informacje branżowe - twitterinformacje branżowe - facebook
Komfort, ekologia czy integracja? - rynek mieszkaniowy okiem trzech generacji

Komfort, ekologia czy integracja? - rynek mieszkaniowy okiem trzech generacji

Wiadomości / 2024.07.01

Nie ulega wątpliwości, że preferencje mieszkaniowe różnych grup wiekowych diametralnie się od siebie różnią. Sprawdzamy zatem, jak prezentują się aktualne priorytety każdej z nich.

Dla jednych liczy się nowoczesność i komfort, dla innych - integracja i dobra atmosfera. Są również tacy, którzy wolą ciszę i spokój. Nie ulega wątpliwości, że preferencje mieszkaniowe różnych grup wiekowych diametralnie się od siebie różnią. Sprawdzamy zatem, jak prezentują się aktualne priorytety każdej z nich i co najważniejsze – jak na tę sytuację reaguje rynek?

Młodzi dorośli wciąż wymagają

Jak powszechnie wiadomo, młodzi dorośli są najaktywniejszą grupą wiekową, jeżeli chodzi o zakup nieruchomości. Należy jednak zauważyć, że ich preferencje mieszkaniowe podlegają ciągłym rewizjom, z uwagi na zmieniające się rynkowe trendy i nieustanną pogoń za nowinkami w zakresie oferowanych rozwiązań. Nie jest to już więc generacja, która kieruje się wyłącznie lokalizacją i ceną, ale grupa świadomych klientów, dla których liczą się dostępne w budynkach technologie, wpływ danego obiektu na środowisko naturalne czy też wachlarz dodatkowych udogodnień.

Obecne na polskim rynku technologie pozwalają na wybór rozwiązań na wskroś zdrowych i ekologicznych, wśród których do najciekawszych należy drewniane budownictwo modułowe. Aktualne możliwości w tym segmencie rynku umożliwiają budowę obiektów sięgających nawet kilku kondygnacji, dlatego też perspektywa życia w ekologicznym budynku, w całości wykonanym z drewna, już teraz jest jak najbardziej realna.

Na rynku pojawia się wyjątkowy moment synergii kilku czynników, które pozwalają budować ekologicznie – mówi Tomasz Balcerowski, prezes zarządu spółki Ekoinbud. Z jednej strony mamy do czynienia z rozwojem technologii, pozwalających stawiać prawdziwie ekologiczne, w pełni drewniane obiekty, z drugiej strony inwestorzy wiedzą, że wprowadzając do oferty zdrowe, a zarazem efektywne energetycznie budynki oferują rozwiązania oczekiwane przez rynek, a szczególnie młodych, bardzo świadomych ludzi. Kolejnym czynnikiem wpływającym na ewolucję rynku jest presja proekologiczna ze strony młodego pokolenia, która wymusza na deweloperach zmianę w myśleniu o ekologii. Nasza firma, pomimo, że w swoim DNA ma ekologię, to wciąż rozwija wprowadzane na rynek rozwiązania: nie tylko cała konstrukcja naszych budynków jest drewniana, ale także wypełnienia ścian są wykonane z naturalnych włókien drzewnych, co pozwala zapewnić pełną dyfuzyjność konstrukcji i wysoką efektywność energetyczną. Dzięki temu życie w nich jest znacznie zdrowsze i tańsze niż w innych budynkach. Równocześnie trzeba pamiętać, że produkcja modułów w kontrolowanych, fabrycznych warunkach znacznie ogranicza ilość zużywanych surowców i pozwala zredukować ilość odpadów budowlanych o blisko 80 %. 

Części wspólne, czyli student prawdę ci powie

Drugim czynnikiem, świadczącym o ewolucji rynku nieruchmości jest rozwój różnorodnych form długoterminowego sprofesjonalizowanego najmu. Stosunkowo nowym sektorem na rynku, który w ostatnich latach znacząco się rozwinął, są prywatne akademiki o podwyższonym standardzie. Z uwagi na bogatą ofertę funkcji dodatkowych przyciągają one nie tylko krajowych, ale też zagranicznych studentów. Jednym z najważniejszych czynników decydujących o wyborze konkretnego obiektu, oprócz lokalizacji, są przemyślane i dobrze zaprojektowane części wspólne. Dostarczają one wielu form spędzania wolnego czasu, ale też umożliwiają integrację, która w wypadku studentów jest niezwykle istotna.

Przykładem może być spółka Silver Rock, będąca właścicielem marki Collegia, adresująca swoją ofertę do rezydentów, dla których ważna jest nie tylko dogodna lokalizacja, ale również odpowiedni komfort życia czy dodatkowa infrastruktura towarzysząca. Wśród udogodnień znajdujących się w obiekcie można znaleźć m.in. 6 pomieszczeń do nauki, 7 pokoi do integracji ze stołami do ping-ponga i piłkarzyków, konsole do gier i wiele innych elementów pozwalających na miłe spędzanie czasu w gronie znajomych. Ponadto w budynku mieści się profesjonalnie wyposażona siłownia, wytłumiona sala muzyczna z instrumentami oraz rozległa strefa gastronomiczna.

Właściciel obiektu, chcąc sprostać wciąż rosnącym oczekiwaniom rezydentów, rokrocznie przeprowadza badanie dotyczące poziomu satysfakcji mieszkańców. Ankieta przeprowadzona na grupie 200 rezydentów zamieszkujących obiekt wskazała, że najważniejszymi czynnikami decydującymi o wyborze Collegii, były dobrze zaprojektowane części wspólne i usługi dodatkowe, jakie są dostępne w budynku (80%). Dopiero na następnych miejscach znalazła się dogodna lokalizacja (prawie 50%) i wysoki standard wykończenia wnętrz (ok. 35%).

Budując nasz akademik od początku postawiliśmy na stworzenie wyjątkowego miejsca spotkań dla trójmiejskiej społeczności studenckiej - mówi Karol Wojtas, członek zarządu spółki Silver Rock. Prace nad projektem powierzyliśmy doświadczonej pracowni architektonicznej, która zbliżyła wnętrza obiektu i pokoi do komfortu oferowanego w hotelach o standardzie podwyższonych trzech gwiazdek. O trafności obranego przez nas kierunku najlepiej świadczą doskonałe wyniki obłożenia obiektu, który na kilka miesięcy przed początkiem każdego roku akademickiego ma wynajęte wszystkie pokoje. Cieszymy się, że mogliśmy stworzyć dla studentów ciekawą przestrzeń o zupełnie innym standardzie niż te, które były dla nich dostępne do tej pory. Zdecydowanie jest to kierunek, w którym spółka będzie podążała w kolejnych latach.

Komfort i bezpieczeństwo – mieszkanie okiem seniora

Według danych opublikowanych przez GUS aktualnie co piąty mieszkaniec naszego kraju ma powyżej 65 lat. Ponadto, w ostatnich latach daje się w Polsce zaobserwować wyraźny spadek ilości osób w wieku produkcyjnym. Starzenie się społeczeństwa niejako wymusza na samorządach podjęcie konkretnych działań, mających na celu zapewnienie osobom starszym odpowiednio dostosowanych obiektów mieszkalnych oraz infrastruktury wraz z niezbędnym zapleczem. Budownictwo senioralne wobec tego będzie bezwzględnie stanowić będzie kolejny silny kierunek rozwoju rynku nieruchomości w naszym kraju.

Co prawda, w ostatnich latach powstają kolejne inwestycje służące zapewnieniu seniorom dostępu do mieszkań wspomaganych oraz domów pomocy społecznej o podwyższonym standardzie, gdzie pod opieką specjalistów są oni w stanie prowadzić samodzielne życie, jednak wciąż jest to dalece niszowa część rynku, która będzie przeżywać w kolejnych latach silne wzrosty. Głównym problemem sektora senioralnego w Polsce jest zdecydowanie niewystarczająca ilość przygotowywanych lokali oraz ich jakość, która nierzadko odbiega od oczekiwanego standardu. Taka sytuacja stawia przed branżą architektoniczną nie lada wyzwanie, polegające na połączeniu w obrębie jednego projektu rozwiązań z sektora mieszkaniowego, hotelowego, usługowego i medycznego.

