informacje branżowe - twitterinformacje branżowe - facebook
Globalna adopcja kryptowalut przyśpieszyła w ostatnim roku

Globalna adopcja kryptowalut przyśpieszyła w ostatnim roku

Finanse / 2024.06.24

W ciągu minionego roku nastąpił znaczący wzrost adopcji kryptowalut, które powoli przestają być jedynie instrumentem inwestycyjnym, a stają się częścią codziennego życia. Dane wskazują zwłaszcza na rosnącą popularność kryptowalut jako metody płatności, co potwierdza zwiększająca się liczba sprzedawców akceptujących kryptowaluty oraz dynamiczny rozwój rynku bankomatów kryptowalutowych.

Według danych BTC Map, liczba sklepów akceptujących kryptowaluty wzrosła z 7731 w październiku 2022 r. do 10 952 w kwietniu 2024 roku, co oznacza wzrost o 42% w nieco ponad rok. Głównymi powodami stojącymi za dodaniem kryptowalut jako kolejnej metody płatności jest dotarcie do nowych klientów i niższe opłaty transakcyjne.

Również rynek bankomatów kryptowalutowych odnotował wzrost o 64% w ciągu zaledwie roku rosnąc z 115 milionów USD w 2022 rok do 181 milionów USD w 2023 rok, według danych zawartych w niedawnym raporcie Fact.MR. Zdaniem tej firmy, wartość rynku bankomatów krypto do 2033 roku będzie wynosiła już 16.9 miliardów USD, co oznacza średnie tempo wzrostu na poziomie 57%.

Rośnie świadomość i zrozumienie kryptowalut

Szybko rośnie także świadomość i zrozumienie, czym są kryptowaluty. Według globalnych badań Consensys i YouGov, aż 92% respondentów słyszało o kryptowalutach, a 50% twierdzi, że rozumie, czym one są. Co więcej, zmienia się sposób, w jaki postrzegane są kryptowaluty. Coraz więcej osób widzi w nich przyszłość pieniądza (16%) lub alternatywę dla tradycyjnych systemów finansowych (11%).

„Do wzrostu zaufania do kryptowalut przyczyniają się zwiększone inwestycje w bezpieczeństwo, rozwój regulacji, a także wysiłki edukacyjne liderów branży. Jednym z dowodów na coraz lepsze zrozumienie kryptowalut jest np. wzrost wykorzystania stablecoinów, czyli cyfrowych aktywów powiązanych z wartością tradycyjnych walut, najczęściej dolara amerykańskiego. Z powodu swojej odporności na wahania kursowe, stablecoiny są coraz chętnie wykorzystywane w codziennych transakcjach, szczególnie w krajach o niestabilnej walucie lub restrykcjach kapitałowych. Raport Chainalysis wskazuje, że stablecoiny przewyższyły już inne kryptowaluty pod względem użycia, a ich popularność stale rośnie” – mówi Katarzyna Wabik, Country Manager Binance Poland.

Na największej giełdzie krypto przybyło w ostatnie 2 tygodnie 6 milionów użytkowników

Binance, który jest największą na świecie giełdą krypto pod względem wolumenu obrotów i wiodącym ekosystemem blockchain, jest świetnym przykładem na szybką rosnącą popularność cyfrowych aktywów na świecie. Tylko w tym roku giełdzie przybyło 36 miliony użytkowników, a ich liczba aktualnie wynosi już ponad 206 milionów. Firma 2 tygodnie temu świętowała 200 milionowego użytkownika, co oznacza, że w ciągu zaledwie 14 dni przybyło jej 6 milionów użytkowników!

Binance odnotował też w 2024 roku podwojenie liczby dziennych wizyt i znaczny wzrost liczby użytkowników dokonujących transakcji, a wartość aktywów klientów przechowywanych na platformie przekroczyła po raz pierwszy 100 miliardów dolarów.

Wzrost aktywności na platformie znalazł odzwierciedlenie w znaczącym wzroście wolumenu obrotu spot. W marcu 2024 roku wskaźnik ten wzrósł o 121% do 1,12 biliona dolarów, osiągając najwyższy poziom od maja 2021 roku. Podobnie, wolumen obrotu instrumentami pochodnymi wzrósł o 89,7% do 2,91 biliona dolarów, również osiągając najwyższy poziom od maja 2021 roku.

źródło: informacjebranzowe.pl

informacje branżowe
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe