

Budynek przedszkola w Gliwicach
Kończą się prace budowlane przy jednej z najbardziej ekologicznych inwestycji w Gliwicach.
9 oddziałów żłobkowych i 6 przedszkolnych – na dwóch kondygnacjach, przy ul. Zbożowej w Gliwicach powstaje nowoczesny, a zarazem wspierający dobrostan podopiecznych i pracowników obiekt. Inwestorem jest miasto Gliwice, a wykonawcą prac spółka Ekoinbud z Gdańska. To trzeci tej wielkości obiekt w Europie Środkowej, wzniesiony w modułowej technologii, w której drewno jest głównym materiałem konstrukcyjnym.
9 oddziałów żłobkowych i 6 przedszkolnych – na dwóch kondygnacjach, przy ul. Zbożowej w Gliwicach powstaje nowoczesny, a zarazem wspierający dobrostan podopiecznych i pracowników obiekt. Inwestorem jest miasto Gliwice, a wykonawcą prac spółka Ekoinbud z Gdańska. To trzeci tej wielkości obiekt w Europie Środkowej, wzniesiony w modułowej technologii, w której drewno jest głównym materiałem konstrukcyjnym.
To jedna z najbardziej oczekiwanych inwestycji edukacyjnych w mieście. Na ponad 3 tys. m.kw. powierzchni, w 14 salach najdą się miejsca dla około 400 dzieci. W budynku przygotowywane są także dwie sale wielofunkcyjne ze ścianami mobilnymi z czego jedna ze ścianą mobilną, kuchnie, łazienki, szatnie i dwie windy osobowe oraz jedna gastronomiczna. Budynek powstaje w technologii drewnianego budownictwa modułowego. To nowoczesne rozwiązanie, pozwalające na wprowadzenie do obiektu szeregu rozwiązań, które są ekologiczne, efektywnie energetycznie i zdrowe dla jego użytkowników. Obiekt wykonany jest z drewnianych modułów: cała konstrukcja budynku i jego wszystkie ściany zewnętrzne i działowe powstaną z drewna. Co więcej, we wnętrzu ścian, jako izolacja termiczna, została zastosowana ekologiczna wełna drzewna, dzięki czemu w pomieszczeniach zapewnione zostaną wyjątkowo zdrowe i ekologiczne warunki przebywania. W pełni dyfuzyjna technologia zapobiega powstawaniu grzybów i pleśni, dzięki możliwości odprowadzania nadmiaru wilgoci na zewnątrz obiektu. Wpływa to na jakość powietrza w środku budynku – jest ono zdrowe i sprzyja komfortowi przebywania w nich. To szczególne ważne cechy dla wszystkich dzieci i opiekunów, szczególnie tych z alergiami i problemami z układem oddechowym.
Przyszłe sale żłobkowe na parterze będą miały bezpośrednie wyjścia na tarasy, by dzieci mogły spędzać jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu. Spojrzenia mieszkańców już obecnie przyciąga Kolorowa elewacja, na której znalazły się rysunki wykonane przez absolwentów Akademii Sztuk Pięknych z Wrocławia. Budynek będzie ogrzewany podłogowo – gruntowymi pompami ciepła, co obniży zużycie energii, a na dachu zamontowane zostaną panele fotowoltaiczne.
Budynek powstający w Gliwicach to wzorcowe i kompletne rozwiązanie dla środowiska edukacyjno-opiekuńczego w Polsce – mówi Tomasz Balcerowski, prezes zarządu spółki Ekoinbud. Obiekt powstaje w ekspresowym tempie, a pomimo to dotrzymane zostały wszystkie terminy zawarte w umowie. To ekologiczny i zdrowy dwukondygnacyjny budynek, wyposażony w szereg efektywnych energetycznie rozwiązań, pozwalający na skuteczne obniżenie kosztów jego funkcjonowania. Skala obiektu pokazuje, że drewniane budownictwo modułowe doskonale sprawdza się w budynkach o znacznej powierzchni, a możliwości technologii pozwalają na realizację także znacznie większych obiektów.
W ramach inwestycji przygotowywane są także dodatkowe funkcje w ramach zagospodarowania terenu: powstaną dwa place zabaw, strefa ciszy, dwie wiaty do prowadzenia zajęć na świeżym powietrzu, ścieżki dydaktyczne, mała architektura, taras zewnętrzny i nowe miejsca postojowe, zadaszona pergola wraz z wózkowniami zewnętrznymi, wiata śmietnikowa, ogrody deszczowe i nasadzenia. Cały teren zostanie ogrodzony. Równocześnie z pracami budowlanymi zmienia się także otoczenie obiektu. Przebudowywana jest ulica Zbożowa, przy której powstaje nowe rondo, które zapewni rodzicom sprawny dojazd do placówki, a mieszkańcom osiedla – zupełnie nowy, uporządkowany układ drogowy.
źródło: informacjebranzowe.pl
Najnowsze aktualności
AGH oraz DXC Technology rozpoczynają strategiczną współpracę w obszarze AI i cyberbezpieczeństwa
2026.06.15CEVA Logistics rozwija niskoemisyjny transport drogowy w Polsce i Europie Środkowej
2026.06.15Partnerstwo zamiast transakcyjności. Branża nieruchomości o współpracy portali i pośredników
2026.06.15Przyszłość HR to ekosystem pracowniczy
2026.06.12Matexi Polska z sukcesem wyemitowało obligacje o wartości 105 mln zł
2026.06.12Aplikacje, turbiny i lodówka na insulinę – uczniowie zaprezentowali projekty podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Dzieci
2026.06.11Handel pod kreską. Tylko 18 proc. firm liczy na wzrost sprzedaży, a aż 36 proc. tnie inwestycje
2026.06.10Czego naprawdę oczekują pracownicy hybrydowi?
2026.06.09Matexi zaprasza na dni otwarte w gotowej inwestycji Apartamenty Portowa
2026.06.09