Obecnie pracujemy nad koncepcjami dwóch tego typu ośrodków w województwie zachodniopomorskim, z których każdy może przyjąć około 100 osób – mówi Dominik Górski, właściciel pracowni Gorscy Architekci. Oprócz mieszkań wspomaganych i domu pomocy społecznej, na miejscu zapewniona będzie także opieka zdrowotna, sale rehabilitacyjne i terapeutyczne czy niezależne kuchnie. Przygotowywane przez nas obiekty będą oferować wszelkie udogodnienia typowe dla komfortowych apartamentowców, ale równocześnie będą w pełni dostosowane dla osób o różnym poziomie sprawności oraz zapewniać będą opiekę medyczną, terapeutyczną i fizjoterapię.

Także projektowanie wnętrz wymaga od architektów wiedzy specjalistycznej. Architekci z Iliard Architecture & Interior Design, biura działającego na polskim i międzynarodowym podkreślają, że potrzeby seniorów znacznie różnią się od potrzeb młodych ludzi. Wnętrza zaprojektowane dla seniorów powinny łączyć w sobie bezpieczeństwo, funkcjonalność oraz estetykę - podkreśla Magdalena Kluba, lider zespołu w Dziale Projektowania Wnętrz w Iliard Architecture & Interior Design. Powinny być one tak zaprojektowane, aby codzienne życie seniorów było wygodne i komfortowe. To równocześnie bardzo odpowiedzialne zadanie. To, co należy postawić sobie za priorytet podczas projektowania takich wnętrz to bezpieczeństwo. Dla seniorów bardzo ważne jest poczucie stabilności podczas poruszania się, więc projektując podłogę należy uwzględnić najwyższą klasę antypoślizgową. Ważne jest także ergonomiczne ustawienie mebli, aby w całej przestrzeni było jak najmniej elementów blokujących swobodne poruszanie się. Meble powinny być wygodne w użytkowaniu, szafki nie mogą być za wysoko zawieszone i powinny być wyposażone w intuicyjny system ich otwierania, aby np. seniorzy nie musieli się domyślać, że gdzieś trzeba nacisnąć mebel, aby się otworzył. W innym przypadku wnętrze może sprawiać seniorom problemy, przez co powodować poczucie zagubienia i wyobcowania. Należy też unikać ostrych krawędzi, materiały powinny być łatwe w utrzymaniu czystości, bez zbędnych zakamarków czy załamań. zasadne jest także montowanie różnych uchwytów czy to w toalecie czy pod prysznicem, które ułatwiają korzystanie z tych miejsc, tak samo jak bezprogowe prysznice i krzesełka. To, na co należy zwrócić uwagę to także higiena i łatwość czyszczenia wnętrz.

Mówiąc o projektowaniu obiektów mieszkalnych przeznaczonych dla seniorów, nie można pominąć kwestii wyposażenia wnętrz, które w przypadku tej grupy docelowej, ma bardzo konkretne wytyczne.

Jeżeli chodzi o aranżację wnętrz przeznaczonych dla seniorów, absolutnymi priorytetami są funkcjonalność i bezpieczeństwo - mówi Daniel Ochońko, prezes zarządu Trust Us - spółki specjalizującej się w wykańczaniu wnętrz obiektów komercyjnych. Chodzi przede wszystkim o to, aby przestrzeń mieszkalna była możliwie jak najbardziej komfortowa i pozbawiona wszelkich niedogodności, co znacznie ułatwi codzienne funkcjonowanie osób starszych. Mówimy tu zarówno o układzie mebli, odpowiednim oświetleniu, sposobie przechowywania niezbędnych rzeczy, jak i wyposażeniu dodatkowym, takim jak maty antypoślizgowe czy specjalne uchwyty zamontowane na odpowiedniej wysokości. Ważna jest również minimalizacja przestrzeni niebezpiecznych oraz taka organizacja lokali, która pozwoli łatwiej utrzymać czystość i porządek.

źródło: informacjebranzowe.pl

informacje branżowe
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe