informacje branżowe - twitterinformacje branżowe - facebook
9 zespołów w finale Solve for Tomorrow. Myślenie projektowe pomaga rozwijać pomysły

9 zespołów w finale Solve for Tomorrow. Myślenie projektowe pomaga rozwijać pomysły

Nagrody / 2022.01.25

Przez ostatnich kilka miesięcy młodzi ludzie, którzy zakwalifikowali się do programu Solve for Tomorrow, intensywnie pracowali nad rozwijaniem swoich pomysłów z zakresu zdrowia, bezpieczeństwa i klimatu. Efekty swoich działań przedstawili w materiałach wideo. Na podstawie filmów oraz oceny postępów wystawionej przez mentorów, jury wyłoniło właśnie 9 zespołów, które przejdą do ścisłego finału programu.

Solve for Tomorrow to nowy program edukacyjny Samsung, który wystartował we wrześniu zeszłego roku. Skierowany jest do uczniów ze szkół ponadpodstawowych i nauczycieli oraz studentów I i II roku studiów pierwszego stopnia. Dzięki SFT młodzi ludzie mogą zmierzyć się z wyzwaniami XXI wieku, takimi jak dbanie o kondycję psychiczną, ochrona środowiska w pobliżu miejsca zamieszkania czy poczucie bezpieczeństwa w czasie późnych powrotów do domu.

Spośród 138 aplikacji zgłoszonych w jednej z trzech kategorii: zdrowia, bezpieczeństwa lub klimatu, jury wyłoniło 25 zespołów, które przeszły do półfinału programu. W kolejnym etapie  uczestnicy wzięli udział w warsztatach Design Thinking i pracowali nad udoskonaleniem swoich pomysłów. W tym celu każdy zespół odbył 4 spotkania z trenerami, a zarazem ambasadorami programu Solve for Tomorrow. Trenerzy pracowali w parach, dzięki czemu drużyny otrzymały wsparcie dostosowane do ich potrzeb, indywidualną opiekę i ekspertyzę z różnych obszarów. Zespoły miały okazję sięgnąć do swoich początkowych pomysłów na projekt, ponownie zastanowić się nad grupą docelową, doprecyzować i pogłębić wiedzę o wybranej personie i o jej potrzebach, a następnie popracować nad zdefiniowaniem wyzwania, poszukać najlepszego rozwiązania i rozpocząć pracę nad jego prototypem. Dzięki wspólnym spotkaniom, możliwości wymiany doświadczeń i informacjom zwrotnym, uczestnicy mogli udoskonalać swój pomysł. W efekcie powstały podsumowania wideo, w których zespoły pokazały proces tworzenia i osiągnięte efekty. Filmy oraz oceny wystawione przez mentorów stanowiły podstawę do dyskusji jury.

Do finałowej dziewiątki zakwalifikowały się następujące zespoły:

 1. I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Bielsku Podlaskim – Bezpieczne powroty o każdej porze
 2. Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu – Poczuj się bezpiecznie w Poznaniu
 3. Liceum Ogólnokształcące nr V im. Generała Jakuba Jasińkiego we Wrocławiu – Aplikacja G-CAN – zmieniaj świat, spacerując po osiedlu
 4. Akademia High School w Warszawie – Wodorosty kontra CO2
 5. Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Śląskiej w Rybniku – „Dronosiewność”- pomagamy przyrodzie zazielenić hałdy w Rybniku
 6. I Liceum Ogólnokształcące im. Aleksandra Omieczynskiego w Gryfinie – Nawóz potrzebny od zaraz
 7. Uniwersytet Jagielloński w Krakowie – Zrozumienie i wsparcie to podstawa – aplikacja wspierająca osoby z zaburzeniami psychicznymi
 8. Liceum Mundurowe Spartakus w Kwidzynie – Aplikacja wsparcia psychicznego dla młodych od młodych
 9. VIII Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej – Curie w Katowicach – „Terrain Story” – gra terenowa o tym jak zadbać o zdrowie psychiczne

Pomysły oceniali: Piotr Stelmachów, Vice President i Head of Consumer Electronics w Samsung Electronics Polska pełniący funkcję przewodniczącego jury, Maria Andrzejewska – dyrektor generalna UNEP/GRID-Warszawa, prof. Halina Brdulak (Szkoła Główna Handlowa), prof. Bolesław Rok (Akademia Leona Koźmińskiego), Zuzanna Polak – kierownik Zespołu Budowania Świadomości Cyberbezpieczeństwa w NASK oraz Anna Dziama, Zastępca Dyrektora Programowego ds. Edukacji  w Centrum Nauki Kopernik.

Webinary z wolontariuszami

W ostatnim etapie programu finaliści będą przygotowywać prezentację, udoskonalając dotychczasowe efekty swojej pracy. W planach są spotkania z trenerami na całodniowych warsztatach zorganizowanych u finalistów, podczas których będą pracować nad prototypem swojego rozwiązania i przygotowywać się do prezentacji finałowej. Wsparciem dla nich na tym etapie będą także wolontariusze Samsung, którzy odbędą indywidualny mentoring z finalistami, a także przeprowadzą dla nich webinary m.in. na temat mierzenia wpływu rozwiązań, autoprezentacji oraz przyszłości nowych technologii. Webinary to też ważna część oferty programowej Solve for Tomorrow, skierowana do drużyn niezakwalifikowanych do programu,  w szczególności tych, które chcą się rozwijać i są zainteresowane startem w kolejnych edycjach. Takie webinary do tej pory przeprowadzili eksperci dedykowani przez partnerów programu Solve for Tomorrow – Centrum Nauki Kopernik (na temat organizacji pracy projektowej)  i UNEP/GRID-Warszawa (na temat zmian klimatycznych).

Następnie podczas gali finałowej nastąpi przedstawienie poszczególnych projektów – każdy zespół opowie o koncepcji, zrealizowanych działaniach i wnioskach. Projekt Solve for Tomorrow zakończy się uroczystym ogłoszeniem zwycięzców 31 marca 2022 roku.

Program Solve for Tomorrow został objęty patronatem przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Centrum GovTech Polska oraz NASK. Partnerami projektu są Centrum Nauki Kopernik, UNEP/GRID-Warszawa, Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog oraz Zwolnieni z Teorii.

Misją CSR firmy Samsung jest działanie pod hasłem „Together for Tomorrow! Enabling people” („Wspólnie dla przyszłości. Uaktywnij swój potencjał”). Nasze programy mają na celu ułatwienie dostępu do edukacji dla przyszłych pokoleń i umożliwienie rozwoju potencjału każdego z nas. Dzięki temu przyczyniamy się do pozytywnych zmian w społeczeństwie i budujemy lepszy świat.

źródło: informacjebranzowe.pl

informacje branżowe
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
 • agdrtv24
 • pięknydom24
 • informacje branżowe