informacje branżowe - twitterinformacje branżowe - facebook
Grupa IKEA ogłasza globalne wyniki za rok finansowy 2012

Grupa IKEA ogłasza globalne wyniki za rok finansowy 2012

Nieruchomości / 2013.01.23

KEA ogłosiła wyniki za rok finansowy 2012 (trwający od 1 września 2011 roku do 31 sierpnia 2012 roku). Przychody ze sprzedaży IKEA na świecie (uwzględniając wyniki osiągnięte w nowo otwartych sklepach) wzrosły aż o 9,5% i wyniosły 27 miliardów euro. Zysk netto IKEA wyniósł natomiast 3,2 miliarda euro, co oznacza wzrost o 8% w porównaniu z 2011 rokiem. Podobnie jak w ubiegłym roku finansowym, Polska znalazła się na trzecim miejscu, po Rosji i Chinach, pod względem dynamiki wzrostu sprzedaży produktów IKEA na świecie. Przychody ze sprzedaży w Polsce wzrosły o 12,2% i osiągnęły poziom 1,91 miliarda złotych.

Tak dobre rezultaty Grupy IKEA to wynik zwiększenia wolumenu sprzedaży oraz dalszych działań mających na celu obniżanie kosztów działalności firmy. W roku finansowym 2012 IKEA kontynuowała również obniżanie cen dla klientów przy jednoczesnej poprawie jakości produktów. W ciągu minionej dekady ceny w IKEA zmniejszyły się o ponad 20%.

„Idea biznesowa IKEA nabiera obecnie coraz większego znaczenia i dziś jest bardziej istotna niż kiedykolwiek. Ludzie na całym świecie coraz bardziej doceniają pięknie zaprojektowane, funkcjonalne meble i inne rozwiązania dla domu, które oferujemy w przystępnych cenach. W roku finansowym 2012 IKEA zanotowała wzrost na wszystkich rynkach, na których działamy. Największy wzrost osiągnęliśmy w Chinach, Rosji i Polsce, a także w Stanach Zjednoczonych i Niemczech. Na całym świecie otworzyliśmy 11 nowych sklepów i zatrudniliśmy 8 000 nowych pracowników” - powiedział Mikael Ohlsson, prezes i dyrektor zarządzający Grupy IKEA.

Obecnie w grupie IKEA pracuje 139 000 osób, a 47% kadry zarządzającej stanowią kobiety. Wraz z początkiem 2013 roku stanowisko dyrektora sieci sklepów IKEA w Polsce objęła Evelyn Higler. Zyski osiągnięte przez Grupę IKEA w roku finansowym 2011 zostały zainwestowane w budowę nowych oraz rozwój istniejących sklepów, a także stworzenie ponad 2 000 inspirujących produktów i nowych usług, jeszcze lepiej odpowiadających potrzebom klientów oraz w sklep internetowy. Firma poczyniła również znaczące inwestycje w odnawialne źródła energii, w tym głównie zakup farm wiatrowych oraz panele słoneczne. Obecnie IKEA produkuje energię odnawialną na poziomie odpowiadającym 1/3 całkowitego zużycia energii przez firmę. Inwestycje w Polsce objęły rozpoczęcie budowy nowego, większego sklepu we Wrocławiu. W 2012 roku odbyło się również uroczyste otwarcie kompleksu produkcyjnego Swedspan, należącego do Grupy IKEA, w gminie Orla, który obejmuje zakład produkujący ultra-cienkie płyty HDF (płyty drewnopochodne o dużej gęstości), tartak oraz zakład, w którym płyty są przycinane na wymiar i foliowane. Na rok finansowy 2013 zaplanowano rozpoczęcie rozbudowy i modernizację Parku Handlowego Bielany we Wrocławiu, rozpoczęcie budowy nowego sklepu IKEA wraz z dwupoziomowym centrum handlowym w Lublinie, a także otwarcie magazynu zewnętrznego w Katowicach.

Raport Zrównoważonego Rozwoju za rok 2012

Ogłoszeniu wyników finansowych towarzyszyła również publikacja Raportu Zrównoważonego Rozwoju za rok 2012. Raport ten przedstawia osiągnięcia IKEA w zakresie realizacji celów w obszarze zrównoważonego rozwoju. W roku finansowym 2012 Grupa IKEA opracowała nową strategię zrównoważonego rozwoju - People & Planet Positive. Strategia ta jest bardzo ważną częścią działalności biznesowej firmy i określa nowe cele do 2020 roku. Zgodnie z People & Planet Positive, IKEA zainwestuje 1,5 miliarda euro w energię odnawialną. Obecnie firma posiada 250 tys. kolektorów słonecznych oraz 83 działające turbiny wiatrowe. W Polsce z kolektorów słonecznych korzystają trzy sklepy IKEA - w Gdańsku, Łodzi i Krakowie. Firma zainwestowała też w trzy farmy wiatrowe w województwie podkarpackim. Dwie z nich już działają, natomiast trzecia jest w budowie.

Drewno w IKEA pozyskiwane jest wyłącznie od dostawców, którzy spełniają określone przez firmę standardy. W 2012 roku udział pozyskiwanego przez IKEA drewna posiadającego certyfikat FSC (Forest Stewardship Council) wzrósł z 16,2% do 22,6%. Zwiększyła się także ilość bawełny pozyskiwanej z preferowanych przez IKEA źródeł, m.in. objętych certyfikacją BCI (Better Cotton Initiative) - z 24% do 34%. IKEA wprowadziła też do swojego asortymentu nowe produkty umożliwiające m.in. ograniczenie zużycia wody i energii, a także ułatwiające poprawne sortowanie odpadów. Zobowiązała się również do wymiany całego asortymentu oświetlenia na ekologiczne diody LED do 2016 roku.

„Zrównoważony rozwój zawsze stanowił integralną część naszego modelu biznesowego. Chcemy, aby jak najwięcej osób mogło pozwolić sobie na życie w sposób ekologiczny, oszczędzając przy tym czas i pieniądze, dlatego oferujemy rozwiązania, które to umożliwiają. Inwestujemy też stale w odnawialne źródła energii oraz odpowiedzialne pozyskiwanie surowców. Nasza nowa strategia zrównoważonego rozwoju pomoże nam jeszcze bardziej ograniczyć wpływ na środowisko oraz przyczynić się do poprawy życia ludzi w różnych zakątkach świata” - powiedziała Evelyn Higler, dyrektor sieci sklepów IKEA w Polsce.

źródło: ikea/pięknydom24.pl
 

informacje branżowe
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe