5 powodów, dla których twoja organizacja potrzebuje specjalisty od transformacji cyfrowej i jak go znaleźć

Wiadomości :: HR
2017-12-07
5 powodów, dla których twoja organizacja potrzebuje specjalisty od transformacji cyfrowej i jak go znaleźć

33 procent organizacji biznesowych planuje w ciągu najbliższego roku rozpocząć proces transformacji cyfrowej, a 21 procent już to zrobiło, wynika z raportu Managing Digital Marketing 2017. Kto w strukturach firmy powinien być odpowiedzialny za wykonanie tego zadania? Najlepiej osoba, która skupi się tylko na tym wyzwaniu. Poznaj 5 powodów, dla których twoja firma potrzebuje specjalisty od transformacji cyfrowej i dowiedz się, jak go znaleźć.

Osoba odpowiadająca za przeprowadzenie transformacji cyfrowej w firmie to ekspert, który posiada wiele kompetencji z różnych obszarów, zarówno w zakresie zarządzania, jak i IT.

Specjalista od transformacji cyfrowej, nazywany czasem digital transformation managerem, to zawód, który powstał stosunkowo niedawno, ale oferuje niesamowite perspektywy rozwojowe. W przypadku większości firm, które chcą utrzymać swoją pozycję na rynku, transformacja cyfrowa to przecież kwestia czasu. Ludzie odpowiedzialni za jej przeprowadzenie są niezbędni, a zapotrzebowanie na ich wiedzę dowodzi tylko, że automatyzacja procesów biznesowych, będąca jednym z elementów transformacji cyfrowej, nie zabiera ludziom pracy. Przeciwnie, przyczynia się do rozwoju nowych kompetencji, kreując stanowiska pracy wymagające specyficznych umiejętności i kreatywności. Nie bez powodu mówimy o tych ludziach knowledge workers. W tej chwili stanowią oni 70 procent pracowników Business Services Capgemini - ZAUWAŻA JUSTYNA PIWOWARCZYK, CENTER DIRECTOR BUSINESS SERVICES EUROPE W FIRMIE TECHNOLOGICZNO-KONSULTINGOWEJ CAPGEMINI.

Według wyników  badań CIMA, zebranych w raporcie „Agile Finance Revealed”, organizacje gotowe do szerszego wykorzystania technologii podnoszą swoją wydajność o 25%. O prawie tyle samo wzrasta też przychód „zwinnie” zarządzanych przedsiębiorstw. Transformacja cyfrowa jest dziś więc nie tylko koniecznością, ale uzasadnioną zmianą dla tych, którzy chcą skutecznie konkurować na rynku i poprawiać swoje wyniki - MÓWI JAKUB BEJNAROWICZ, SZEF CIMA W EUROPIE ŚRODKOWO-WSCHODNIEJ.

Poznaj 5 powodów, dla których każda organizacja myśląca o rozwoju w nowej rzeczywistości rynkowej i w erze czwartej rewolucji przemysłowej powinna zatrudnić specjalistę od transformacji cyfrowej.

1. Ekspert wybierze odpowiednie rozwiązania technologiczne

Transformacja cyfrowa wymaga wdrożenia rozwiązań technologicznych, na przykład wykorzystujących chmurę. Włączenie ich w strategię rozwoju przyniesie korzyści tylko wtedy, gdy będą one dopasowane do potrzeb konkretnej firmy. Niestety obecnie oferta na rynku technologicznym jest tak szeroka (a wciąż ulega poszerzeniu), że trudno wybrać rozwiązania idealnie wpisujące się w strategię konkretnego przedsiębiorstwa, a potem wdrożyć je w możliwie optymalny sposób. Specjalista, który umie przeprowadzić ten proces bezbłędnie, pomoże zaoszczędzić pieniądze, zapobiegając ślepemu inwestowaniu w technologię, która nie jest w danym przypadku potrzebna i wybrać tę, która sprawdzi się najlepiej.

2. Twoja firma będzie “agile”

Organizacja, która chce generować zyski, musi działać sprawnie - i to nie tylko wobec klienta, ale także wobec konkurencji. Nie jest to możliwe bez uwzględnienia w strategii rozwojowej rozwiązań technologicznych, które pozwolą np. szybko opracowywać i oferować nowe produkty. Bycie “agile” oznacza także umiejętność szybkiego eliminowania efektu wąskiego gardła i zwiększenia potencjału produkcyjnego. Zadaniem transformation managera jest zadbanie o to, by właśnie tak było.

3. Klient będzie pozostawać w centrum

W świecie technologii klient nie zawsze musi zdawać sobie sprawę ze swoich potrzeb - ludzie nie potrzebowali tabletów, dopóki producenci sprzętu ich nie przekonali, że warto posiadać takie urządzenie. Ale nie oznacza to, że można skupić się na rozwoju biznesu, zapominając o kliencie. Nadal niezwykle ważne jest jego doświadczenie związane z obcowaniem z naszą firmą i oferowanymi przez nas usługami lub produktami. Badania Capgemini pokazały, że aż jeden na pięciu klientów rezygnuje z usług firmy, jeśli choć raz nie odpowiadał mu sposób, w jaki go obsłużono, za to aż 81 procent z nich przystanie na wyższą cenę, jeśli uzyska większą satysfakcję w doświadczeniu usługi lub produktu.Tymczasem przeprowadzenie firmy przez proces transformacji cyfrowej jest pod tym względem ryzykowne. W końcu wdrażane rozwiązania z zakresu IT mają m.in. zwiększyć stopień automatyzacji pracy i zminimalizować koszty związane z obsługą klienta. Transformation manager potrafi jednak tak zarządzać tym procesem, by nigdy nie poczuł się on zaniedbany. A wręcz przeciwnie!

4. Zyskasz wizję na rozwój przedsiębiorstwa w kierunku digital

Zgodnie z badaniami MIT i Capgemini, wszystkie udane transformacje cyfrowe przedsiębiorstw zostały zainicjowane przez kierownictwo firmy i przeprowadzone zgodnie z opracowaną wcześniej wizją. Strategia wdrożenia transformacji cyfrowej w firmie jest niezwykle ważna, bo pozwala przekonać pracowników, że muszą być innowacyjni i działać we wspólnie wytyczonym kierunku. Pokazać im, że proces, który zachodzi w przedsiębiorstwie ma sens i przyniesie korzyści. Żeby jednak opracować strategię i wizję cyfrowej transformacji przedsiębiorstwa, trzeba posiadać wiedzę i doświadczenie w tym zakresie.

5. Technologia dopełni pracę ludzi

Rozwiązania technologiczne są tylko częścią transformacji cyfrowej, która nie ogranicza się tylko do wdrożenia ich w przedsiębiorstwie, ale także do całościowej zmiany podejścia do strategii rozwoju firmy. To najważniejszy powód, dla którego za jej przeprowadzenie powinna odpowiadać osoba o wiedzy zarówno z zakresu IT, jak i biznesu. Zadba ona o to, by to nadal ludzie pozostawali najważniejszym zasobem organizacji oraz o to, by technologia tylko umożliwiała im pełne wykorzystywanie swojego potencjału.

Jak znaleźć specjalistę od transformacji?

Osobę odpowiedzialną za przeprowadzenie tego procesu w firmie można zatrudnić na kontrakt w ramach standardowego procesu rekrutacyjnego. Ale w przypadku niewielkich organizacji jest to często rozwiązanie nieopłacalne z punktu widzenia finansowego.

Dobrym pomysłem w takiej sytuacji jest skorzystanie z usług niezależnego konsultanta, będącego specjalistą w zakresie transformacji cyfrowej. Wielu naszych klientów wybiera takie rozwiązanie. To rozsądne i opłacalne, bo klient wykorzystuje wiedzę i doświadczenie zdobyte na szeregu innych projektów i płaci tylko za czas wykorzystany na konkretne zadania, nie musi utrzymywać konsultanta na stałe. Problemem mogłaby być zresztą już sama rekrutacja na stanowisko specjalisty odpowiedzialnego za transformację cyfrową, bo osoby takie cenią sobie dużą dynamikę pracy wynikającą ze zmieniających się projektów - PODPOWIADA JUSTYNA PIWOWARCZYK Z CAPGEMINI.

źródło: capgemini/informacjebranzowe.pl

KOMENTARZE I OPINIE

Min_d7128891dcd82f2e8593282f7ad04bbd

Trendy w reklamie Digital OOH w 2018 roku

2018-01-16

Rok 2017 był dla branży DOOH bardzo owocny. Dzięki dynamicznemu rozwojowi najnowszych technologii w sektorze reklamy digital out-of-home reklamodawcy zyskali większy dostęp do kreatywnych możliwości, przez co medium to stało się jeszcze atrakcyjniejsze w oczach odbiorców niż kiedykolwiek wcześniej. Czego zatem możemy się spodziewać w nadchodzącym roku i na co reklamodawcy powinni zwrócić szczególną uwagę chcąc optymalnie wykorzystać potencjał cyfrowej reklamy zewnętrznej? Odpowiedzi na to pytanie postaram się udzielić w poniższym artykule.

Min_cb8883ed6a1a2777b33f8df873f8f403

Cyberzagrożenia w 2018 roku według eksperta F-Secure

2018-01-10

W 2018 roku należy spodziewać się dalszej popularyzacji osobistych asystentów (takich jak Siri czy Alexa). Wraz ze wzrostem zainteresowania użytkowników z pewnością pojawią się też ataki na tego typu systemy. Początkowo będą to żarty czy akty wandalizmu – mieliśmy już przykłady aktywacji asystentów przez reklamy telewizyjne czy ultradźwięki. Przyszły rok może przenieść nowe kategorie ataków w tym zakresie, być może już o komercyjnym charakterze.

Min_cadc6e534fd863777164d15c7761f5f2

Milionowe korzyści dzięki profesjonalnemu zarządzaniu oprogramowaniem

2018-01-08

W czasach, w których większość pracowników korzysta z kilkunastu aplikacji zainstalowanych jednocześnie na służbowych telefonach, tabletach czy komputerach, nadal istnieją firmy, które zarządzają licencjami oprogramowania… ręcznie. Często są to przedsiębiorstwa działające globalnie i zatrudniające kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Wśród kadry zarządzającej brakuje świadomości, że profesjonalne oprogramowanie do zarządzania licencjami może przynieść miliony złotych oszczędności oraz zwiększyć bezpieczeństwo IT organizacji.

Min_ce7a4cd5ee0e8a378a1d7eb4c1e29936

7 trendów w branży Internetu rzeczy na 2018 rok

2018-01-05

Według danych IHS Markit, firmy specjalizującej się w analizie rynków, na świecie jest już 20 miliardów urządzeń podłączonych do sieci. Generują one ogromną ilość danych, które mogą być nie lada wyzwaniem. Firmy będą musiały zmierzyć się w 2018 roku przede wszystkim z zapewnieniem odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa i prywatności związanej z całą technologią podłączoną do Internetu rzeczy. Poniżej 7 trendów, które powinny mieć największy wpływ na zjawisko Internet of Things w bieżącym roku.

Min_bd622603392b9993973349b0feac3881

Co Facebook dał branży marketingowej w 2017 roku?

2017-12-20

W kończącym się roku Facebook wprowadził tyle ciekawych, lepszych i gorszych zmian, że można byłoby napisać o nich książkę. Warto jednak skupić się na kilku trendach, które z pewnością są najbardziej istotne z punktu widzenia marketerów i dają im szeroką perspektywę.

Min_052eaeaef69ec206f68f63dd754a992a

Wewnątrzwspólnotowe świadczenie usług. Na co zwrócić uwagę przy księgowaniu i dokumentowaniu?

2017-12-19

Polskie firmy rozszerzają swoją działalność poza granice kraju. Często odbiorcami są klienci z Unii Europejskiej. W ujęciu podatkowym transakcje wewnątrzwspólnotowego świadczenia usług są niekiedy rozliczane i dokumentowane inaczej niż sprzedaż krajowa. Podejmując się zatem świadczenia usług na rzecz kontrahentów z Unii, warto sprawdzić, na co zwrócić uwagę.

Min_ea306b5ac69d611aee067653577a0bcc

Wzbogacimy się o pieniądze z OFE. Kiedy i ile wypłacimy?

2017-08-08

W przyszłe wakacje możemy być bogatsi nawet o 8 tys. złotych. Powód to zapowiedziana przez wicepremiera Morawieckiego reforma emerytalna. Propozycja zakłada, że pieniądze zgromadzone w OFE staną się naszą własnością.

Min_03e7055fdb126b12a3cb089abd17eeba

Prezydenckie propozycje zmian w zakresie pomocy kredytobiorcom znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej

2017-08-03

2 sierpnia 2017 r. prezydent Andrzej Duda skierował do marszałka sejmu nowy projekt ustawy mający na celu po pierwsze zmianę mechanizmu wsparcia finansowego osób spłacających kredyty mieszkaniowe, będących w trudnej sytuacji finansowej, a po drugie wprowadzenie nowego instrumentu wspierającego dobrowolną restrukturyzację kredytów walutowych. Nowa ustawa określa zasady przyznawania i warunki korzystania ze zwrotnego wsparcia finansowego przyznawanego osobom fizycznym zobowiązanym do spłaty kredytu mieszkaniowego, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej, zasady przyznawania i warunki korzystania z pożyczki na pokrycie pozostałej części zadłużenia oraz zasady wspierania dobrowolnej restrukturyzacji. Instytucją, przez którą kierowana jest do potrzebujących kredytobiorców pomoc, będzie Bank Gospodarstwa Krajowego, a źródłem jego finansowania jest Fundusz Wsparcia Kredytobiorców powołany do życia ustawą z 9 października 2015 r. o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy.

PARTNERZY

  • Technologie
  • Nieruchomości
Copyright © 2018 Active Media Group Projekt i wykonanie: golianek.pl