informacje branżowe - twitterinformacje branżowe - facebook
Krypto w mPay, korekta i państwowe ograniczenia. Co się dzieje na rynku kryptowalut?

Krypto w mPay, korekta i państwowe ograniczenia. Co się dzieje na rynku kryptowalut?

Finanse / 2021.12.02

Na rynku monet wirtualnych w ostatnim czasie zachodzą spore zmiany. Coraz więcej osób z Polski i innych krajów inwestuje w kryptowaluty, a giełdy cieszą się rosnącą popularnością. Takie zarządzanie środkami zawsze niesie za sobą jednak ryzyko, co udowodniły ostatnie, gwałtowne spadki zaobserwowane na tym rynku.

To jednak niejedyna nowość dotycząca kryptowalut. Okazuje się również, że spółka mPay zamierza wprowadzić stablecoiny, których zakup możliwy będzie za pośrednictwem aplikacji na smartfony. Kolejnym zaskoczeniem jest projekt ustawy w Indiach, o którym rozpisują się międzynarodowe media. Zgodnie z nim, kraj ten miałby zakazać obrotu większością wirtualnych monet. Jest to scenariusz znany z rynku chińskiego.

Spadek na rynku wirtualnych monet

Giełda kryptowalut przeszła korektę, jaka pojawiła się po ostatnich, historycznych wzrostach. Jak mówi dyrektor polskiego oddziału Conotoxii, Daniel Kostecki, można uznać to za efekt zwyżek, jakie nastąpiły po korekcie majowej. Jego zdaniem mogło dojść do fali realizacji zysków przez wielu inwestorów i masowe wypłacanie pieniędzy nie jest kwestią paniki, a wybierania wypracowanych zysków.

Ekspert wskazał również, że zmiany jeszcze nie musiały się zakończyć, więc inwestorzy powinni uważnie obserwować sytuację i zachowywać ostrożność. Kostecki zwrócił uwagę m.in. na fakt, że SEC ma do rozpatrzenia jeszcze kilka wniosków dotyczących ETF–ów bitcoina, co może mieć wpływ na giełdę.

Osoby, które posiadają kryptowaluty, powinny śledzić najnowsze wiadomości i wpływ napływających informacji na rynek wirtualnych monet. Warto również obserwować najbardziej znanych inwestorów, którzy często swoje analizy przedstawiają otwarcie, np. w mediach społecznościowych. Dzięki temu pojawia się szansa na właściwe zareagowanie na niepewną sytuację rynkową.

Stablecoiny w aplikacji mPay

Niedawno pojawiła się również wiadomość o nowości, którą przygotowuje popularny mPay we współpracy z Rafałem Zaorskim. Zgodnie z zapowiedziami, firma ma pracować nad wprowadzeniem do swojej aplikacji stablecoinów, czyli wirtualnych pieniędzy powiązanych ze zwykłymi walutami, które charakteryzuje niska zmienność.

Dodatkowo projekt zakłada również stworzenie portfela umożliwiającego przechowywanie wirtualnych pieniędzy i wykorzystywanie ich w ramach innych rozwiązań oferowanych przez mPay. Oznacza to, że użytkownicy aplikacji będą mogli kupować stablecoiny, przesyłać go na inne konta i portfele, a także płacić nim za usługi, które w swojej ofercie ma mPay.

Spółka poinformowała również, że jest to pierwszy krok w zdecydowanym rozwoju firmy. W przyszłości możliwe może być również przechowywanie w mPay innych kryptowalut, które będą mieli użytkownicy.

Na razie nie wiadomo, jak długo potrwa wprowadzenie nowej usługi. Rada nadzorcza mPay ma 14 dni na wyrażenie zgody od chwili podpisania umowy. Oficjalnie mówi się, że zmiany będą wdrażane w życie przez kilka najbliższych miesięcy. Komunikat wpłynął też na sytuację giełdową spółki, gdzie ich akcje podrożały o 12,78 proc.

Państwowy zakaz obrotu kryptowalutami możliwy w Indiach?

Kolejnym zaskoczeniem dla obserwatorów rynku było stwierdzenie premiera Indii, że „kryptowaluty psują młodzież”. Tamtejszy rząd rozpoczął zaraz po tym pracę nad nową ustawą. Zgodnie z nią surowa kara czekałaby wszystkie osoby, które by handlowały, posiadały albo wydobywały kryptowaluty. Ostateczne projekt nie wszedł w życie, ale wszystko wskazuje, że to nie koniec walki tego kraju z wirtualnymi pieniędzmi.

Indyjski rząd opublikował kolejny projekt, zgodnie z którym jedynie obrót kilkoma kryptowalutami byłby zgodny z prawem. Furtka rzekomo stworzona została „w celu promowania podstawowej technologii i jej zastosowań”. Współprezes giełdy ZebPay w rozmowie ze stacją CNBC zauważył jednak, że sytuacja ta skończyć się może wprowadzeniem przez Indie surowych regulacji związanych z cyfrowymi tokenami.

Sytuacja ta odbiła się na giełdach kryptowalutowych, bo zgodnie z wyliczeniami Rzeczpospolitej, obecnie w cyfrowe pieniądze inwestuje ok. 15–20 mln ludzi zamieszkujących Indie. Czyni to z tego kraju ogromny rynek, który może zostać odgórnie zablokowany lub zdecydowanie ograniczony. Z drugiej strony doniesienia prasowe wskazują na to, że Bank Rezerw Indii przygotowuje się do wprowadzenia w przyszłym roku własnej, cyfrowej rupii indyjskiej. Zmiany dotyczące obrotu innymi monetami mogą więc pomóc w zrobieniu miejsca nowej, lokalnej formie.

źródło: informacjebranzowe.pl

informacje branżowe
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe