informacje branżowe - twitterinformacje branżowe - facebook
Inteligentne algorytmy w służbie środowiska, więcej ekologicznych pojazdów i neutralne dostawy. Nowe zobowiązania Uber na drodze do pełnej zeroemisyjności

Inteligentne algorytmy w służbie środowiska, więcej ekologicznych pojazdów i neutralne dostawy. Nowe zobowiązania Uber na drodze do pełnej zeroemisyjności

Moto / 2023.06.09

Technologia analizująca dane w czasie rzeczywistym, takie jak ceny i czas ładowania, czy natężenie ruchu i doradzająca najbardziej przyjazne dla środowiska trasy, w samej Ameryce pomogła uniknąć emisji 9800 ton CO2 czy 4,2 miliona litrów benzyny w ciągu kilku miesięcy. Jej wdrażanie w nowych krajach to jedna z wielu inicjatyw ogłoszonych na konferencji Go/Get Zero w Londynie.

Trzy lata temu Uber ogłosił zobowiązanie, że do 2040 roku stanie się platformą w pełni neutralną środowiskowo, a 100% przejazdów będzie odbywać się w pojazdach zeroemisyjnych, transportem publicznym lub z wykorzystaniem mikromobilności. Wyznaczono również wcześniejszy cel, aby do 2030 r. 100% przejazdów w największych miastach USA, Kanady i Europy realizować za pomocą pojazdów elektrycznych.

8 czerwca Uber zorganizował konferencję Go/Get Zero, na której podsumowano dotychczasowe efekty w drodze do neutralności, a także ogłoszono nowe zobowiązania. Wydarzenie odbyło się w Londynie - flagowym mieście obrazującym wysiłki firmy na rzecz zrównoważonego transportu. Stolica Wielkiej Brytanii jest liderem pod kątem liczby kierowców korzystających z elektrycznych samochodów. W Londynie realizowanych jest 15% globalnie przejechanych bezemisyjnych kilometrów.

-Każdego dnia dokonujemy wielu wyborów, które mają wpływ na naszą planetę: od żywności, którą spożywamy, po środki transportu. Za każdą decyzją stoją zarówno nasze wartości jak i wygoda. A gdyby dokonywanie bardziej ekologicznych wyborów było równie łatwe, co alternatywne rozwiązania? To właśnie jest naszą aspiracją i dzisiaj platforma Uber rozpoczyna kolejny etap naszej podróży w kierunku zeroemisyjnosci. Z radością przedstawiamy dziś szereg nowych funkcji, które ułatwią pasażerom i kierowcom przejście na ekologię - powiedział Dara Khosrowshahi, CEO Uber.

Trasy przyjazne dla środowiska

W zeszłym roku w Ameryce Północnej, Uber zaktualizował algorytmy w swoich mapach, aby w miarę możliwości oszczędzać paliwo, bez zwiększania czasu i opłaty za przejazd. Obecnie algorytmy uwzględniają nawet takie dane, jak wysokość nad poziomem morza oraz liczbę zatrzymań na czerwonych światłach - wszystkie te czynniki decydują o tym, ile paliwa zużywa pojazd.

Technologia pomogła kierowcom zaoszczędzić 9800 ton CO2 tj. 4,2 miliona litrów benzyny w ciągu kilku miesięcy. Od tego roku, w ramach aktualizacji algorytmy będą używane na całym świecie.

Optymalne ładowanie

W fazie opracowywania jest także technologia analizująca dane w czasie rzeczywistym, takie jak ceny i czas ładowania baterii, czy natężenie ruchu, która doradza kierowcom, kiedy i gdzie powinni ładować swoje pojazdy, aby maksymalizować swoje zarobki.

Jej rozszerzeniem jest funkcja Battery-Aware Matching, która filtruje żądania przejazdu w oparciu o poziom naładowania baterii kierowcy. Dzięki niej mogą oni wybierać zlecenia kończące się w pobliżu ładowarki i unikać tych, które są zbyt długie dla baterii. W przyszłości kierowcy będą mogli także korzystać z aplikacji, aby rozpocząć ładowanie, monitorować jego postęp i się rozliczać.

W sumie Uber przeznaczy 800 milionów dolarów by pomóc setkom tysięcy kierowców w przejściu na pojazdy elektryczne do 2025 roku.

Indywidualny wpływ na ograniczenie emisji

Dzięki nowej funkcji “Oszczędności emisji”, znajdującej się w zakładce konto, użytkownik zyskuje dostęp do danych podsumowujących zaoszczędzone emisje, przy wyborze przejazdów Green i Comfort Electric.

Zielone strefy na lotniskach

Tuż przed sezonem wakacyjnym Uber zaplanował szereg korzyści dla pasażerów i kierowców, aby zachęcić ich do ekologicznych przejazdów lotniskowych. Dla pasażerów, którzy wybiorą Uber Comfort Electric lub Uber Green, korzyści obejmą niższe opłaty za przejazd i wyłączny dostęp do specjalnych stref odbioru w preferowanych lokalizacjach na lotnisku. Z kolei kierowcom Uber oferuje wygodny, zniżkowy, a nawet darmowy dostęp do szybkich ładowarek na parkingach. 

Współdzielenie samochodów

Uber rozwija również funkcję Carshare - nowy produkt, który pozwala wypożyczyć samochód. Zamieniając dowolny samochód na współdzielony pojazd, można zarówno osiągnąć prywatne cele jak i przyczynić się do tworzenia bardziej przyjaznych do życia, mniej zakorkowanych dzielnic.

Rozwój produktów ekologicznych i bez samochodu

W ponad 200 miastach na całym świecie Uber oferuje pakiet zrównoważonych produktów, w tym Uber Green dla przejazdów o niskiej i zerowej emisji spalin, Comfort Electric dla przejazdów elektrycznych w pojazdach premium oraz Uber Planet, aby zrównoważyć koszty emisji spalin podczas jazdy na rynkach, na których pojazdy elektryczne nie są powszechnie dostępne. W ramach zwiększania dostępności tych produktów:

UberX Share: UberX Share zostanie uruchomiona w 18 kolejnych miastach, umożliwiając większej liczbie pasażerów wspólne przejazdy, redukcję emisji spalin i oszczędność pieniędzy, gdy ich przejazd zostanie połączony ze współpasażerem. Usługa UberX Share jest obecnie dostępna w ponad 50 miastach na całym świecie, co czyni ją najszerzej dostępnym produktem współdzielonych przejazdów na świecie.

Uber Green: usługę Uber Green zostaje uruchomiona w Australii, co sprawia, że będzie ona dostępna w ponad 140 miastach na całym świecie (w tym 10 w Polsce) .

Bezemisyjne dostawy

W ramach misji stania się najczystszą platformą na świecie, Uber rozszerza także globalne działania w zakresie zrównoważonych dostaw. Firma planuje zneutralizować emisję ze wszystkich dostaw Uber Eats na całym świecie do 2040 roku i wyeliminować wszystkie niepotrzebne odpady plastikowe do 2030 roku.

Od 2020 r. w aplikacji słomki, naczynia i dodatkowe opakowania  są opcjonalne dla użytkowników. Od teraz - w wybranych miastach konsumenci zobaczą nową funkcję: “Zielone opakowania”, aby móc łatwo znaleźć i wybrać restauracje, które używają opakowań nadających się do recyklingu, wielokrotnego użytku lub kompostowania. Restauratorzy także dostrzegają potrzebę zielonej zmiany, a Uber będzie wspierać i promować ich działania.

Kolejnym celem jest zwiększanie liczby dostaw realizowanych bez użycia samochodów realizowanych przez miliony kurierów. W tym celu Uber współpracuje z liderami w dziedzinie e-mobilności i ładowania, takimi jak Cooltra, Human Forest, Zoomo, Gogoro i Gachaco.

Dodatkowo Uber współpracuje z World Wildlife Fund i innymi organizacjami, aby wspierać restauracje i kurierów poprzez zniżki oraz programy zachęcające do podejmowania wysiłków proekologicznych. 

Transparentna droga do neutralności 

Kontynuując podróż do całkowitej bezemisyjności Uber stawia na transparentność, dlatego co roku publikuje roku raport dotyczący emisji dwutlenku węgla - od teraz zarówno dla przejazdów, jak i dostaw. Uber jest jedną z pierwszych firm w USA, których plany zostały zatwierdzone przez Science Based Targets Initiative (“Inicjatywy opartej o cele naukowe”), która wspiera firmy w walce z globalnym ociepleniem zgodnie z założeniami porozumienia paryskiego.

źródło: informacjebranzowe.pl

informacje branżowe
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe