Krajobraz zagrożeń - co czeka nas w 2018 roku

Technologie :: Technologie
2018-01-09
Krajobraz zagrożeń - co czeka nas w 2018 roku

W grudniu analitycy bezpieczeństwa przygotowują prognozy na kolejny rok. Ich przewidywania brzmią tak samo: ataki będą się nasilać, złośliwe oprogramowanie stanie się jeszcze bardziej wyrafinowane, ponieważ hakerzy podnoszą stawkę gry. W związku z tym dyrektorzy IT muszą zabezpieczać infrastrukturę. Czego zatem możemy zatem spodziewać się w 2018 roku?

Nikt nie ma wątpliwości, że ubiegły rok był bardzo zły dla branży bezpieczeństwa. Hakerzy z powodzeniem zaatakowali zarówno użytkowników biznesowych, jak i indywidualnych na wielu frontach. Krótkie podsumowanie 2017 roku tylko w niewielkim stopniu oddaje skalę zjawiska:

 • WannaCry, potężny atak typu ransomware siał spustoszenie w komputerach na całym świecie.
 • Nie mniejsze szkody wywołała Petya/NotPetya/Golden Eye, zaawansowana kampania ransomware, wykorzystująca exploit EternalBlue używany przez WannaCry, ukierunkowany na niszczenie danych.
 • Atak na NSA grupy The Shadow Brokers w wyniku, którego wyciekło 100 GB poufnych informacji i narzędzia hakerskie używane przez organizację.
 • Wyciek WikiLeaks Vault 7 ujawnił ściśle tajną dokumentację i podręczniki użytkownika do narzędzi hakerskich używanych przez CIA.
 • Firma analityczna Deep Root Analytics przez pomyłkę ujawniła 198 milionów rekordów amerykańskich wyborców, przechowywanych na niezabezpieczonym serwerze Amazon.
 • Groźna usterka Cloudfare przyczyniła się do wycieku danych klientów Uber, OKCupid oraz 1Password
 • Włamanie do agencji informacji kredytowej Equifax doprowadziło do wycieku danych osobowych 143 milionów klientów, w większości przypadków byli to obywatele USA, Wielkiej Brytanii i Kanady.
 • Uber ukrył informację o wycieku danych 57 milionów klientów
 • Hakerzy, którzy zaatakowali Bell Canada, zażądali od firmy okupu, a kiedy ta odmówiła, upublicznili część informacji.
 • Ofiarami cyberataków były uczelnie i organizacje powiązane z rządem, Deloitte i Virgin America.

Świat wszedł w nową erę naruszeń bezpieczeństwa danych i cyberataki będą coraz bardziej kosztowne dla przedsiębiorstw. W 2018 roku biznes zwiększy inwestycje w rozwiązania bezpieczeństwa, przede wszystkim ze względu na nowe uwarunkowania unijne dotyczące RODO, a także potrzebę tworzenia kopii zapasowych minimalizujące konsekwencje szkód. Organizacje przeznaczą też część funduszy na szkolenia pracowników z zakresu najlepszych praktyk dotyczących zapobiegania infekcjom malware oraz zmniejszania zagrożeń wewnętrznych.

Co będzie działo się po ciemnej stronie mocy? Hakerzy zwiększą inwestycje na udoskonalanie swoich narzędzi, a ich działania staną się jeszcze bardziej agresywne. Według ekspertów z firmy Bitdefender w 2018 roku nastąpi eskalacja exploitów zero-day. Innym groźnym zjawiskiem będzie zwiększona ilość ataków przeprowadzanych za pośrednictwem malware polimorficznego. To złośliwe oprogramowanie może w niektórych przypadkach być niezauważalne dla antywirusów.

Specjaliści Bitdefendera spodziewają się też poważnych zmian w segmencie „polimorfizm jako usługa”, który w 2018 roku przejdzie proces konsolidacji.

- Zaawansowane silniki polimorficzne działające w chmurze są już wykorzystywane przez cyberprzestępców, zalewających rynek unikalnymi odmianami znanego malware. Uzyskanie dostępu do tych niestandardowych silników prawdopodobnie wygeneruje zyskowny biznes dla wielu hakerów – wyjaśnia Mariusz Osiński – inżynier techniczny w firmie Bitdefender

Przykładem polimorficznego malware jest ransomware, który w bieżącym roku będzie szedł w parze z trojanami bankowymi i tzw. kopaczami kryptowalut. W wielu sytuacjach przedsiębiorstwa płaciły okup w Bitcoinach, aby odzyskać dostęp do zaszyfrowanych danych. Ubiegłoroczne doświadczenia zachęcają cyberprzestępców do intensyfikacji tego typu ataków.

Chociaż organizacje są świadome ryzyka, wielokrotnie nie podejmują odpowiednich środków bezpieczeństwa w celu ochrony krytycznych danych. Jednych z najczęściej popełnianych błędów jest brak uwierzytelniania dwuskładnikowego.

Niemal wszyscy analitycy są zgodni, iż rok 2018 wiązać się będzie z rozwojem Internetu rzeczy. Co to oznacza dla branży bezpieczeństwa? Eksperci Bitdefendera przewidują w tym obszarze znaczny wzrost liczby ataków. Hakerzy będą nagminnie wykorzystywać udokumentowane, lecz niezabezpieczone luki w urządzenia Internetu rzeczy.

źródło: informacjebranzowe.pl

KOMENTARZE I OPINIE

Min_d7128891dcd82f2e8593282f7ad04bbd

Trendy w reklamie Digital OOH w 2018 roku

2018-01-16

Rok 2017 był dla branży DOOH bardzo owocny. Dzięki dynamicznemu rozwojowi najnowszych technologii w sektorze reklamy digital out-of-home reklamodawcy zyskali większy dostęp do kreatywnych możliwości, przez co medium to stało się jeszcze atrakcyjniejsze w oczach odbiorców niż kiedykolwiek wcześniej. Czego zatem możemy się spodziewać w nadchodzącym roku i na co reklamodawcy powinni zwrócić szczególną uwagę chcąc optymalnie wykorzystać potencjał cyfrowej reklamy zewnętrznej? Odpowiedzi na to pytanie postaram się udzielić w poniższym artykule.

Min_cb8883ed6a1a2777b33f8df873f8f403

Cyberzagrożenia w 2018 roku według eksperta F-Secure

2018-01-10

W 2018 roku należy spodziewać się dalszej popularyzacji osobistych asystentów (takich jak Siri czy Alexa). Wraz ze wzrostem zainteresowania użytkowników z pewnością pojawią się też ataki na tego typu systemy. Początkowo będą to żarty czy akty wandalizmu – mieliśmy już przykłady aktywacji asystentów przez reklamy telewizyjne czy ultradźwięki. Przyszły rok może przenieść nowe kategorie ataków w tym zakresie, być może już o komercyjnym charakterze.

Min_cadc6e534fd863777164d15c7761f5f2

Milionowe korzyści dzięki profesjonalnemu zarządzaniu oprogramowaniem

2018-01-08

W czasach, w których większość pracowników korzysta z kilkunastu aplikacji zainstalowanych jednocześnie na służbowych telefonach, tabletach czy komputerach, nadal istnieją firmy, które zarządzają licencjami oprogramowania… ręcznie. Często są to przedsiębiorstwa działające globalnie i zatrudniające kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Wśród kadry zarządzającej brakuje świadomości, że profesjonalne oprogramowanie do zarządzania licencjami może przynieść miliony złotych oszczędności oraz zwiększyć bezpieczeństwo IT organizacji.

Min_ce7a4cd5ee0e8a378a1d7eb4c1e29936

7 trendów w branży Internetu rzeczy na 2018 rok

2018-01-05

Według danych IHS Markit, firmy specjalizującej się w analizie rynków, na świecie jest już 20 miliardów urządzeń podłączonych do sieci. Generują one ogromną ilość danych, które mogą być nie lada wyzwaniem. Firmy będą musiały zmierzyć się w 2018 roku przede wszystkim z zapewnieniem odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa i prywatności związanej z całą technologią podłączoną do Internetu rzeczy. Poniżej 7 trendów, które powinny mieć największy wpływ na zjawisko Internet of Things w bieżącym roku.

Min_bd622603392b9993973349b0feac3881

Co Facebook dał branży marketingowej w 2017 roku?

2017-12-20

W kończącym się roku Facebook wprowadził tyle ciekawych, lepszych i gorszych zmian, że można byłoby napisać o nich książkę. Warto jednak skupić się na kilku trendach, które z pewnością są najbardziej istotne z punktu widzenia marketerów i dają im szeroką perspektywę.

Min_052eaeaef69ec206f68f63dd754a992a

Wewnątrzwspólnotowe świadczenie usług. Na co zwrócić uwagę przy księgowaniu i dokumentowaniu?

2017-12-19

Polskie firmy rozszerzają swoją działalność poza granice kraju. Często odbiorcami są klienci z Unii Europejskiej. W ujęciu podatkowym transakcje wewnątrzwspólnotowego świadczenia usług są niekiedy rozliczane i dokumentowane inaczej niż sprzedaż krajowa. Podejmując się zatem świadczenia usług na rzecz kontrahentów z Unii, warto sprawdzić, na co zwrócić uwagę.

Min_ea306b5ac69d611aee067653577a0bcc

Wzbogacimy się o pieniądze z OFE. Kiedy i ile wypłacimy?

2017-08-08

W przyszłe wakacje możemy być bogatsi nawet o 8 tys. złotych. Powód to zapowiedziana przez wicepremiera Morawieckiego reforma emerytalna. Propozycja zakłada, że pieniądze zgromadzone w OFE staną się naszą własnością.

Min_03e7055fdb126b12a3cb089abd17eeba

Prezydenckie propozycje zmian w zakresie pomocy kredytobiorcom znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej

2017-08-03

2 sierpnia 2017 r. prezydent Andrzej Duda skierował do marszałka sejmu nowy projekt ustawy mający na celu po pierwsze zmianę mechanizmu wsparcia finansowego osób spłacających kredyty mieszkaniowe, będących w trudnej sytuacji finansowej, a po drugie wprowadzenie nowego instrumentu wspierającego dobrowolną restrukturyzację kredytów walutowych. Nowa ustawa określa zasady przyznawania i warunki korzystania ze zwrotnego wsparcia finansowego przyznawanego osobom fizycznym zobowiązanym do spłaty kredytu mieszkaniowego, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej, zasady przyznawania i warunki korzystania z pożyczki na pokrycie pozostałej części zadłużenia oraz zasady wspierania dobrowolnej restrukturyzacji. Instytucją, przez którą kierowana jest do potrzebujących kredytobiorców pomoc, będzie Bank Gospodarstwa Krajowego, a źródłem jego finansowania jest Fundusz Wsparcia Kredytobiorców powołany do życia ustawą z 9 października 2015 r. o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy.

PARTNERZY

 • Technologie
 • Nieruchomości
Copyright © 2018 Active Media Group Projekt i wykonanie: golianek.pl