informacje branżowe - twitterinformacje branżowe - facebook
IKEA uruchamia farmę wiatrową w Rymanowie

IKEA uruchamia farmę wiatrową w Rymanowie

Nieruchomości / 2013.06.24

IKEA Retail Sp. z o.o. wraz z portugalską Grupą Martifer oficjalnie uruchomiły farmę wiatrową o mocy 26 MW zlokalizowaną w Rymanowie, w województwie podkarpackim. W uroczystości otwarcia wzięli udział: Wojciech Farbaniec, burmistrz Rymanowa, Evelyn Higler, dyrektor sieci sklepów IKEA w Polsce oraz Jorge Martins, wiceprezes Grupy Martifer.

Budowa farmy zakupionej przez IKEA od Grupy Martifer rozpoczęła się w listopadzie 2011 roku i trwała do kwietnia 2013 roku. Zgodnie z wdrożoną w 2012 roku strategią People & Planet Positive, celem IKEA jest uzyskanie niezależności energetycznej i surowcowej, na którą składa się wytwarzanie takiej ilości energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych, jaka jest zużywana w sklepach i budynkach należących do Grupy IKEA. Obecnie IKEA Retail Sp. z o.o. posiada w Polsce trzy farmy wiatrowe, wszystkie zlokalizowane na Podkarpaciu. Farma w Rymanowie o mocy 26 MW składa się z 13 turbin i może produkować 61 GWh energii rocznie. Dwie pozostałe farmy, zlokalizowane w okolicach miejscowości Bukowsko i Łęki, mają łączną moc 28 MW, a na ich terenie działa 14 turbin. Wszystkie trzy farmy wiatrowe mają w sumie moc 54 MW i mogą generować energię na poziomie 135 GWh rocznie, co odpowiada prawie 1/3 zużycia energii przez spółki z grupy IKEA w Polsce (włączając w to grupę przemysłową) oraz 7% zużycia energii w całej Grupie IKEA na świecie w roku finansowym 2012.

„Otwarcie trzeciej farmy wiatrowej w Polsce to dla IKEA kolejny ważny krok na drodze zrównoważonego rozwoju. Inwestując w odnawialne źródła energii, możemy nie tylko przyczyniać się do redukcji emisji dwutlenku węgla, ale również do zmniejszenia zużycia paliw kopalnych w Polsce. Celem IKEA jest też stałe ograniczanie naszego wpływu na środowisko i większa dbałość o naszą planetę, aby wszystkim żyło się lepiej na co dzień. Planujemy więc kontynuować inwestycje, zarówno w energię odnawialną, jak i inne rozwiązania umożliwiające życie w sposób bardziej ekologiczny” - powiedziała Evelyn Higler, dyrektor sieci sklepów IKEA w Polsce. Zrównoważony rozwój jest integralną częścią działalności IKEA na całym świecie. Jedną z inicjatyw podejmowanych przez firmę jest pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych w celu redukcji emisji dwutlenku węgla pochodzącego z obiektów należących do Grupy IKEA. Oprócz farm wiatrowych IKEA w Polsce inwestuje również w kolektory słoneczne. Panele te wykorzystywane są w sklepach IKEA w Gdańsku, Krakowie i Łodzi do ogrzewania wody. Ponadto sklep w Łodzi, nowy sklep we Wrocławiu oraz centrum dystrybucyjne w Jarostach korzystają z gruntowych wymienników ciepła współpracujących z pompami ciepła dla celów ogrzewania i chłodzenia (klimatyzacji) obiektów. Zgodnie ze strategią People & Planet Positive, IKEA zainwestuje na całym świecie 1,5 miliarda euro w energię odnawialną. Obecnie firma posiada ponad 300 tys. kolektorów słonecznych, podjęła też zobowiązanie do uruchomienia i zakupu 130 turbin wiatrowych na całym świecie.

Oprócz inwestycji w odnawialne źródła energii IKEA podejmuje szereg działań mających na celu ograniczenie zużycia energii, zarówno w obiektach firmy, jak i w domach swoich klientów, promując energooszczędne produkty oraz rozwiązania. Dzięki temu każdy może żyć w sposób bardziej ekologiczny, a jednocześnie oszczędzać na rachunkach za prąd. Obecnie IKEA wymienia oświetlenie w swoich budynkach na bardziej przyjazne dla środowiska, w większości diody LED, a do 2016 roku planuje wymienić wszystkie żarówki oraz lampy w swoim asortymencie na LED-owe. Ponadto wszystkie urządzenia domowego użytku sprzedawane w sklepach IKEA mają klasę energetyczną A lub wyższą.

źródło: ikea/pięknydom24.pl

informacje branżowe
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe