informacje branżowe - twitterinformacje branżowe - facebook
Idź swoją drogą – Grupa Selena świętuje jubileusz 30-lecia
Pracownicy firmy Selena

Idź swoją drogą – Grupa Selena świętuje jubileusz 30-lecia

Wydarzenia / 2022.07.28

Szybkość i elastyczność działania oraz zespół fantastycznych ludzi – zdaniem Jacka Michalaka, prezesa zarządu Grupy Selena, to kluczowe czynniki, by firma odnosiła światowe sukcesy. W połowie lipca globalny producent i dystrybutor produktów chemii budowlanej, wywodzący się z Wrocławia, świętował okrągłe urodziny w gronie ponad 250 pracowników i gości.

– Na początku lat 90. większość polskich firm marzyła, by zostać lokalnym dystrybutorem jakiejś znanej zachodniej firmy. A my postanowiliśmy, że od początku będziemy budować własną markę – podkreślał w jubileuszowym przemówieniu Krzysztof Domarecki, założyciel i główny akcjonariusz Seleny. Wspominał też historię firmy, wymieniając najważniejsze źródła jej sukcesu.

Pierwsza dekada od założenia Seleny w 1992 r. upłynęła jej pod znakiem szybkości. W 1,5 roku firma stworzyła w Polsce 16 lokalnych oddziałów, zajmujących się dystrybucją chemii budowlanej. Dzięki temu po 2 latach Selena miała już 35% udziału w krajowym rynku pian montażowych, uszczelniaczy i klejów. Z kolei od 1996 do 2001 r. powstały zakłady Carina, Orion i Libra, a po 10 latach firma notowała już 100 mln zł obrotów.

Kolejnych 10 lat to międzynarodowa ekspansja Seleny. Nie tylko „po sąsiedzku” – w Rumunii, na Węgrzech, czy w Ukrainie, ale też np. w USA. Paradoksalnie, w wejściu na zagraniczne rynki pomógł też Selenie globalny kryzys z 2008 r. W tym czasie Selena dokonała przejęć m.in. w Turcji czy w Hiszpanii, gdzie przejęła firmę Quilosa –producenta chemii budowlanej nr 1 w tym kraju. Dzięki ekspansji w drugiej dekadzie obroty Seleny wzrosły dziesięciokrotnie, do 1 mld zł.

W trzeciej dekadzie Selena skupiła się na konsolidacji i porządkowaniu swoich procesów, działaniach niezbędnych w związku z międzynarodową skalą działalności. Ostatni okres to z kolei czas mierzenia się z zewnętrznymi wyzwaniami, takimi jak pandemia COVID-19 czy wojna w Ukrainie.

– Sukcesy nie rodzą się same, nie powstają z niczego. Są efektem kreatywności, twórczego myślenia, ciężkiej pracy. Warty podkreślenia jest fakt, że oprócz powodzenia w świecie biznesu, Selena nie zapomniała nigdy o odpowiedzialności społecznej; o tym, że jest częścią jeszcze większego projektu, że jest firmą polską – podkreślał Jarosław Kresa, wicewojewoda dolnośląski, jeden z gości jubileuszowego spotkania.

Z Wrocławia na krańce świata

Trzy dekady działalności firmy zaowocowały funkcjonowaniem dziś 32 spółek Grupy Selena w 19 krajach, na 4 kontynentach, jednak jej centrala wciąż, jak na początku, mieści się we Wrocławiu. Jak zaznaczał w swoim przemówieniu Krzysztof Domarecki: Wszystkie ważne dla rozwoju firmy funkcje – laboratorium, centralny zespół badawczo-rozwojowy, zarządzanie strategiczne, fuzje i przejęcia czy marketing – znajdują się w Polsce. I dodał: – Grupa Selena oferuje jedne z najlepszych miejsc pracy w kraju.

Selena stawia na rozwój, zwiększa skalę działania, ale też pogłębia swoją obecność na nowych rynkach.

– Obecność na czterech kontynentach już teraz wyróżnia nas na tle innych polskich firm. Nasz apetyt jednak stale rośnie. W dzisiejszym świecie na sukces składa się kilka czynników. Po pierwsze jest to szybkość, po drugie – elastyczność. I oczywiście ostatni, ale tak naprawdę najważniejszy – ludzie. Bez Was wszystkich sukces Seleny nie byłby możliwy – powiedział Jacek Michalak, prezes zarządu, do zgromadzonych pracowników, przedstawicieli spółek należących do Grupy.

Nowa dekada, nowa przestrzeń

Obchody 30. rocznicy założenia Seleny połączone zostały z uroczystym otwarciem nowej siedziby centrali Grupy. Selena przeniosła się do budynku w kompleksie Business Garden przy ul. Legnickiej we Wrocławiu. Biura Seleny zajmują powierzchnię około 4300 m2 na trzech kondygnacjach.

Budynek posiada certyfikat LEED Platinum – najwyższy z certyfikatów dla tzw. „zielonych budynków”. Wybór nowej siedziby nie jest przypadkowy – Grupa Selena od lat stawia na rozwój i opracowywanie innowacyjnych rozwiązań dla budownictwa, które będą mieć pozytywny wpływ na środowisko. Kompleks oferuje też strefy relaksu, w których pracownicy mogą odpoczywać i uprawiać sport na świeżym powietrzu, oraz rozbudowaną infrastrukturę dla rowerzystów.

– Naszą siedzibą na kolejne dekady będzie budynek położony w sercu Wrocławia, postawiony w nowej niskoemisyjnej technologii i zaprojektowany tak, aby wzmacniać pracę zespołową. Bardzo nam zależało na stworzeniu przyjaznego, komfortowego miejsca, które ułatwi nawiązywanie relacji między pracownikami i zapewni twórczą atmosferę, wspierając rozwój całej Grupy Selena – podkreślał Andrzej Zygadło, członek zarządu ds. personalnych.

W uroczystości jubileuszu 30-lecia Seleny oraz otwarcia nowego biura uczestniczyło ponad 250 osób. Liczna grupa pracowników oraz przedstawiciele zarządu spółki świętowali ten dzień wspólnie z Jarosławem Kresą, wicewojewodą dolnośląskim, Markiem Pasztetnikiem, prezesem Zachodniej Izby Gospodarczej, Mateuszem Jarzombkiem, dyrektorem Centrum Wspierania Biznesu Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, a także z przedstawicielami firm zaangażowanych w przygotowanie nowej siedziby Seleny.

źródło: informacjebranzowe.pl

informacje branżowe
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe