informacje branżowe - twitterinformacje branżowe - facebook
xAir – polski inteligentny system do zarządzania energią i mapowania zanieczyszczeń powietrza
Nexity xAir

xAir – polski inteligentny system do zarządzania energią i mapowania zanieczyszczeń powietrza

Technologie / 2021.04.30

Polska firma NEXITY Global S.A. przedstawia urządzenie typu gateway xAir – swój najnowszy, szeroko zakrojony projekt z  pogranicza  obszaru  smart fotowotaiki, elektromobilności oraz energetyki rozproszonej. To konsekwentne rozwinięcie wieloletniej strategii biznesowej firmy, polegającej na zapewnieniu klientom nieograniczonego dostępu do zarządzania własną energią w ramach inteligentnej sieci, a także skuteczne skomunikowanie użytkowników rynku.

EV. Docelowo, xAir uzupełniać będzie innowacyjny system xOS do monitowania zasobów energetycznych w otwartych i zamkniętych sieciach dystrybucji oraz umożliwi zarządzanie nimi, przekazując pełnię władzy użytkownikom. W przyszłości, za sprawą tokenizacji będzie można też przekazywać nadwyżki wyprodukowanej przez siebie energii i odbierać ją w dowolnym miejscu.  W efekcie użytkownicy xAir będą mogli korzystać z własnej energii zawsze i wszędzie. 

  • xAir – najnowsze rozwiązanie polskiej firmy NEXITY, dające użytkownikowi pełną kontrolę nad inteligentnym przepływem energii rozproszonej, integrujące min. instalację fotowoltaiczną, magazyn energii, stację ładowania pojazdów elektrycznych lub inne urządzenia peryferyjne. 
  • Oprócz zarządzania energią urządzenie xAir to wielofunkcyjny sensor umożliwiający precyzyjny pomiar jakości oraz temperatury powietrza, pomiar ciśnienia, wilgotności, a także poziomu hałasu i światła w otoczeniu.  
  • xAir trafi do sprzedaży jeszcze w 2021 roku.  
  • Poznaj możliwości xAir: https://youtu.be/dGBVyeJZoDs 

xAir to znacznie więcej niż intuicyjny dostęp do zarządzania własną energią. Urządzenie prowadzi stały pomiar takich parametrów jak między innymi: natężanie światła, natężenie hałasu, jakość powietrza, temperatura i ciśnienie. Użytkownik nie musi polegać na ogólnych danych z zewnętrznego źródła. Może sam, w czasie rzeczywistym, sprawdzić stężenie pyłów PM10, PM2,5 i PM1,0 wokół własnego domu i nie tylko. 

„Użytkownik może opierać się na badaniach rozchodu energii elektrycznej, zewnętrznej prognozie pogody, ale jednocześnie może korzystać z własnych zasobów po to, aby weryfikować i analizować dane i żyć świadomie” – stwierdził Dawid A. Kmiecik, Prezes Zarządu NEXITY Global S.A. – „Dlatego planujemy niebawem dodać takie funkcje jak badanie kierunku i siły wiatru, z myślą o przewidywaniu przemieszczania się zanieczyszczeń powietrza, czy też pomiar natężenia światła na potrzeby zwiększenia efektywności instalacji fotowoltaicznych i integracji z innymi urządzeniami takimi, jak chociażby stacje ładowania pojazdów elektrycznych”. 

Konstrukcja odpowiadająca na rosnące potrzeby i ekologiczne podejście 

Tworząc xAir, NEXITY postawiło na konstrukcję typu „bloc tower”. W efekcie użytkownik w dowolnym momencie od zakupu ma nieograniczone możliwości w dodawaniu nowych funkcjonalności do swojego zestawu xAir, zwiększając tym samym jego użyteczność i dostosowanie do indywidualnych potrzeb. Tego typu rozwiązanie przekłada się bezpośrednio na oszczędność. Z perspektywy ekologicznej, mniej elementów do wymiany, to ulga dla środowiska naturalnego. 

„Bardzo istotne jest dla nas, by aktywnie uczestniczyć w dokonującej się na naszych oczach transformacji energetycznej, związanej chociażby z potrzebą coraz efektywniejszego i bardziej zrównoważonego wykorzystywania energii w codziennym życiu. Wierzymy, że xAir, ze wszystkimi obecnymi i przyszłymi funkcjonalnościami, stanie się spoiwem, kluczowym elementem tej układanki.” – podsumował Dawid A. Kmiecik, NEXITY Global. 

Skalowanie innowacji? Tylko w Polsce 

Gateway xAir to jeden z pierwszych elementów większej strategii NEXITY Global. Firma konsekwentnie umacnia swoją pozycję w branży rozproszonej energetyki i elektromobilności. Teraz, korzystając ze zdobytego doświadczenia i opierając się na budowanym potencjale badawczo-rozwojowym oraz sieci partnerstw, NEXITY zamierza odważnie działać, łącząc rynek smart, wart około 80 mld USD z wartym już ponad 131 mld USD rynkiem fotowoltaiki. To jednak globalne dane. Szacuje się, że w samej tylko Polsce prosumenci zainwestowali w 2020 roku w instalacje fotowoltaiczne ponad 9 mld PLN. To rekordowy wynik i nic nie wskazuje na to, aby w najbliższych latach sytuacja miała się zmienić.  

„Docelowo, planujemy, żeby xAir był osiągalny na wielu rynkach Europy i szerzej – świata. Z jednej strony nie chcemy się biznesowo zamykać do jednego rejonu, z drugiej, wierzymy, że nasz produkt rozwiązuje wiele problemów i zasługuje na to, żeby być powszechnie dostępny”. – mówi Dawid A. Kmiecik, NEXITY Global – „Chcemy jednak, żeby projekt zadebiutował najpierw w Polsce, na naszym podwórku i w oparciu o nasze, własne doświadczenia, współpracując z firmą Columbus Energy - jednym z kluczowych akcjonariuszy Nexity Global S.A. Bo w Polsce się najlepiej robi projekty innowacyjne i skalowalne”. 

Dodatkowo, na horyzoncie rysuje się wizja rządowego Nowego Ładu w energetyce, programu, który według ekspertów ma kłaść nacisk właśnie na OZE i energetykę rozproszoną. 

NEXITY zaprasza do udziału w programie testowym 

Dewizą NEXITY Global jest dostarczanie sprawdzonych rozwiązań, odpowiadających na potrzeby użytkowników. Dlatego firma zainicjowała program testowy, w ramach którego, jeszcze przed komercyjną premierą, xAir trafi do chętnych do udziału w programie – każdy może się zgłosić. 

Dostępność 

Narzędzie xAir trafi do sprzedaży jeszcze w 2021 roku. Na przestrzeni czasu do urządzenia będą dodawane kolejne funkcjonalności.  

źródło: informacjebranzowe.pl

informacje branżowe
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe