informacje branżowe - twitterinformacje branżowe - facebook
Kalkulator śladu węglowego HITem 2024 roku

Kalkulator śladu węglowego HITem 2024 roku

Nagrody / 2024.07.02

Udostępniony przez EFL na początku tego roku kalkulator śladu węglowego inwestycji został nagrodzony tytułem HIT Roku 2024 w konkursie w TechnoBiznes. Nagroda jest przyznawana najlepszym rozwiązaniom technologicznym, które dopiero co miały swoją premierę rynkową i wspierają zarządzanie oraz innowacyjność́ polskich przedsiębiorstw. Narzędzie zaprojektowane przez EFL jest bezpłatne i dostępne dla wszystkich zainteresowanych firm i organizacji.

EFL jako pierwsza instytucja finansowa w Polsce  udostępniła przedsiębiorcom  kalkulator szacujący różnice w wielkości operacyjnego śladu węglowego przypadającego na pojedynczą inwestycję – samochód osobowy, pojazd ciężarowy, maszynę lub urządzenie. Narzędzie pozwala na oszacowanie wielkości śladu węglowego zarówno dla standardowego środka trwałego jak również niskoemisyjnego (elektrycznego lub np. o mniejszym zużyciu danego rodzaju energii). Różnica w wielkości emisji ekwiwalentu CO2 między środkami trwałymi pokazywana jest jako „Oszczędność na emisji CO2 w skali roku”. Dla zobrazowania wpływu na klimat jest przedstawiona w formie liczby drzew, które musiałyby zostać nasadzone, aby taką ilość CO2 pochłonąć.

W tegorocznej edycji w konkursu TechnoBiznes, kalkulator śladu węglowego inwestycji zaprojektowany przez EFL otrzymał tytuł HIT 2024 w kategorii „ubezpieczenia i inne instytucje finansowe”. Grupa EFL od wielu lat jest aktywnym uczestnikiem „zielonej rewolucji” w Polsce. Jej celem jest zdobycie pozycji lidera w tym segmencie rynku. Aby to osiągnąć, firma konsekwentnie wdraża kolejne rozwiązania, które sprawiają, ze EFL jest coraz chętniej wybieranym przez klientów partnerem.

Wojciech Przybył, członek zarządu EFL odbierając nagrodę podkreślał: – Prognozowanie skutków zmiany klimatu jest kluczowe również z punktu widzenia biznesu. Świadomość skali śladu węglowego wytwarzanego przez firmę to pierwszy krok do zarządzania wpływem firmy na środowisko. Kalkulator pozwalana szacunkową weryfikację rentowności zakupu niskoemisyjnego aktywa w porównaniu ze standardowym „wysokoemisyjnym” środkiem trwałym i odniesienie różnicy w cenie zakupu, eksploatacji do oszczędności na kosztach energii wraz z weryfikacją okresu zwrotu. Dzięki temu przedsiębiorca dowie się, czy i kiedy inwestycja w droższe, ale energooszczędny lub wykorzystujący zieloną energię sprzęt jest bardziej opłacalny ze względu na niższe koszty eksploatacji. W efekcie firma zdobędzie nie tylko wiedzę o rzeczywistej wielkości emisji gazów cieplarnianych różnego typu aktywów. Zyska także kolejny element w budowaniu swojej przewagi konkurencyjnej oraz wizerunkowej, gdyż ograniczanie śladu węglowego traktuje się obecnie w biznesie jako istotny czynnik konkurencyjności przedsiębiorstwa.

TechnoBiznes przygotowywany przez Gazetę Bankową już od wielu lat śledzi trendy pojawiające się w polskiej gospodarce. Z jednej strony pokazuje to, co już w świecie najnowszych technologii się pojawiło i z powodzeniem funkcjonuje, a z drugiej – wskazuje kierunki, w jakim zmierzają innowacje, co mają one do zaoferowania i w czym widzą swoje szanse. Konfrontacja technologicznej pomysłowości z realiami biznesu zawsze jest inspirująca.

Konkurs składa się z dwóch części: Lider 2023 i Hit Roku 2024. W obszarze Lider 2023 wyłonione zostają instytucje lub firmy, które w minionym roku dokonały najlepszego wdrożenia w obszarze nowych technologii w trzech kategoriach: Gospodarka 4.0, bankowość́ oraz ubezpieczenia i inne usługi finansowe. W tej kategorii wyróżniona została usługa Credit Agricole Bank – Asystent finansowy w aplikacji CA24 Mobile dla klientów indywidulanych i biznesowych.

Celem konkursu Hit Roku 2024 jest wskazanie najlepszych rozwiązań technologicznych, które są dostępne dopiero w tym roku. Mogą to być np. aplikacje, systemy wspierające zarządzanie, ułatwiające kontakt z klientami, urządzenia, czyli wszelkiego rodzaju rozwiązania, które pozwalają zwiększyć innowacyjność́ działających na terenie Polski przedsiębiorstw i instytucji, wejść na nowe rynki lub po prostu poprawić konkurencyjność.

źródło: informacjebranzowe.pl

informacje branżowe
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe