informacje branżowe - twitterinformacje branżowe - facebook
Więcej zgłoszeń, mniejszy budżet – wyniki ostatniego rozdania Fazy 1 SME Instrumentu

Więcej zgłoszeń, mniejszy budżet – wyniki ostatniego rozdania Fazy 1 SME Instrumentu

Finanse / 2018.08.10

Prawie 12 mln euro trafiło do europejskich innowatorów w ostatnim rozdaniu Fazy 1 SME Instrumentu (Horyzont 2020). Granty od Komisji Europejskiej otrzyma 239 firm, w tym 3 z Polski. Listę tradycyjnie zdominowały hiszpańskie projekty. 

W majowym rozdaniu Fazy 1 europejskie firmy złożyły 2149 wniosków, czyli o około 150 więcej niż w poprzednim rozdaniu w lutym. Niższy budżet w wysokości 11,95 mln euro (czyli o 700 tys. mniej niż w lutym) przełożył się zmniejszenie liczby sfinansowanych projektów (spadek o 14). 

511 projektów zakwalifikowało się do dofinansowania i otrzymało Seal of Excellence, jednak ze względu na ograniczony budżet tylko 239 z najwyższą punktacją otrzymało grant. Wskaźnik sukcesu na poziomie 11% jest wyższy niż w pierwszych latach programu. 

Najwięcej, bo aż 48 zwycięskich projektów pochodzi z Hiszpanii. Na kolejnych miejscach plasują się Włochy (21), Francja (18), Izrael (17), Niemcy (16) i Szwajcaria (14). Spośród polskich firm finansowanie otrzymały trzy, w tym m.in. INVIS (urządzenie wspierające osoby starsze).

Nie zmieniły się dominujące dziedziny, Komisja Europejska doceniła przede wszystkim innowacje z obszarów ICT, zdrowia oraz inżynierii. 

Przerwa pomiędzy naborami to dobry moment na analizę statystyk i przyjrzenie się trendom – mówi Michał Gzyl, CEO w Zafiro Solutions, firmie wspierającej przedsiębiorców w staraniach o finansowanie z SME Instrumentu. – Nie chodzi o to, żeby podciągać swój projekt pod najpopularniejszą branżę, ale żeby zwrócić uwagę na aktualne problemy. Komisja docenia reagowanie na bieżące potrzeby rynku. Zawsze najważniejsze jest pokazanie innowacyjności i przełomowości pomysłu oraz jego wpływu na życie ludzi.

SME Instrument jest częścią Horyzontu 2020 i wspiera najbardziej innowacyjne projekty małych i średnich przedsiębiorstw. Dzieli się na dwie fazy. W Fazie 1 firmy mogą otrzymać po 50 tys. euro na przeprowadzenie studium wykonalności. Faza 2 to granty o wartości nawet 2,5 mln euro, które mają pomóc przygotować technologię do wdrożenia na rynek.

Kolejna szansa na zdobycie grantu w ramach SME Instrumentu już we wrześniu. 

źródło: informacjebranzowe.pl

informacje branżowe
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe