - oferowanych zarówno przez obecnych właścicieli (rynek wtórny), jak i deweloperów (rynek pierwotny). Aby dokonać trafnego wyboru warto poznać potrzeby i preferencje najemców. Atrakcyjna lokalizacja, odpowiednia aranżacja czy właściwa powierzchnia lokalu, korzystna cena zakupu, kontrolowane koszty remontu i wyposażenia mogą zapewnić satysfakcjonującą stopę zwrotu.  

Systemy condo i apartamenty wakacyjne

Coraz częściej spotykany jest zakup nieruchomości hotelowej lub wakacyjnej, a następnie przekazanie jej w zarządzanie firmie operatorskiej, w zamian za udział w zyskach z wynajmowanej powierzchni. Wiele systemów tego typu gwarantuje minimalną stopę zwrotu w początkowej fazie inwestycji oraz dodatkowe benefity, jak możliwość okresowego korzystania z apartamentu lub atrakcji oferowanych przez obiekt. Tutaj kluczowymi czynnikami gwarantującymi opłacalność inwestycji są: sprawdzony, sprawnie zarządzający operator, dobra lokalizacja gwarantująca zapotrzebowanie na usługi hotelowe (duże miasta, kurorty, blisko atrakcji turystycznych itp.) oraz jakość i atrakcyjność obiektu.

Okazje rynkowe

Warto inwestować w zakup nieruchomości poniżej ich wartości, np. w sytuacji, gdy obecny właściciel potrzebuje pilnie ją spieniężyć. Dysponując odpowiednimi środkami własnymi można szybko sfinalizować taką transakcję, kiedy kluczową kwestią dla sprzedającego jest czas, a nie potencjalna cena jaką mógłby uzyskać przy dłuższej ekspozycji oferty. Okazje pojawiają się i szybko znikają, dlatego chcąc skorzystać z tej możliwości należy bacznie śledzić rynek, w tym licytacje komornicze, przetargi gminy lub spółdzielni. Kluczową kwestią dla nabycia okazji rynkowej jest czas podjęcia decyzji i szybkość działania, dlatego warto korzystać z usług sprawdzonych specjalistów lub posiadać odpowiednią wiedzę, aby ocenić stan prawny nieruchomości i ewentualne ryzyko związane z taką transakcją.

Zakupy grupowe i fundusze inwestycyjne

Coraz popularniejsze stają się „grupy zakupowe”, które można stworzyć wspólnie z rodziną czy znajomymi. Zakup kilku mieszkań przez grupę zmniejszy ryzyko nietrafionej inwestycji, pozwoli zredukować niektóre koszty, a także umocni pozycję w negocjacjach cen zakupu, np. z deweloperem. Z kolei przystępując do funduszu inwestycyjnego możemy pozwolić sobie nawet na zakup biurowca czy centrum handlowego. Oczywiście stajemy się właścicielem tylko pośrednio, gdyż to fundusz, którego mamy udziały posiada atrakcyjną nieruchomość lub nawet kilka obiektów. Również powodzenie tej inwestycji zależeć będzie od portfela inwestycyjnego funduszu i sprawności zarządzających. Planując inwestycje w nieruchomości warto zacząć od analizy rynku i dokładnie zapoznać się z różnymi opcjami. Należy przy tym mieć na uwadze  możliwe ryzyko, potencjalną stopę zwrotu oraz horyzont inwestowania, a także własne umiejętności i wiedzę.

Agata Stradomska, Menadżer ds. Marketingu i Szkoleń RE/MAX Polska

informacje branżowe
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe