informacje branżowe - twitterinformacje branżowe - facebook
Czy w 2022 roku zmienią się warunki dla bukmacherów?

Czy w 2022 roku zmienią się warunki dla bukmacherów?

Finanse / 2022.05.13

Mimo nadziei środowiska bukmacherskiego w Polsce, zmiany są mało prawdopodobne. Rynek zakładów sportowych rozwija się w kraju zbyt szybko, co nie pozwala na dostosowanie regulacji prawnych do obecnych realiów.

W trzecim kwartale 2021 roku Ministerstwo Finansów przeanalizowało strukturę i wysokość podatków w celu zbadania możliwości ich podwyższenia. W związku z tym Ministerstwo Finansów wydało komunikat, w którym wyjaśnia, że jednym z obszarów analizy jest potencjalna zmiana podstawy opodatkowania z obecnej kwoty wpłaconych zakładów na różnicę między wpłaconymi zakładami a wygranymi.

Obecnie podstawą opodatkowania z tytułu zakładów wzajemnych jest łączna kwota wpłaconych zakładów. Według statystyk Ministerstwa Finansów, w 2021 roku kwota podatku wzrosła o 30% i wyniosła prawie 300 milionów złotych. Z segmentu internetowego wpłynęło 260 milionów.

Czy wysokie podatki są skuteczne?

Obecnie polski rynek hazardowy, w tym zakłady bukmacherskie, składa się wyłącznie z lokalnych marek. Zagraniczni operatorzy nie należą do legalnej branży ze względu na wysokie stawki podatkowe, których płacenie uniemożliwiłoby im osiąganie zysków na takim poziomie, jak obecnie.

Analitycy finansowi kilkakrotnie proponowali polskiemu rządowi różne rozwiązania, w tym rozwiązania kompromisowe, ale jak dotąd nie przyniosło to żadnych rezultatów. Jak pokazują wyliczenia, dzięki wejściu zagranicznych operatorów na polski rynek, roczna kwota wpływająca do skarbu państwa znacznie się zwiększy.

Teraz wszystkie zagraniczne kasyna internetowe i bukmacherzy działają w Polsce w tzw. szarej strefie: nie płacą podatków i oficjalnie nie przyjmują Polaków. Nie zabraniają im jednak rejestrować się na swoich stronach i dokonywać wpłat. W niezależnych rankingach kasyn online całą czołówkę zajmują strony zagraniczne, które nie mają polskich licencji.

Według różnych źródeł, od 2016 roku co trzeci hazardzista w Polsce obstawia lub gra na wideoautomatach w nielegalnych kasynach online i zakładach bukmacherskich. Oferują one bardziej znaczące wygrane i hojne bonusy ze względu na oszczędności związane z niepłaceniem dużych kwot do budżetu tego kraju.

Na podstawie tych informacji wielu ekspertów zaleca rządowi zmianę podejścia do opodatkowania w tej dziedzinie, ponieważ Polacy nadal wolą grać w nielegalnych kasynach, mimo dostępności licencjonowanych alternatyw.

źródło: informacjebranzowe.pl

informacje branżowe
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe