GIP znów na plusie. Polski przemysł depcze rozpędzonej Europie po piętach

Giełda :: Wiadomości giełdowe
2017-09-06
GIP znów na plusie. Polski przemysł depcze rozpędzonej Europie po piętach

Giełdowy Indeks Produkcji znów na plusie. Wzrost o 3.8 proc. do poziomu 1156.8 pkt to przede wszystkim zasługa wielkich spółek odzieżowych i firm branży meblarskiej. Na tle Europejskiego przemysłu, który cieszy się obecnie sporym ożywieniem, notowania polskich przedsiębiorstw mogą wydawać się niesatysfakcjonujące, jednak zdaniem ekspertów, brak huraoptymistycznych nastrojów na rodzimym parkiecie wynika przede wszystkim z tego, że sierpień to czas publikacji wyników za pierwszą połowę roku, a sprawozdania finansowe mają spory wpływ na posunięcia inwestorów. Z danych GUS wynika, że produkcja sprzedana przemysłu przetwórczego w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku wzrosła w sierpniu o 6.9 proc.

W sierpniu, jak podał Główny Urząd Statystyczny, produkcja sprzedana przemysłu przetwórczego w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku wzrosła o 6.9 proc., jednak w porównaniu do poprzedniego miesiąca zanotowano spadek o 9.2 proc. Nowe zamówienia w przemyśle wzrosły o 11.1 proc. r/r, ale w ujęciu miesięcznym spadły (-19.2 proc. m/m). Mieszane odczucia względem wyników branży przemysłowej udzieliły się również inwestorom. Większość spółek z GIP60 zanotowała niewielkie spadki. Mimo to indeks wzrósł o 42.3 pkt (3.8 proc m/m). Na plusie sierpień zakończyło niewielkie grono spółek, jednak w niektórych przypadkach wzrosty okazały się bardzo wysokie.

LPP czyli Lider Polskiego Przemysłu

Zdecydowanymi liderami GIP60 w zeszłym miesiącu były spółki określane przez nas mianem projektantów. Największa z tej grupy spółka LPP zanotowała spektakularny wzrost wartości rynkowej o 24.7 proc. m/m i zajęła najwyższy stopień sierpniowego podium. Należy pamiętać, że w przypadku gdańskiego giganta odzieżowego 24 proc. wzrost cen akcji oznacza o 4 mld złotych większą kapitalizację rynkową, co jak na polskie warunki jest wynikiem bardzo wysokim. Również inne spółki z tej grupy przyczyniły się do bardzo dobrego wyniku indeksu GIP60 w sierpniu. VISTULA wzrosła w tym czasie o 7.7 proc., a CCC dołożył kolejne 7.5 proc., co w konsekwencji pozwoliło osiągnąć całej grupie projektantów średni wzrost wartości na poziomie 13.32 proc.

Udziałowcy spółek z branży meblarskiej również mają powody do zadowolenia. Spółki z tego segmentu urosły w sierpniu średnio o 10.08 proc., głównie za sprawą wzrostu na akcjach spółki FORTE o 12.1 proc. m/m. Po drastycznym tąpnięciu na cenach akcji giganta meblarskiego w lipcu, szybko wziął się on za odbudowę swojej wartości rynkowej. Lipcowy spadek należy powiązać z rozczarowującymi wynikami finansowymi z pierwszej połowy bieżącego roku (spadek EBIT o 37.3 proc. r/r). Skąd jednak tak szybkie odbicie na akcjach tej spółki? —  Wcześniejsza korekta mogła okazać się zbyt głęboka. W końcu FORTE od lat rozwija się bardzo przyzwoicie, konsekwentnie realizując założoną strategię wzrostu wartości. Odbicie na akcjach FORTE można wiązać również ze wzrostem podaży drewna, jakiego doświadczyliśmy w ostatnim czasie — ocenia Maciej Zaręba z DSR SA, pomysłodawca i współtwórca indeksu GIP60 z firmy DSR SA.

Mijający miesiąc powyżej kreski zakończyły również spółki GIP60 z branży spożywczej (+3.64 proc. m/m). Głównymi motorami wzrostu w tym segmencie, podobnie jak w poprzednich miesiącach, były spółki PKM DUDA (+13.5 proc. m/m) i INDYKPOL (+5.2 proc.). Sierpień to także kolejny miesiąc, kiedy swoim inwestorom dały zarobić spółki z branży chemicznej (+1.33 proc. m/m). Tym razem zdecydowanie mniej niż w poprzednich miesiącach, ale przyzwoite wzrosty na spółkach CIECH (+8.5 proc. m/m), SYNTHOS (+7.7 proc. m/m) i ZAKŁADY CHEMICZNE POLICE (+5.2 proc.) pozwoliły zniwelować negatywny wpływ na GIP60 pozostałych spółek z tej branży, dla których sierpień wiązał się ze spadkiem cen akcji.

Ostatnią branżą, która dołożyła się w sierpniu do wzrostu wartości GIP60 jest branża metalurgiczna (+1.3 proc. m/m). Liderem tej grupy nie pierwszy raz była spółka FERRUM (+11.8 proc. m/m), ale dobre wyniki zanotowały też ALUMETAL (+8.5 proc. m/m) i STALPRODUKT (+4.0 proc. m/m). Pozostałe branże sumarycznie traciły na wartości, pomniejszając dobry wynik całego Giełdowego Indeksu Produkcji.

Europejski przemysł bije kolejne rekordy

Nastroje wśród kadry menedżerskiej firm produkcyjnych z całego świata zdradzają bardzo dobrą koniunkturę globalnej branży przemysłowej. Firma IHS Markit podała, że w sierpniu indeks PMI uśredniony dla całej światowej gospodarki przyjął wartość 53.1 ustanawiając 75-miesięczne maksimum. W tym samym czasie PMI obliczany dla całej strefy euro wzrósł o 1.2 pkt m/m do poziomu 57.4. Po raz kolejny głównymi filarami wzrostu PMI w strefie euro były gospodarki: Niemiec (59.3), Holandii (59.7) i Austrii (61.1), a w dwóch ostatnich przypadkach mamy do czynienia z 78-miesięcznymi rekordami.

Doskonała koniunktura w europejskim przemyśle wpłynęła również na poprawę nastrojów wśród menedżerów polskich spółek produkcyjnych. Indeks PMI dla polskiego przemysłu wrósł o 0.2 pkt do poziomu 52.5, a wśród przyczyn dobrego nastroju ankietowani wymieniali najczęściej wzrost wielkości produkcji i liczby nowych zamówień pochodzących zarówno z rynku krajowego jak i z rynków zagranicznych. Analitycy firmy Markit zwracają uwagę, że po raz pierwszy od dwóch i pół roku wzrósł poziom zaległości produkcyjnych, a inflacja kosztów działalności i cen wyrobów gotowych przyśpieszyła. Jak widać przemysł polski tak jak i cały przemysł europejski cieszą się obecnie bardzo dużą ilością zamówień, wykorzystując większość swojej mocy produkcyjnej. W drugim kwartale polska gospodarka zanotowała wzrostu PKB (+3.8 proc. r/r), w tym wyczekiwany od dawna wzrost jednego z najważniejszych komponentów PKB czyli inwestycji, przełożyły się na pozytywne nastroje wśród inwestorów. Spółki notowane na GPW kontynuowały drogę wzrostów czego najlepszym obrazem niech będą wyniki dwóch podstawowych indeksów: WIG (+3.8 proc. m/m) i WIG20 (+5.98 proc. m/m).

Jednym z wyznaczników światowej koniunktury przemysłowej jest gospodarka Chin, a ta po raz kolejny zanotowała wzrost PMI z poziomu 51.1 w lipcu do 51.6 w sierpniu. Niewielki wzrost, ale przy skali działania do jakiej przyzwyczaiła nas już chińska gospodarka należy przyłożyć do niego odpowiednią wagę. Tym bardziej, że jest on poparty największym od 37 miesięcy wzrostem zatrudnienia i największym wzrostem sprzedaży eksportowej od 2010 roku. Warte odnotowanie jest też ożywienie nastrojów w przemyśle indyjskim, gdzie indeks PMI wzrósł w miesiąc z poziomu 47.9 oznaczających pesymistyczne nastroje względem przyszłości (tak jak wszystkie odczyty PMI poniżej 50 pkt) do 51.2 pkt. Również gospodarki obu Ameryk utrzymują odczyty PMI powyżej 50 pkt, choć trzeba przyznać, że dla większości z nich jest to odczyt minimalnie powyżej tej granicy tak jak np. w przypadku Brazylii (50.9), a dla niektórych sierpień przyniósł odczyt poniżej poziomu z lipca – np. w USA wartość PMI spadła z 53.3 do poziomu 52.8.

Porównanie raportów firmy IHS Marki dla gospodarek z różnych części świata pozwala zaobserwować wyjątkową pozycję europejskiego przemysłu w układzie globalnym. Wzrost zamówień i utrzymujące się od dziesiątek miesięcy doskonałe nastroje kadry menedżerskiej sugerują, że przemysł europejski jest ciągle bardzo konkurencyjny na rynku globalnym. Z perspektywy polskiego przemysłu należy liczyć, że jeszcze długo sytuacja nie ulegnie zmianie i dalej będziemy jednym z głównych beneficjentów takiego stanu rzeczy — przekonuje Maciej Zaręba z DSR SA.

źródło: informacjebranzowe.pl

KOMENTARZE I OPINIE

Min_d7128891dcd82f2e8593282f7ad04bbd

Trendy w reklamie Digital OOH w 2018 roku

2018-01-16

Rok 2017 był dla branży DOOH bardzo owocny. Dzięki dynamicznemu rozwojowi najnowszych technologii w sektorze reklamy digital out-of-home reklamodawcy zyskali większy dostęp do kreatywnych możliwości, przez co medium to stało się jeszcze atrakcyjniejsze w oczach odbiorców niż kiedykolwiek wcześniej. Czego zatem możemy się spodziewać w nadchodzącym roku i na co reklamodawcy powinni zwrócić szczególną uwagę chcąc optymalnie wykorzystać potencjał cyfrowej reklamy zewnętrznej? Odpowiedzi na to pytanie postaram się udzielić w poniższym artykule.

Min_cb8883ed6a1a2777b33f8df873f8f403

Cyberzagrożenia w 2018 roku według eksperta F-Secure

2018-01-10

W 2018 roku należy spodziewać się dalszej popularyzacji osobistych asystentów (takich jak Siri czy Alexa). Wraz ze wzrostem zainteresowania użytkowników z pewnością pojawią się też ataki na tego typu systemy. Początkowo będą to żarty czy akty wandalizmu – mieliśmy już przykłady aktywacji asystentów przez reklamy telewizyjne czy ultradźwięki. Przyszły rok może przenieść nowe kategorie ataków w tym zakresie, być może już o komercyjnym charakterze.

Min_cadc6e534fd863777164d15c7761f5f2

Milionowe korzyści dzięki profesjonalnemu zarządzaniu oprogramowaniem

2018-01-08

W czasach, w których większość pracowników korzysta z kilkunastu aplikacji zainstalowanych jednocześnie na służbowych telefonach, tabletach czy komputerach, nadal istnieją firmy, które zarządzają licencjami oprogramowania… ręcznie. Często są to przedsiębiorstwa działające globalnie i zatrudniające kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Wśród kadry zarządzającej brakuje świadomości, że profesjonalne oprogramowanie do zarządzania licencjami może przynieść miliony złotych oszczędności oraz zwiększyć bezpieczeństwo IT organizacji.

Min_ce7a4cd5ee0e8a378a1d7eb4c1e29936

7 trendów w branży Internetu rzeczy na 2018 rok

2018-01-05

Według danych IHS Markit, firmy specjalizującej się w analizie rynków, na świecie jest już 20 miliardów urządzeń podłączonych do sieci. Generują one ogromną ilość danych, które mogą być nie lada wyzwaniem. Firmy będą musiały zmierzyć się w 2018 roku przede wszystkim z zapewnieniem odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa i prywatności związanej z całą technologią podłączoną do Internetu rzeczy. Poniżej 7 trendów, które powinny mieć największy wpływ na zjawisko Internet of Things w bieżącym roku.

Min_bd622603392b9993973349b0feac3881

Co Facebook dał branży marketingowej w 2017 roku?

2017-12-20

W kończącym się roku Facebook wprowadził tyle ciekawych, lepszych i gorszych zmian, że można byłoby napisać o nich książkę. Warto jednak skupić się na kilku trendach, które z pewnością są najbardziej istotne z punktu widzenia marketerów i dają im szeroką perspektywę.

Min_052eaeaef69ec206f68f63dd754a992a

Wewnątrzwspólnotowe świadczenie usług. Na co zwrócić uwagę przy księgowaniu i dokumentowaniu?

2017-12-19

Polskie firmy rozszerzają swoją działalność poza granice kraju. Często odbiorcami są klienci z Unii Europejskiej. W ujęciu podatkowym transakcje wewnątrzwspólnotowego świadczenia usług są niekiedy rozliczane i dokumentowane inaczej niż sprzedaż krajowa. Podejmując się zatem świadczenia usług na rzecz kontrahentów z Unii, warto sprawdzić, na co zwrócić uwagę.

Min_ea306b5ac69d611aee067653577a0bcc

Wzbogacimy się o pieniądze z OFE. Kiedy i ile wypłacimy?

2017-08-08

W przyszłe wakacje możemy być bogatsi nawet o 8 tys. złotych. Powód to zapowiedziana przez wicepremiera Morawieckiego reforma emerytalna. Propozycja zakłada, że pieniądze zgromadzone w OFE staną się naszą własnością.

Min_03e7055fdb126b12a3cb089abd17eeba

Prezydenckie propozycje zmian w zakresie pomocy kredytobiorcom znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej

2017-08-03

2 sierpnia 2017 r. prezydent Andrzej Duda skierował do marszałka sejmu nowy projekt ustawy mający na celu po pierwsze zmianę mechanizmu wsparcia finansowego osób spłacających kredyty mieszkaniowe, będących w trudnej sytuacji finansowej, a po drugie wprowadzenie nowego instrumentu wspierającego dobrowolną restrukturyzację kredytów walutowych. Nowa ustawa określa zasady przyznawania i warunki korzystania ze zwrotnego wsparcia finansowego przyznawanego osobom fizycznym zobowiązanym do spłaty kredytu mieszkaniowego, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej, zasady przyznawania i warunki korzystania z pożyczki na pokrycie pozostałej części zadłużenia oraz zasady wspierania dobrowolnej restrukturyzacji. Instytucją, przez którą kierowana jest do potrzebujących kredytobiorców pomoc, będzie Bank Gospodarstwa Krajowego, a źródłem jego finansowania jest Fundusz Wsparcia Kredytobiorców powołany do życia ustawą z 9 października 2015 r. o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy.

PARTNERZY

  • Technologie
  • Nieruchomości
Copyright © 2018 Active Media Group Projekt i wykonanie: golianek.pl