

46% badanych Europejczyków obawia się szkodliwego wpływu promieniowania elektromagnetycznego
Aż 46% badanych Europejczyków przyznało, że obawia się negatywnego wpływu pola elektromagnetycznego (pole EM) na organizm człowieka – wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Komisji Europejskiej wśród mieszkańców 27 krajów UE. Dlatego w nowoczesnym budownictwie coraz większą uwagę przywiązuje się do aspektów zdrowotnych. Nowa filozofia wznoszenia domów skupia się wokół idei świadomego, zrównoważonego budownictwa – czyli wznoszenia domów w oparciu o najważniejsze aspekty: środowiskowy, społeczny oraz ekonomiczny. Grupa Selena, wpisując się w nowoczesne nurty, opracowuje nowatorskie rozwiązania dla budownictwa, także produkty pozwalające chronić mieszkańców przed niekorzystnym wpływem pola elektrycznego w budynkach.
Skutkiem ubocznym Intensywnego rozwoju elektryfikacji jest zwiększona emisja pola elektromagnetycznego (pole EM). Pole EM jest emitowane przez wszystkie urządzenia, instalacje oraz przewody elektryczne. Niepokój badanych Europejczyków wynika ze znacznej ilości otaczających człowieka instalacji, urządzeń czy nawet przewodów elektrycznych biegnących w ścianach domów. Fale elektromagnetyczne nie są obojętne dla ludzkiego organizmu – nadmierna ekspozycja może objawiać się bólami głowy, bezsennością, a także ogólnym zmęczeniem i rozdrażnieniem. Choć samo zjawisko pola EM występuje naturalnie w przyrodzie, działalność człowieka zintensyfikowała jego poziom – w ostatnich 130 latach wzrósł on ponad milion razy. Współczesne poziomy natężenia pola EM odbiegają od naturalnych i korzystnych dla człowieka wartości, a nadmierna intensyfikacja pola elektromagnetycznego nazywana jest elektrosmogiem.
„Selena FM do problemu elektrosmogu podeszła kilka lat temu. W poszukiwaniu rozwiązania firma zwróciła uwagę na badania dr inż. Stanisława Wosińskiego nad właściwościami fizycznymi ceramiki i wody. Dzięki wynalezionej i opatentowanej przez naukowca Ceraqion Technology, zespoły badawcze Seleny stworzyły pierwszy na świecie produkt chemii wykorzystywanej w budownictwie, pozwalający skutecznie zabezpieczać ludzi wewnątrz budynku przed niekorzystnym wpływem pola elektrycznego w zakresie niskich częstotliwości. Innowacyjny, wyprzedzający konkurencję produkt znajdzie zastosowanie w budownictwie nie tylko mieszkalnym, ale również budynkach użyteczności publicznej jak szpitale czy placówki wojskowe” – powiedział Jarosław Michniuk, prezes zarządu Selena FM SA, jednostki nadrzędnej w Grupie Selena.
Ceraqion Technology to ekologiczna oraz bezpieczna technologia stworzona i opatentowana przez dr inż. Stanisława Wosińskiego. Wykorzystuje ona właściwości fizyczne wody „zamrożonej” w strukturach mikroporowatych drobno zmielonej ceramiki. Odkrycie zdobyło uznanie na arenie międzynarodowej – wśród nagród przyznanych technologii jest m. in. Złoty Medal na Międzynarodowej Wystawie Wynalazczości w Genewie.
Idea zrównoważonego budownictwa powstała w oparciu o trzy podstawowe aspekty:
- Środowiskowy – wpływ konstrukcji środowisko naturalne
- Społeczny – komfort użytkowania budynku oraz jego wpływ na jakość życia człowieka
- Ekonomiczny – gospodarka finansowo/energetyczna budynku
Coraz częściej uwaga zwracana jest właśnie na aspekt społeczny. Nowoczesny budynek, musi nie tylko spełniać podstawowe funkcje, a również być przyjazny dla środowiska i przede wszystkim dla człowieka. Wraz z postępem cywilizacyjnym pojawiły się nowe zagrożenia dla zdrowia ludzkiego organizmu, wśród nich elektrosmog. Jak poważny jest to problem obrazuje zainteresowanie tym tematem organizacji międzynarodowych – Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) już na początku poprzedniej dekady opublikowała raport o negatywnym wpływie nadmiernej ekspozycji na fale elektromagnetyczne, a Unia Europejska we wchodzącej w życie w lipcu 2016 dyrektywie nakazuje ochronę pracowników narażonych na silniejsze oddziaływanie pola elektromagnetycznego.
źródło: informacjebranzowe.pl
Najnowsze aktualności
Roma Tower z prestiżowymi wyróżnieniami. Projekt apartamentowca otrzymał certyfikat Fitwel i dwie nagrody Best in Building Health Award
2026.03.24Matexi zaprasza na dni otwarte w ukończonej inwestycji Apartamenty Portowa
2026.03.24Sarantis Polska otwiera nowe centrum dystrybucyjne w MLP Pruszków II
2026.03.2420 mln euro na rozwój technologii, ponad 400 grantów dla przeszło 320 firm – podsumowanie największego projektu finansowanego przez Unię Europejską dla deep-tech
2026.03.23KPO challenge: 1 dystrybutor, 10 000 Chromebooków, 1214 szkół, realizacja w <20 dni
2026.03.20Prawie 80 tys. dzieci i system, który nie nadąża. Czy da się naprawić zranione dzieciństwo?
2026.03.20Hiperpersonalizacja w e-commerce: przewaga konkurencyjna czy pułapka trendu?
2026.03.20Zasoby biur w Polsce się kurczą. Nie można już zarządzać na wyczucie
2026.03.19Ponad 40 proc. europejskich jednorożców przenosi się do USA ze względu na trudności w działaniu na fragmentarycznym rynku europejskim. EIC chce przeznaczyć ponad 4 mld euro na rozwój innowacji, rusza też nowy program EU SCALE
2026.03.19





