informacje branżowe - twitterinformacje branżowe - facebook
Duravit buduje pierwszą na świecie neutralną dla klimatu fabrykę ceramiki w Kanadzie
Ceremonia wmurowania kamienia węgielnego w Matane (źródło zdjęcia: Duravit AG)

Duravit buduje pierwszą na świecie neutralną dla klimatu fabrykę ceramiki w Kanadzie

Nieruchomości / 2023.09.24

Duravit AG robi milowy krok w kierunku zrównoważonej przyszłości: pierwszy na świecie neutralny dla klimatu zakład produkcji ceramiki powstaje w Matane w kanadyjskiej prowincji Québec. Nowy zakład w Kanadzie stworzy 240 nowych miejsc pracy, a rozpoczęcie produkcji zaplanowano na początek 2025 roku. Ceramiczne wyroby sanitarne, takie jak toalety i umywalki, będą w przyszłości wytwarzane wyłącznie przy użyciu energii odnawialnej. W procesie wypalania Duravit wykorzysta pierwszy na świecie elektryczny piec rolkowy zasilany energią elektryczną z elektrowni wodnych. Zastosowanie tej innowacyjnej technologii pozwoli zaoszczędzić około 11 000 ton CO2 rocznie w porównaniu z konwencjonalną fabryką ceramiki. W ten sposób Duravit staje się pionierem w branży.

 

Szerokie wsparcie polityczne zachęca do wdrożenia

Zakład, który zostanie oddany do użytku w 2025 roku, będzie pierwszym zakładem produkcyjnym Duravit AG w Ameryce Północnej. Celem firmy jest zaopatrzenie rynku północnoamerykańskiego przy jednoczesnym wyeliminowaniu emisji gazów cieplarnianych. Dzięki energii wodnej i bliskości surowców, zakład w Matane stanie się pierwszym na świecie neutralnym pod względem emisji dwutlenku węgla zakładem produkującym ceramikę sanitarną.

Aby wdrożyć ten projekt, rząd Kanady zapewnia przedsiębiorstwu zwrotny wkład w wysokości 19 mln USD (13 mln EUR) w ramach programu CED Regional Economic Growth through Innovation (REGI).

 

Ze swojej strony rząd Quebecu udziela pożyczki w wysokości 11 mln USD (7,5 mln EUR) za pośrednictwem programu ESSOR, zarządzanego przez Investissement Québec jako jego przedstawiciela.

 

Innowacyjna odpowiedź na zmiany klimatyczne

Projektując i przygotowując nowy zakład produkcyjny, Duravit ściśle współpracował z włoskim producentem maszyn i urządzeń dla ceramiki SACMI jako partnerem strategicznym. Dzięki wspólnym pracom rozwojowym osiągnięto istotne synergie. Wcześniej technologia pieca elektrycznego była bezużyteczna dla sektora ceramiki sanitarnej. Dzięki ścisłej współpracy z wieloletnim partnerem SACMI opracowano nowy typ pieca spełniającego te wymagania.

Projekt dowodzi wykonalności produkcji neutralnej pod względem emisji CO2

Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, takich jak energia wodna, zmniejszy emisję CO2 w produkcji do zera: Duravit jest zatem pierwszym producentem ceramiki, który wraz z liderem rynku SACMI polega na elektrycznym procesie wypalania, umożliwiającym produkcję w sposób całkowicie neutralny dla klimatu. Producent designerskich łazienek pokazuje, że w odpowiednich warunkach już dziś możliwa jest produkcja neutralna pod względem emisji CO2, nawet w energochłonnych branżach.

 

Oprócz neutralnej dla klimatu produkcji w zakładzie, logistyka jest również zaprojektowana w sposób zrównoważony. Wszystkie surowce są pozyskiwane bezpośrednio na miejscu w Kanadzie, a także z USA, co oznacza krótkie odległości transportu. To dodatkowo zmniejsza emisje i zapewnia przyjazny dla środowiska łańcuch dostaw. Części ceramiczne produkowane w Kanadzie są przeznaczone głównie na rynek północnoamerykański i tym samym odgrywają decydującą rolę w strategii rozwoju firmy.

 

Cytaty:

"Inwestycja rządu Kanady w ten projekt nie tylko przyniesie do Quebecu światowej sławy firmę, ale także firmę, która wyróżnia się zdolnością do innowacji od ponad 200 lat. Koncentrując się na Quebecu i jego hydroelektryczności jako źródle czystej, odnawialnej energii, pokazuje, że wzrost gospodarczy i walka ze zmianami klimatu mogą iść w parze. Wspierając Duravit Canada, nasz rząd pomaga firmie dokonać przejścia w technologię przyszłości i dokonać zwycięskich wyborów dla naszej planety".

Pascale St-Onge, minister sportu i minister

odpowiedzialna za rozwój gospodarczy Kanady w regionach Quebecu

 

 

 

 

 

"Kanada będzie pierwszym krajem na świecie, który będzie produkował ceramikę neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla! Dzięki naszym rodzimym surowcom, energii odnawialnej i bliskości rynku, niemiecka firma Duravit wybrała Matane na swoją pierwszą fabrykę w Ameryce Północnej. Inwestycja ta jest nie tylko zgodna z naszą ekonomiczną wizją bardziej ekologicznej przyszłości, ale także umożliwi tworzenie nowych miejsc pracy w regionie, jednocześnie wzmacniając pozycję i reputację Kanady jako ekologicznego dostawcy".

François-Philippe Champagne, Minister Innowacji, Nauki i Przemysłu

 

"Rozwój regionalny jest bardzo ważny dla naszego rządu, a pojawienie się w Quebecu firmy takiej jak Duravit jest tego wspaniałym przykładem. Ogłoszona dziś  pomoc nie tylko stworzy wysokiej jakości miejsca pracy, ale także pobudzi rozwój gospodarczy na półwyspie. Sukces gospodarczy w Matane oznacza sukces gospodarczy w całym regionie Gaspésie, a nasz rząd jest dumny, że może się do tego przyczynić".

Diane Lebouthillier, posłanka do parlamentu Gaspésie-Les Îles-de-la-Madeleine i Minister Dochodów Krajowych.

 

"Duravit jest światowym liderem w swojej dziedzinie. Jest to zatem doskonała wiadomość, że firma wybiera Quebec jako lokalizację swojej pierwszej na świecie fabryki neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla i pierwszego zakładu produkcyjnego w Ameryce Północnej. Jest to duży projekt, który spełnia nasze cele w zakresie zastąpienia importu i zwiększenia wydajności poprzez automatyzację procesów".

Christopher Skeete, minister gospodarki, minister odpowiedzialny za walkę z rasizmem i minister odpowiedzialny za region Laval

 

"Region Bas-Saint-Laurent jest naturalnym punktem wejścia na rynek obu Ameryk. Dzięki swojemu głębokowodnemu portowi miasto Matane zajmuje strategiczną pozycję, co dało mu przewagę konkurencyjną w realizacji tego obiecującego projektu dla przyszłości regionu i całego Quebecu".

Maïté Blanchette Vézina, minister zasobów naturalnych i lasów oraz minister odpowiedzialny za region Bas-Saint-Laurent i region Gaspésie-Îles-de-la-Madeleine.

 

 

"Nasz zespół jest bardzo zadowolony z realizacji tego ważnego projektu, który plasuje kluczowego międzynarodowego gracza w regionie Bas-Saint-Laurent. Od kilku lat współpracujemy z Duravit, aby zaprezentować Quebec i piękny region Matane. To początek relacji biznesowej, która, jesteśmy przekonani, wygeneruje znaczące korzyści ekonomiczne dla całego Quebecu".

Hubert Bolduc, prezes Investissement Québec International

 

"Jestem bardzo dumny i zadowolony, że witamy Duravit w naszym mieście. Dziś Matane wyróżnia się jako silne miasto, filar gospodarczy i ośrodek przyciągający firmy z całego świata. Doceniam wyjątkową pracę wykonaną przez wszystkich naszych partnerów w tym projekcie i oczywiście zespół Duravit, z którym tak dobrze współpracujemy od samego początku. Firmy są głównymi sojusznikami w rozwoju naszego miasta, a przybycie międzynarodowej firmy, takiej jak Duravit, może być tylko źródłem radości, potwierdzając witalność gospodarczą Matane teraz i w przyszłości".

Eddy Métivier, burmistrz Matane

 

"Jesteśmy bardzo dumni, że działamy jako prekursorzy w projektowaniu zrównoważonego przemysłu sanitarnego i aktywnie stawiamy czoła wyzwaniom związanym ze zmianami klimatycznymi. W Duravit ustanawiamy w ten sposób nowe standardy wdrażania innowacyjnych rozwiązań w sektorze charakteryzującym się wysokim zużyciem energii."

Stephan Tahy, CEO Duravit

źródło: informacjebranzowe.pl

informacje branżowe
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe