informacje branżowe - twitterinformacje branżowe - facebook
Budynek Adgar Renaissance Tower z certyfikatem LEED na poziomie Platinum

Budynek Adgar Renaissance Tower z certyfikatem LEED na poziomie Platinum

Nieruchomości / 2023.11.09

Spółka Adgar Poland nawiązała współpracę z firmą doradczą JWA, specjalizująca się w zrównoważonym budownictwie. Efektem było zdobycie certyfikatu LEED v4.1 Operation and Maintenance na najwyższym możliwym poziomie – Platinum. 

Adgar Renaissance Tower, zlokalizowany na warszawskiej Woli, został zakupiony przez spółkę Adgar Poland w drugiej połowie zeszłego roku. W związku z tym, że zielona certyfikacja jest standardem w biurowym portfelu spółki, zdecydowano się na nawiązanie współpracy z firmą doradczą JWA, specjalizująca się w zrównoważonym budownictwie. Efektem było zdobycie certyfikatu LEED v4.1 Operation and Maintenance na najwyższym możliwym poziomie – Platinum. 

Certyfikacja jest kolejnym elementem długofalowej strategii Adgar Poland, polegającej na modernizacji biurowców znajdujących się w portfelu spółki pod kątem zminimalizowania ich wpływu na środowisko naturalne oraz efektywnego zarządzania energią.

Zdecydowaliśmy się na certyfikację LEED v4.1 Operation and Maintenance, podobnie jak w większości naszych nieruchomości, gdzie od lat w tych procesach aktywnie wspierają nas konsultanci z firmy JWA – mówi Michał Chodkowski, Head of Property Management w Adgar Poland. Jesteśmy inwestorem, który świadomie buduje strategię opartą na podnoszeniu wartości nabywanych budynków poprzez liczne inwestycje wpływające na komfort ich użytkowania, jak i zmniejszających ich negatywny wpływ na środowisko. Dotychczas dowodem powyższego były wyniki na poziomie LEED Gold naszych biurowców, jednak po wstępnej analizie ART i konsultacjach z firmą JWA okazało się, że możemy starać się o najwyższą ocenę - LEED Platinum. W związku z tym rozpoczęliśmy wdrażanie zarekomendowanych działań i po końcowym przeglądzie, dokonanym przez jednostkę certyfikującą, przewidywany wynik został osiągnięty.

Współpraca z JWA zaowocowała implementacją skutecznych rozwiązań i rekomendacją dobrych praktyk w zakresie zarządzania budynkiem na każdym poziomie jego funkcjonowania. Kluczową kwestią była ograniczenie zużycia wody i energii. Dokonano m.in. optymalizacji harmonogramu pracy wszystkich dostępnych urządzeń, dostosowując czas i moc ich pracy do potrzeb najemców i zewnętrznych warunków atmosferycznych. W częściach wspólnych wdrożono natomiast inteligentne systemy oświetlenia LED, które w połączeniu z czujnikami ruchu znacząco wpłynęły na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej.

Ponadto, wdrożono politykę zakupową, remontową i dotyczącą zarządzania terenem zewnętrznym. Przeprowadzono również ankietę dotyczącą transportu i satysfakcji wśród użytkowników budynku, w której uzyskano maksymalną liczbę punktów w każdej kategorii.

Certyfikacja LEED v4.1  Operation & Maintenance ocenia nie parametry infrastruktury certyfikowanego obiektu, a rzeczywiste zużycie energii i wody, jakość powietrza wewnętrznego oraz komfort użytkowników i sposób ich dojazdu do budynku – mówi Alicja Bielańska, Green Building Specialist z firmy JWA. Dzięki wysokim wynikom we wszystkich tych kategoriach mieliśmy szansę starać się o najwyższy poziom certyfikacji. Podczas przeprowadzonego audytu energetycznego wydaliśmy również rekomendacje, które pomogą jeszcze bardziej ograniczyć zużycie energii w przyszłości. Usystematyzowane zostały też działania zarządcze w zakresie ochrony terenów zielonych oraz zrównoważonych działań: zakupów, remontów i sprzątania.  

źródło: informacjebranzowe.pl

informacje branżowe
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe