informacje branżowe - twitterinformacje branżowe - facebook
Autonomiczne roboty mobilne: Szybkie i efektywne wdrożenie dzięki partnerstwu Advantech z MOV.AI
Advantech i MOV.AI

Autonomiczne roboty mobilne: Szybkie i efektywne wdrożenie dzięki partnerstwu Advantech z MOV.AI

Technologie / 2023.07.31

Advantech, wiodący dostawca przemysłowych platform obliczeniowych, ogłosił współpracę ze spółką MOV.AI – producentem oprogramowania robotyki mobilnej. Celem partnerstwa jest zapewnienie producentom robotów autonomicznych, jak i integratorom systemów, dostępu do nowoczesnej przemysłowej technologii obliczeniowej oraz oprogramowania do budowania, wdrażania i obsługi inteligentnych robotów.

Pandemia COVID-19 i jej konsekwencje w postaci m.in. niedoboru siły roboczej spowodowały gwałtowny wzrost popytu na autonomiczne roboty mobilne (AMR), odgrywając coraz istotniejszą rolę w Przemyśle 4.0. Jednocześnie rozwiązania AMR pozwalają na usprawnienie procesów produkcyjnych, a co za tym idzie: skrócić czas realizacji zleceń.

Według danych Interact Analysis, dostawy autonomicznych robotów wzrosły o 53 proc. w 2022 roku, a prognozy przewidują, że będą one rosły o około 50 proc. rocznie do 2027 roku. W efekcie szacuje się, iż w przeciągu 4 najbliższych lat w zakładach produkcyjnych zostanie zainstalowanych 4 mln AMR. Ponadto, IA estymuje, że przychody w segmencie AMR będą rosły o 30-40 proc. w latach 2023-2027.

Wymierne korzyści dla firm

Rozwiązania sprzętowe Advantech można łatwo zintegrować z platformą Robotics Engine Platform™ firmy MOV.AI, co ułatwia opracowywanie i wdrażanie autonomicznych robotów mobilnych (AMR) dla firm. Implementacja tych rozwiązań zapewnia szybszy czas realizacji zleceń, elastyczność, lepszą wydajność oraz produktywność w procesach produkcyjnych i logistycznych. Platforma MOV.AI oferuje producentom AMR i integratorom niezbędne oprogramowanie i narzędzia do zaawansowanej automatyzacji, w tym nawigacji, lokalizacji i kalibracji. Poza gotowymi algorytmami, system oferuje również inter-operacyjne zarządzanie flotą, elastyczne interfejsy ze środowiskami magazynowymi oraz wszelkie standardy cyberbezpieczeństwa.

Automatyzacja a czynnik ludzki

Automatyzacja procesów magazynowych jest jednym z najbardziej powszechnych i skutecznych zastosowań w środowiskach logistycznych. Wbrew powszechnej opinii, wprowadzenie autonomicznej robotyki nie oznacza wyeliminowania zasobów ludzkich. Pracownicy wciąż odgrywają kluczową rolę w procesach kreatywnych, strategicznych oraz obsługi maszyn. Przy czym wdrożenie mobilnej robotyki pozwala na przydzielanie jej zadań niebezpiecznych dla człowieka. Rozwiązania Advantech i MOV.AI umożliwiają wykonywanie ryzykownych prac robotom, niwelując potencjalne uszczerbki na zdrowiu pracowników danego zakładu. Dzięki temu mogą skupić się na bardziej kreatywnych zadaniach. Ścisła współpraca ludzi i robotów to jeszcze do niedawna scenariusz występujący jedynie w filmach. Dzisiejsza rzeczywistość Przemysłu 4.0 pokazuje, że taka kooperacja nie tylko jest możliwa, ale wręcz konieczna w celu osiągnięcia jak najlepszych wyników.

Intuicyjna integracja

Advantech w swoim portfolio posiada komputery brzegowe, które są zoptymalizowane pod kątem najwyższej wydajności obliczeniowej, wielu funkcjonalności i łatwości wdrożenia. Wspierane przez najnowsze procesory Intel® oferują optymalną moc na wielu płaszczyznach takich, jak automatyka, produkcja, logistyka, handel detaliczny oraz transport.

Jednym z takich produktów jest UNO-238 V2 – kompaktowy komputer brzegowy wyróżniający się:

  • Procesorem Intel® Core™ 12 generacji;
  • Pamięcią DDR5 SODIMM do szybkiego, wielozadaniowego przetwarzania i przesyłania danych;
  • Bezwentylatorową i wzmocnioną konstrukcją, idealną do wymagających środowisk przemysłowych;
  • Wytrzymałością na szeroki zakres temperatur od -20 do 60 °C (-4 ~ 140 °F).

Kolejną propozycją jest MIC-770 V3 wyposażony w:

  • Procesor Intel® Core™ 12. generacji (LGA1700) z chipsetem Intel® R680E zapewniającym wysoką wydajność obliczeniową i elastyczne możliwości rozbudowy systemu dzięki integracji i-Modules i technologii iDoor.
  • Funkcje wizji maszynowej i autonomicznej nawigacji w procesach takich, jak obsługa płytek półprzewodnikowych, przenoszeniu materiałów czy operacjach ramion roboczych.
  • Obsługę WISE-Edge365, umożliwiającą zdalne zarządzanie wielu urządzeń w celu monitorowania i wykrywania usterek.

Dzięki rozwiązaniom powstałym we współpracy firm Advantech oraz MOV.AI, czas wdrożenia procesów związanych z autonomiczną robotyką ulega znacznemu skróceniu. To z kolei pozwoli na wykorzystanie jej w wielu codziennych zadaniach w magazynach czy fabrykach. Podczas gdy Advantech wprowadzi swój know-how w zakresie projektowania i produkcji sprzętu, MOV.AI zapewni specjalistyczną wiedzę obejmującą oprogramowanie oparte na ROS (Robot Operating System).

źródło: informacjebranzowe.pl

informacje branżowe
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe