Przedsiębiorstwa produkcyjne przyszłości. Jak wyprzedzić konkurencję?

Technologie :: Technologie
2018-01-05
Przedsiębiorstwa produkcyjne przyszłości. Jak wyprzedzić konkurencję?

Współczesne realia wymagają od branży przemysłowej nieustającego rozwoju: wciąż szybszej pracy, wyższej jakości, niższych cen, nowszych technologii. Sprostać temu wyzwaniu można jedynie poprzez zintegrowany outsourcing. O tym, jak sektor usług dla przemysłu wpływa na rozwój przedsiębiorstw, opowiada ekspert z Grupy Impel, która dostarcza w ramach Industrial Services zaawansowane technologicznie rozwiązania dla firm.

- Jeśli ktoś wątpi w twierdzenie, że to nie cena jest najważniejsza, niech weźmie za przykład branżę petrochemiczną. W jej przypadku oszczędzanie na usługach to duże ryzyko – w razie ewentualnego wypadku w zakładzie firma mierzy się nie tylko z ogromnymi stratami finansowymi spowodowanymi utratą ciągłości produkcji, ale też z koniecznością przestojów remontowych w celu usunięcia skutków awarii, co negatywnie wpływa na marżowość przerabianych surowców.  Każdy taki incydent może spowodować zachwianie wiarygodności przedsiębiorstwa, a nawet odejście klientów i kontrahentów. Nierzadko wiąże się także z zagrożeniem zdrowia i życia pracowników – mówi Radosław Dąbrowski, Prezes Zarządu Obszaru Biznesowego Industrial Services w Grupie Kapitałowej Impel. - Inwestując w komplementarne, profesjonalne usługi, można natomiast zyskać znacznie więcej, niż tylko gwarancję bezpieczeństwa.

Czas na zmiany

- Dotychczasowe podejście polskiego przemysłu do outsourcingu sprowadzało się do zlecania na zewnątrz usług stanowiących wycinki działalności przedsiębiorstw. Kierowano się przy tym przede wszystkim ceną obsługi. Jedna firma zewnętrzna zajmowała się więc sprzątaniem, druga ochroną obiektu, trzecia serwisowała maszyny, itd. Dziś do Polski wkracza powoli trend od dawna napędzający zachodnie gospodarki: integrowanie  usług oraz wspomaganie strony operacyjnej automatyzacją i robotyzacją procesów – zauważa ekspert.

Współczesne przedsiębiorstwa produkcyjne w obrębie danej branży charakteryzują się bowiem dużym podobieństwem. Korzystają z podobnych technologii i zasobów. Oferują produkty zbliżone do siebie cenowo i jakościowo. To, co pozwala im nadal ze sobą konkurować, to sposób wewnętrznej organizacji. Dzięki usprawnianiu i informatyzacji procesów są w stanie obniżać koszty produkcji i zwiększać zyski.

Industrial Services. Na czym to polega?

Istotą integracji jest profesjonalna, wszechstronna i komplementarna obsługa wielu elementów działalności firmy przez jednego zleceniobiorcę, który przyjmuje rolę partnera i opiekuna. Potrafi spojrzeć „gospodarsko” na przedsiębiorstwo, przeprowadzić audyt na wielu płaszczyznach i dostrzec elementy wspólne, a jednocześnie kluczowe dla wydajnej, ciągłej i harmonijnej pracy. – Większość zachodnich przedsiębiorstw przemysłowych od dawna decyduje się na takie wsparcie. Choć początkowo może wydawać się ono trudniejsze do realizacji niż oszczędna wersja, czyli zlecanie poszczególnych usług najtańszym outsourcerom w swoich branżach, to w ostatecznym rozrachunku przynosi ogromne korzyści czasowe, realizacyjne i operacyjne – przekonuje Radosław Dąbrowski.

Pierwsza cnota integracji: indywidualne podejście

Dostawca usług wchodzi niejako „w buty” klienta, starając się zachować przy tym obiektywizm. Analizuje, czy podejmowane działania są optymalne, zbiera informacje fachowe i menedżerskie z poszczególnych pionów i obserwuje procesy z szerszej perspektywy. Posiłkując się profesjonalną wiedzą, doświadczeniem i znajomością nie jednej, lecz wielu dziedzin, potrafi dostrzec zależności między nimi i wykorzystać je dla dobra przedsiębiorstwa. Przemyślana integracja, dopasowana do indywidualnych potrzeb klienta, może pomóc ograniczyć czas przestojów i awarii, poprawić efektywność procesów i bezpieczeństwo oraz wesprzeć planowanie działań prewencyjnych. Napędza także technologiczny rozwój. Profesjonalny partner jest w stanie zaoferować najwyższej klasy maszyny i urządzenia oraz szybko dostrzec te punkty, w których konieczne jest wprowadzenie innowacji.

- W polskim przemyśle wciąż jednak pojawiają się niepokoje związane z przekazaniem w ręce zewnętrznego podmiotu więcej niż jednej usługi. Wielu przedsiębiorców woli też być samowystarczalnymi we wszystkich dziedzinach. Nie trzeba jednak akademickich rozważań, by przewidzieć, że te obawy i dążenia nie przyniosą na dłuższą metę korzyści. Wystarczy spojrzeć na zachodnioeuropejskich i amerykańskich przedsiębiorców, którzy nie boją się i nie wstydzą korzystać z zewnętrznego doradztwa i wieloaspektowego wsparcia. Dzięki temu przecież osiągają coraz to wyższe poziomy rozwoju, a co za tym idzie, generują większą efektywność zarządzanych przez siebie organizacji  – uspokaja Radosław Dąbrowski z Grupy Impel.

Integracja to innowacje. Innowacje to szybki rozwój

Nauka i technologia rozwijają się w zawrotnym tempie. Zakłady przemysłowe skupione na swojej działalności nie są w stanie nadążyć za wszystkimi pojawiającymi się innowacjami, nie wspominając o ciągłym inwestowaniu w nie. Korzystając z usług firmy specjalizującej się w określonej dziedzinie, mogą jednak mieć do tych innowacji stały dostęp.

– Wróćmy do przykładu firm z branży petrochemicznej, które zaczynają korzystać z najnowszych technologii w zakresie dekontaminacji instalacji z substancji toksycznych przed przystąpieniem do planowanych czy awaryjnych remontów. Wdrożenie nowych, automatycznych i bezpiecznych, technologii oczyszczania wewnętrznych powierzchni instalacji wymagało od branży kilku lat, by zrozumiała konieczność tych nakładów dla poprawy bezpieczeństwa i ochrony środowiska naturalnego oraz skrócenia przestojów remontowych. Partner, który w ramach umowy zajmuje się m. in. serwisowaniem sprzętu i czyszczeniem przemysłowym, ma szansę wcześniej zauważyć taką potrzebę i zaproponować klientowi efektywniejsze i bardziej zaawansowane technologie czyszczenia za pomocą wydajniejszych, specjalnie do tego przeznaczonych środków chemicznych. Pozwoli to na lepsze zarządzanie sprzętem, zoptymalizuje procesy w przedsiębiorstwie, ale także wpłynie pozytywnie na jego wizerunek i zaufanie klientów – wyjaśnia ekspert.

Korzyści może być więcej. A pieniądze?

Korzystając z kompleksowego wsparcia, firma ma szansę rozwijać się na każdym polu działania. Elastyczny model współpracy pozwala dopasować się do bieżących czynników rynkowych. Dostęp do nowoczesnych rozwiązań technologicznych, pełna informacja zarządcza, doradztwo w obszarze nieruchomości i inwestycji, kontrola procesów, monitoring i kontrola jakości gwarantują zmniejszenie strat i ograniczenie ryzyka biznesowego.

- To wszystko czeka na przedsiębiorców, którzy przy wyborze firmy outsourcingowej przestaną się kierować wyłącznie ceną. Nie oznacza to jednak, że koncepcja Industrial Services, czyli zintegrowanych, specjalistycznych usług dla przemysłu, wiąże się z drastycznie większymi wydatkami. Dzięki mądremu wsparciu partnera zarządzanie budżetem staje się bardziej przejrzyste i efektywne. To ułatwia optymalizację kosztów na dłuższą metę – podsumowuje prezes Industrial Services z Grupy Impel.

źródło: impel/informacjebranzowe.pl

KOMENTARZE I OPINIE

Min_d7128891dcd82f2e8593282f7ad04bbd

Trendy w reklamie Digital OOH w 2018 roku

2018-01-16

Rok 2017 był dla branży DOOH bardzo owocny. Dzięki dynamicznemu rozwojowi najnowszych technologii w sektorze reklamy digital out-of-home reklamodawcy zyskali większy dostęp do kreatywnych możliwości, przez co medium to stało się jeszcze atrakcyjniejsze w oczach odbiorców niż kiedykolwiek wcześniej. Czego zatem możemy się spodziewać w nadchodzącym roku i na co reklamodawcy powinni zwrócić szczególną uwagę chcąc optymalnie wykorzystać potencjał cyfrowej reklamy zewnętrznej? Odpowiedzi na to pytanie postaram się udzielić w poniższym artykule.

Min_cb8883ed6a1a2777b33f8df873f8f403

Cyberzagrożenia w 2018 roku według eksperta F-Secure

2018-01-10

W 2018 roku należy spodziewać się dalszej popularyzacji osobistych asystentów (takich jak Siri czy Alexa). Wraz ze wzrostem zainteresowania użytkowników z pewnością pojawią się też ataki na tego typu systemy. Początkowo będą to żarty czy akty wandalizmu – mieliśmy już przykłady aktywacji asystentów przez reklamy telewizyjne czy ultradźwięki. Przyszły rok może przenieść nowe kategorie ataków w tym zakresie, być może już o komercyjnym charakterze.

Min_cadc6e534fd863777164d15c7761f5f2

Milionowe korzyści dzięki profesjonalnemu zarządzaniu oprogramowaniem

2018-01-08

W czasach, w których większość pracowników korzysta z kilkunastu aplikacji zainstalowanych jednocześnie na służbowych telefonach, tabletach czy komputerach, nadal istnieją firmy, które zarządzają licencjami oprogramowania… ręcznie. Często są to przedsiębiorstwa działające globalnie i zatrudniające kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Wśród kadry zarządzającej brakuje świadomości, że profesjonalne oprogramowanie do zarządzania licencjami może przynieść miliony złotych oszczędności oraz zwiększyć bezpieczeństwo IT organizacji.

Min_ce7a4cd5ee0e8a378a1d7eb4c1e29936

7 trendów w branży Internetu rzeczy na 2018 rok

2018-01-05

Według danych IHS Markit, firmy specjalizującej się w analizie rynków, na świecie jest już 20 miliardów urządzeń podłączonych do sieci. Generują one ogromną ilość danych, które mogą być nie lada wyzwaniem. Firmy będą musiały zmierzyć się w 2018 roku przede wszystkim z zapewnieniem odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa i prywatności związanej z całą technologią podłączoną do Internetu rzeczy. Poniżej 7 trendów, które powinny mieć największy wpływ na zjawisko Internet of Things w bieżącym roku.

Min_bd622603392b9993973349b0feac3881

Co Facebook dał branży marketingowej w 2017 roku?

2017-12-20

W kończącym się roku Facebook wprowadził tyle ciekawych, lepszych i gorszych zmian, że można byłoby napisać o nich książkę. Warto jednak skupić się na kilku trendach, które z pewnością są najbardziej istotne z punktu widzenia marketerów i dają im szeroką perspektywę.

Min_052eaeaef69ec206f68f63dd754a992a

Wewnątrzwspólnotowe świadczenie usług. Na co zwrócić uwagę przy księgowaniu i dokumentowaniu?

2017-12-19

Polskie firmy rozszerzają swoją działalność poza granice kraju. Często odbiorcami są klienci z Unii Europejskiej. W ujęciu podatkowym transakcje wewnątrzwspólnotowego świadczenia usług są niekiedy rozliczane i dokumentowane inaczej niż sprzedaż krajowa. Podejmując się zatem świadczenia usług na rzecz kontrahentów z Unii, warto sprawdzić, na co zwrócić uwagę.

Min_ea306b5ac69d611aee067653577a0bcc

Wzbogacimy się o pieniądze z OFE. Kiedy i ile wypłacimy?

2017-08-08

W przyszłe wakacje możemy być bogatsi nawet o 8 tys. złotych. Powód to zapowiedziana przez wicepremiera Morawieckiego reforma emerytalna. Propozycja zakłada, że pieniądze zgromadzone w OFE staną się naszą własnością.

Min_03e7055fdb126b12a3cb089abd17eeba

Prezydenckie propozycje zmian w zakresie pomocy kredytobiorcom znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej

2017-08-03

2 sierpnia 2017 r. prezydent Andrzej Duda skierował do marszałka sejmu nowy projekt ustawy mający na celu po pierwsze zmianę mechanizmu wsparcia finansowego osób spłacających kredyty mieszkaniowe, będących w trudnej sytuacji finansowej, a po drugie wprowadzenie nowego instrumentu wspierającego dobrowolną restrukturyzację kredytów walutowych. Nowa ustawa określa zasady przyznawania i warunki korzystania ze zwrotnego wsparcia finansowego przyznawanego osobom fizycznym zobowiązanym do spłaty kredytu mieszkaniowego, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej, zasady przyznawania i warunki korzystania z pożyczki na pokrycie pozostałej części zadłużenia oraz zasady wspierania dobrowolnej restrukturyzacji. Instytucją, przez którą kierowana jest do potrzebujących kredytobiorców pomoc, będzie Bank Gospodarstwa Krajowego, a źródłem jego finansowania jest Fundusz Wsparcia Kredytobiorców powołany do życia ustawą z 9 października 2015 r. o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy.

PARTNERZY

  • Technologie
  • Nieruchomości
Copyright © 2018 Active Media Group Projekt i wykonanie: golianek.pl