informacje branżowe - twitterinformacje branżowe - facebook
Wratislavia – BIOdiesel jako pierwsza w Polsce produkuje UCOME
Grzegorz Ślak, prezes zarządu Wratislavia Biodiesel S.A.

Wratislavia – BIOdiesel jako pierwsza w Polsce produkuje UCOME

Finanse / 2018.12.04

Wratislavia – BIOdiesel, spółka specjalizująca się w wytwarzaniu biopaliw pierwszej generacji, rozbudowuje swoje portfolio o produkty drugiej generacji. Do sprzedaży trafiło właśnie UCOME, produkowane ze zużytych olejów posmażalniczych i tłuszczów zwierzęcych. W Polsce wrocławski producent jest pierwszym i jedynym wytwórcą tego biokomponentu.

UCOME (ang. used cooking oil methyl esters) to biopaliwo drugiej generacji, produkowane z UCO (used cooking oil). We Wratislavii UCOME powstaje m.in. z odpadów zwierzęcych, kwasów tłuszczowych i przepalonych olejów roślinnych. Wśród odbiorców UCOME znajdą się obecnie wyłącznie rafinerie zagraniczne.

- W Polsce nie zostały jeszcze zaimplementowane przepisy, które zachęcałyby do stosowania UCOME, a które znajdują zastosowanie w innych krajach europejskich. Tamtejsze rafinerie mają obowiązek stosowania regulacji związanych z rekomendowaną ilością biokomponentów w paliwach oraz zmniejszaniem emisji CO2 przez paliwa silnikowe – powiedział Grzegorz Ślak, prezes zarządu Wratislavia – BIOdiesel. UCOME jako biopaliwo drugiej generacji wydaje się właściwą alternatywą energetyczną, ale również środowiskową, ponieważ zużyte oleje niosą za sobą wysokie ryzyko zanieczyszczeniowe, przykładowo niekontrolowane spalenie 5 litrów zużytego oleju może zanieczyścić taką ilość powietrza, którą jedna osoba oddycha przez trzy lata  – dodaje Grzegorz Ślak.

W przeciwieństwie do biopaliw pierwszej generacji, a więc estrów metylowych kwasów tłuszczowych, które otrzymuje się z oleju roślinnego lub zwierzęcego, np. sojowego, słonecznikowego, rzepakowego czy też palmowego, biopaliwa drugiej generacji, w tym UCOME, można produkować w sposób zrównoważony, wykorzystując odpadki z upraw niespożywczych, takie jak odpady rolnicze i inne pozostałości.

Wratislavia – BIOdiesel jest pierwszą w Polsce firmą, której udało się wyprodukować UCOME w wysokiej jakości na skalę przemysłową.

- Nasze laboratoria nieustająco pracują nad zachowaniem najwyższej jakości paliw pierwszej i drugiej generacji, które oferujemy naszym klientom. Kluczowe dla naszego rozwoju są nie tylko dbałość o wysokie standardy produkcyjne, ale również sukcesywne rozszerzanie portfolio produktowego i rozbudowa infrastruktury. Pracujemy nad kolejnym generacjami paliw, w tym nad wykorzystaniem alg morskich jako surowca do ich produkcji – dodaje Grzegorz Ślak, prezes zarządu Wratislavia – BIOdiesel.

Do końca 2018 r. we wrocławskim zakładzie zostanie wytworzone ok. 25 tys. ton tego biopaliwa, a Wratislavia uzyska ok. 130 mln zł ze sprzedaży tych estrów. W 2019 r. spółka planuje wytworzyć ok. 60 tys. ton UCOME, a po zakończeniu trwającego projektu inwestycyjnego – zdolności produkcyjne Wratislavii osiągną 150 tys. ton.

źródło: informacjebranzowe.pl

informacje branżowe
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe