Startupy z regionu CEE idą na podbój świata

Technologie :: Technologie
2017-08-08
Startupy z regionu CEE idą na podbój świata

W Europie Środkowo-Wschodniej obserwujemy ostatnio prawdziwy rozkwit kultury startupowej. Innowacyjne projekty masowo powstające w tym regionie, mimo dużego potencjału, często nie wychodzą poza regionalne granice. Powodem jest przede wszystkim niedostateczne w tej części Europy zaangażowanie międzynarodowych inwestorów. Właśnie dlatego już 1 września wystartuje tutaj jeden z największych na świecie globalnych akceleratorów – MassChallenge, który za swoją regionalną siedzibę obrał Warszawę. To niepowtarzalna szansa zarówno dla samych startupów, jak i międzynarodowych inwestorów poszukujących prawdziwych jednorożców.

Europa Środkowo-Wschodnia jest unikalnym obszarem; trudna historia, duże zróżnicowanie społeczno-gospodarcze i położenie wielu tutejszych krajów poza granicami Unii Europejskiej, charakteryzują obecną sytuację ekonomiczną regionu. Dlatego koncept innowacyjności i nowych technologii, których szaleństwo od dawna ogarnia cały świat, pojawiły się tutaj stosunkowo niedawno. Z drugiej jednak strony region ten szybko chce dołączyć do reszty świata. Efektem jest wysyp bardzo obiecujących projektów - obecnie rozwija się tutaj ponad 30 000 startupów - które mimo nadal wielu trudności z przebiciem się na szerszy rynek, dołączają do międzynarodowego nurtu. Dla wielu z nich szansa na wybicie się pojawi się już we wrześniu, kiedy to w regionie CEE ze swoim pilotażowym programem wystartuje akcelerator MassChallenge.

MassChallenge

MassChallenge to jeden z największych globalnych akceleratorów dla startupów, które pokonały już początkowy etap rozwoju, zetknęły się z rynkiem i zweryfikowały swój potencjał.  W pierwszym etapie program w naszym regionie zaistnieje w formule Bridge to MassChallenge, do którego rekrutacja ruszy już 1 września. Szansę na globalny start dostanie tutaj 25 startupów z całego regionu CEE.  W kolejnych latach MassChallenge będzie realizowany w formie kompleksowego stacjonarnego programu, który co roku będzie wspierał nawet 80 początkujących przedsiębiorców.

Uczestnicy programu dostaną niepowtarzalną okazję rozwinięcia biznesu na globalnym rynku. Podczas dwóch bootcampów, które odbędą się najpierw w Warszawie, a potem dla najlepszych w Bostonie, wezmą udział w licznych warsztatach, podczas których spotkają się z wybitnymi mentorami i specjalistami, poznają zasady prowadzenia działalności zagranicą, nawiążą kontakty z globalnymi liderami biznesu, nauczą się określać strategię sprzedaży na nowych rynkach i dowiedzą jak się po nich poruszać.

Operatorem programu na region Europy Środkowo-Wschodniej jest Fundacja Przedsiębiorczości Technologicznej, a jego głównym partnerem został PKO BP - największy bank regionu CEE.

Współpraca z MassChallenge to dla początkujących przedsiębiorców szansa na międzynarodowy rozwój. Dla inwestorów strategicznych i finansowych to możliwość dotarcia do starannie wybranych startupów z całego regionu i wykorzystanie potencjału z ponad 18 krajów w jednym miejscu.

Dlaczego CEE

Jak pokazują analizy, kraje regionu CEE rozwijają się najszybciej w całej Europie. Według danych Grupy Banku Centralnego, Polska, Czechy, Węgry, Słowacja i Rumunia, pozostaną w najbliższych latach liderami w tym rozwoju. Mimo to, Europa Środkowo-Wschodnia wciąż czeka na faktyczne odkrycie przez inwestorów. W tej chwili premię za pierwszeństwo zbierają tutaj ci, którzy akceptują ryzyko i rozumieją, że do zbudowania dobrego portfela inwestycji potrzebna jest cierpliwość i niemała liczba przesianych zgłoszeń.

- Rozwój nowych technologii i dostęp do wielu źródeł inspiracji, a także istotne środki publiczne zaangażowane w innowacje owocują dużą coraz większą liczbą oryginalnych pomysłów. Dla inwestorów strategicznych  i finansowych aktywnych w naszym regionie otwiera się zatem szansa, aby znaleźć naprawdę interesujące startupy. Tym bardziej, że o ile na bardziej dojrzałych rynkach takich jak USA, Izrael czy Europa Zachodnia wyceny startupów w ostatnich latach poszybowały w górę, w Europie Środkowo-Wschodniej, gdzie poziom konkurencji na rynku kapitałowym jest jeszcze niewysoki, wyceny pozostają atrakcyjne. – uważa Paweł Bochniarz, prezes Fundacji Przedsiębiorczości Technologicznej.

Internacjonalizacja działalności biznesowej jest wyzwaniem nawet dla dużych firm, a co dopiero dla początkujących przedsiębiorców. Akceleratory takie jak MassChallenge dają szansę tym startupom z naszej części Europy, które są gotowe do wejścia na międzynarodowy rynek.  Zapewniają wsparcie międzynarodowej sieci partnerów, mentorów i inwestorów MassChallenge, która obejmuje Boston, Londyn, Jerozolimę, Lozannę i Mexico City, a już wkrótce także Warszawę.

 

Dlaczego Warszawa

Pojawienie się tego globalnego programu w naszym regionie i jego zlokalizowanie w Warszawie to znak, że wchodzimy do pierwszej ligi ekosystemów startupów.  To nie jest zaskoczenie; Warszawa w sposób naturalny odgrywa kluczową rolę  na mapie gospodarczej Europy Środkowo-Wschodniej. Poza oczywistymi atutami związanymi ze stołecznością największego państwa regionu, to także centrala dla ważnych na tym obszarze korporacji, główny hub akademicki i duży hub lotniczy. Pracujący tutaj polscy informatycy zaliczani są do najlepszych na świecie (według rankingu serwisu HackerRank, jesteśmy na trzecim miejscu, zaraz za Chinami i Rosją).

- Polska jest niekwestionowanym liderem Europy Środkowo-Wschodniej w przyciąganiu bezpośrednich inwestycji zagranicznych największych korporacji międzynarodowych. Budowa i rozwój ekosystemu startupów wraz z największym w regionie funduszem VC w ramach Grupy PFR, pozwoli nam wyrosnąć również na lidera inwestycji podwyższonego ryzyka. Wsparcie PAIH dla młodych firm w procesie ekspansji zagranicznej, przyczyni się do realizacji ich globalnych ambicji biznesowych – potwierdza dr Krzysztof Senger, wiceprezes PAIH.

Co więcej, przyciągnięcie do naszego kraju ciekawych inicjatyw po prostu jest opłacalne. Mając do wydania 1 mln USD, biorąc pod uwagę koszty pracy, dostęp do specjalistów i bardzo nowoczesnej infrastruktury, w Polsce wiele kwestii można rozwiązać taniej i sprawniej, niż w droższych państwach. A to oznacza przewagę czasu, która w środowisku startupowym jest kluczowym parametrem.

- Inwestorów namawiam do ustanawiania swoich przyczółków inwestycyjnych w Polsce, bo prawdziwa lawina nowych, dobrych projektów każdego roku jest dopiero przed nami. – optymistycznie przekonuje Maciej Sadowski, prezes Startup Hub Poland.

źródło: infromacjebranzowe.pl

KOMENTARZE I OPINIE

Min_ea306b5ac69d611aee067653577a0bcc

Wzbogacimy się o pieniądze z OFE. Kiedy i ile wypłacimy?

2017-08-08

W przyszłe wakacje możemy być bogatsi nawet o 8 tys. złotych. Powód to zapowiedziana przez wicepremiera Morawieckiego reforma emerytalna. Propozycja zakłada, że pieniądze zgromadzone w OFE staną się naszą własnością.

Min_03e7055fdb126b12a3cb089abd17eeba

Prezydenckie propozycje zmian w zakresie pomocy kredytobiorcom znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej

2017-08-03

2 sierpnia 2017 r. prezydent Andrzej Duda skierował do marszałka sejmu nowy projekt ustawy mający na celu po pierwsze zmianę mechanizmu wsparcia finansowego osób spłacających kredyty mieszkaniowe, będących w trudnej sytuacji finansowej, a po drugie wprowadzenie nowego instrumentu wspierającego dobrowolną restrukturyzację kredytów walutowych. Nowa ustawa określa zasady przyznawania i warunki korzystania ze zwrotnego wsparcia finansowego przyznawanego osobom fizycznym zobowiązanym do spłaty kredytu mieszkaniowego, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej, zasady przyznawania i warunki korzystania z pożyczki na pokrycie pozostałej części zadłużenia oraz zasady wspierania dobrowolnej restrukturyzacji. Instytucją, przez którą kierowana jest do potrzebujących kredytobiorców pomoc, będzie Bank Gospodarstwa Krajowego, a źródłem jego finansowania jest Fundusz Wsparcia Kredytobiorców powołany do życia ustawą z 9 października 2015 r. o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy.

Min_ea306b5ac69d611aee067653577a0bcc

Prezydent chce pomóc frankowiczom - czy nie za późno?

2017-08-03

Prezydent przedstawił nową propozycję pomocy Polakom zadłużonym we frankach. Oferta  może być nieco spóźniona, gdyż frankowicze najbardziej jej potrzebowali pod koniec ubiegłego roku, kiedy ich raty wzrosły do najwyższego poziomu w historii. Na szczęście kurs franka od tego czasu istotnie spadł. Z wyliczeń Expandera wynika, że dzięki temu sierpniowa rata będzie najniższa od ponad 3 lat.

Min_88b7dfeddea2e638e6fc4cf5f87b483c

Komentarz do ataku ransomware Petya

2017-06-28

Oprogramowanie Petya wykorzystuje te same podatności, co te użyte przy ataku WannaCry w maju. Jest to tzw. „ransomworm” – ten wariant zamiast atakowania pojedynczej organizacji, wykorzystując robaka infekuje każde urządzenie, które napotka na swojej drodze.

Min_d5971980973fa0c78185e60199722b32

„Grosika NIE będziemy dłużni”, czyli Dzień Bez Płacenia Gotówką

2017-06-27

Ponad 80 proc. polskich sprzedawców detalicznych korzystających z kas fiskalnych nadal nie oferuje swoim klientom możliwości płacenia kartą.  Skutkuje to licznymi problemami: proces obsługi klienta wydłuża się, zniechęceni kupujący rezygnują z zakupu, a sklep odnotowuje niższe zyski. Czy musi tak być? Z pomocą przychodzą nowe technologie.

Min_62efb29844a8cdb62958cac6239c4318

Rynek RTV/AGD w Polsce. Zachowania konsumentów, a działania marketingowe elektromarketów

2017-06-23

Polacy coraz chętniej wydają pieniądze na sprzęt RTV/AGD. Związek Pracodawców AGD (CECED Polska) wskazuje na dynamiczny wzrost sprzedaży tak pod względem ilościowym jak i wartościowym. W 2016 roku sprzedaż sprzętu gospodarstwa domowego wzrosła względem 2015 roku o ponad 6%. W ubiegłym roku na sam tylko „duży sprzęt” AGD (pralki, lodówki, kuchenki i zmywarki) Polacy wydali ponad 9,6 mld PLN[1]. Wartość detaliczna rynku RTV/AGD jest szacowana na blisko 23 mld PLN[2]. Jakie działania stosują firmy zajmujące się sprzedażą elektroniki, by zachęcić konsumentów, którzy wydają coraz więcej na tego typu produkty, do dokonywania zakupów właśnie w ich sklepach?

Min_e387d2345a155167e31f3a90c4d9cfe5

Inteligentne fabryki

2017-06-13

Inteligentne fabryki wraz z Internetem Rzeczy, analizą Big Data czy Sztuczną Inteligencją są podstawą 4 rewolucji przemysłowej opartej o technologie cyfrowe. Zaawansowana robotyka, którą się w nich wykorzystuje, nie tylko zwiększa efektywność, ale również jakość produkcji oraz optymalizuje procesy.

Min_c564fb94db0dc5d1275a92dd6b0e9819

Decyzja Brytyjczyków to trudniejszy Brexit dla Teresy May

2017-06-09

Wyniki wyborów do Izby Gmin brytyjskiego parlamentu, które wygrała Partia Konserwatywna, choć bez większości mandatów, to z pewnością złe wieści dla premier Theresy May. Bez przewagi w parlamencie i możliwości rządzenia osłabi się jej pozycja w negocjacjach dotyczących przyszłych warunków współpracy między Zjednoczonym Królestwem a Unią Europejską. Z jednej strony trudna do przewidzenia sytuacja polityczna w Wielkiej Brytanii, to także zła wiadomość dla UE.

PARTNERZY

  • Technologie
  • Nieruchomości
Copyright © 2017 Active Media Group Projekt i wykonanie: golianek.pl