informacje branżowe - twitterinformacje branżowe - facebook
Mieszkania treningowe na warszawskiej Pradze gotowe

Mieszkania treningowe na warszawskiej Pradze gotowe

CSR / 2016.07.04

Innowacyjny projekt adaptacji nieużywanego strychu na mieszkania treningowe jest już prawie ukończony. Na 180 m2 poddasza w kamienicy na warszawskiej Pradze powstało 7 kawalerek, w których zamieszkają młodzi wychowankowie ośrodka wychowawczego. Dla większości z nich mieszkania treningowe są jedyną szansą na usamodzielnienie się i ułożenie swojego życia. Projekt realizuje Fundacja Habitat for Humanity Poland w partnerstwie z Młodzieżowym Ośrodkiem Wychowawczym Księży Orionistów i ma on charakter pilotażowy. Jego celem jest stworzenie modelowego systemu mieszkań treningowych dla wychowanków młodzieżowych ośrodków wychowawczych i instytucji pieczy zastępczej, aby zapobiec ich powrotowi do patologicznych środowisk i zachowań.

W ramach uroczystości otwarcia mieszkań 13 lipca 2016 roku, o godzinie 12:00 Fundacja przekaże klucze pierwszym mieszkańcom – wychowankom Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego Księży Orionistów w Aninie. Będzie to oficjalne zakończenie prac remontowo-budowlanych, które rozpoczęły się w czerwcu 2014 roku. W trakcie uroczystości będzie możliwość obejrzenia mieszkań oraz poznania szczegółów dotyczących realizacji projektu.

Dlaczego mieszkania treningowe są potrzebne?

Blisko 27 tys. młodych osób, które po osiągnięciu pełnoletniości opuszczają ośrodki wychowawcze czy domy dziecka, ma problem z zapewnieniem sobie dachu nad głową. Oczekiwanie na przydział mieszkania socjalnego może trwać nawet kilka lat, a powrót do domów rodzinnych jest często niemożliwy. Większość osób opuszczających instytucje pieczy zastępczej jest w trakcie nauki i zdobywania zawodu, a mimo to musi sama zapewnić sobie mieszkanie oraz środki na jego utrzymanie. Szacuje się, że jeżeli młodzi nie otrzymają w tym momencie wsparcia mieszkalnego, 90% z nich wróci do środowisk dysfunkcyjnych, a niejeden trafi do schroniska dla bezdomnych.

„Realizujemy ten projekt, ponieważ wiemy, że pobyt w mieszkaniu treningowym jest dla młodzieży z ośrodków wychowawczych brakującym pomostem pomiędzy życiem w instytucji a wzięciem pełnej odpowiedzialności za dorosłe życie” – tłumaczy Magdalena Ruszkowska-Cieślak, dyrektorka ds. programowych Fundacji Habitat for Humanity Poland. – „Jest to projekt, który nie polega tylko na daniu mieszkania, lecz także na stworzeniu rozwiązania systemowego. Chłopcy, którzy zamieszkają na Brechta, są od roku przygotowywani do samodzielnego życia”.

Trampolina do samodzielności

Projekt mieszkań treningowych przy ul. Brechta 12 jest realizowany wspólnie przez Fundację Habitat for Humanity Poland oraz Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy Księży Orionistów w Aninie. Przyszli mieszkańcy kawalerek mieszkają na razie w Ośrodku, gdzie biorą udział w projekcie „Trampolina”. W jego ramach przechodzą pierwszy etap usamodzielnienia: biorą udział w kursach zawodowych oraz warsztatach nt. edukacji finansowej i oszczędzania energii w gospodarstwie domowym.

„Mieszkania treningowe dają nam niezwykłą możliwość do tego, aby łatwiej wejść w dorosłe życie. Chociażby dzięki pomocy od wychowawcy, który będzie z nami mieszkał, lub temu, że opłaty będą niższe. Uważam, że jest to naprawdę dobry pomysł” – mówi Michał, wychowanek Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego Księży Orionistów w Aninie, który zamieszka w jednej z kawalerek.

Przygotowanie młodych ludzi do odpowiedzialności za siebie i wyzwań, które niesie samodzielne życie, jest kluczowe, ponieważ w mieszkaniach treningowych będą oni mogli mieszkać przez maksymalnie 23 lata. Co więcej, mieszkania będą bardzo tanie, ale nie darmowe – mieszkańcy będą musieli sami pokrywać miesięczne opłaty eksploatacyjne oraz koszty zużycia mediów.

Zaangażowanie biznesu

Projekt mieszkań treningowych stał się platformą współpracy pomiędzy Fundacją a społecznie zaangażowanym biznesem.

 „Zdajemy sobie sprawę, że realizacja takich projektów jak adaptacja strychu przy ulicy Brechta 12 nie byłaby możliwa bez wsparcia udzielonego nam ze strony darczyńców biznesowych” – podkreśla Magdalena Ruszkowska-Cieślak. – „Projekty, które pomagają w sposób mądry, zyskują dużą przychylność firm chcących angażować się w działania CSR. Ponieważ projekt mieszkań treningowych ma bardzo przemyślany charakter, wsparło go kilkanaście firm, od których otrzymaliśmy pomoc finansową oraz rzeczową. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie darowizny, a także za pracę wolontariuszy, którzy – jak policzyliśmy – pomagali na Brechta  przez blisko 4500 godzin”.

W pracach remontowo-wykończeniowych wzięło udział blisko 230 wolontariuszy. Byli to uczestnicy programu wolontariatu pracowniczego, a także osoby, które zgłosiły się indywidualnie.

Czy będzie więcej mieszkań treningowych?

Po zakończeniu pilotażu w Warszawie Fundacja Habitat for Humanity Poland planuje uruchomienie podobnego projektu na większą skalę i z szerszym gronem partnerów merytorycznych. Zapotrzebowanie na tego typu wsparcie jest olbrzymie ze strony innych młodzieżowych ośrodków wychowawczych, rodzinnych domów dziecka, świetlic środowiskowych oraz rodzin zastępczych.

źródło: informacjebranzowe.pl

informacje branżowe
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe