informacje branżowe - twitterinformacje branżowe - facebook
Młodzi liderzy programu stypendialnego „Na Rodzinę Można liczyć”  na rzecz lokalnych społeczności

Młodzi liderzy programu stypendialnego „Na Rodzinę Można liczyć” na rzecz lokalnych społeczności

CSR / 2016.06.16

W tegorocznej, IV już edycji programu „Na Rodzinę Można Liczyć”, organizowanego przez IKEA we współpracy z Fundacją Świętego Mikołaja, 150 uczniów otrzymało roczne stypendia o łącznej wartości 300 000 zł. Po raz pierwszy przyznano także dodatkowe granty na realizację lokalnych projektów społecznych. Od początku istnienia programu, na wspieranie rozwoju aktywnych, odpowiedzialnych społecznie młodych ludzi przeznaczono już ponad milion złotych.

„Na Rodzinę Można Liczyć” to program stypendialny, który wspiera uczniów w rozwoju ich pasji i zainteresowań. W tegorocznej edycji po raz pierwszy, dzięki dodatkowym grantom, stypendyści mieli okazję wykazać się jako liderzy lokalnych inicjatyw społecznych. Zrealizowali w sumie pięć projektów grantowych. ​

Młodzi liderzy wzorem dla lokalnych społeczności

Patrycja z Sieciechowa wspólnie z mieszkańcami postanowiła zadbać o ochronę środowiska w swoim regionie. W ramach projektu „Bliżej ekologii” pozbyli się elektrośmieci i wymienili je na pomoce edukacyjne i nowe drzewka, które następnie posadzili wokół szkoły. Z kolei Sylwia z Rucianego-Nidy stanęła na czele teamu z Zespołu Szkół Leśnych, który w ramach projektu „Zielona klasa - szkolny ogród leśny miejscem edukacji ekologicznej” przekuł szkolną wiedzę w praktykę. Oprócz pielęgnacji roślin, uczą się tu współpracy w grupie, obowiązkowości i odpowiedzialności za wspólny projekt. W Dębnie trzy uczennice gimnazjum zmotywowały 150 mieszkańców do udziału we wspólnym projekcie „Zdrowe życie, fajne życie, Twoje życie - rusz się Człowieku”. Zorganizowano tam wyjątkowo aktywizującą zabawę - zajęcia z samoobrony i fitnessu, w których uczestniczyli zarówno najmłodsi z przedszkola i szkół, jak i starsi. Odbyły się także podchody dla młodzieży szkolnej i warsztaty piękna dla mieszkanek miasta.

O najstarszych mieszkańców swojego miasta zadbał Patryk z Zakliczyna, który wraz z innymi uczniami  zorganizował międzypokoleniowe zajęcia w Domu Pogodnej Jesieni pod hasłem  „Młodzi dla seniorów, seniorzy dla młodych”. Alan z Wałbrzycha wraz ze swoim zespołem w ramach projektu „Wspólne haftowanie - Słodkie wypiekanie”, zorganizował natomiast zajęcia dla podopiecznych Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia i Interwencji Kryzysowej.

W programie wyróżniamy uczniów, którzy nie tylko osiągają bardzo dobre wyniki w nauce, ale przede wszystkim angażują się społecznie. Tym razem postanowiliśmy dać im szansę rozwoju, a także stworzyć okazję, aby faktycznie przyczynili się do poprawy jakości życia w swojej okolicy – mówi Katarzyna Dulko-Gaszyna, kierownik ds. zrównoważonego rozwoju w IKEA Retail w Polsce. - Stypendyści wykazali się niezwykłym zaangażowaniem. W swoich projektach mierzyli się między innymi z problemem samotności osób starszych, zanieczyszczenia środowiska oraz braku dostępu do rozrywki dla młodych ludzi. Udowodnili, że znają lokalne potrzeby i chętnie biorą sprawy w swoje ręce.

„Na Rodzinę Można Liczyć”

Program stypendialny „Na Rodzinę Można Liczyć” organizowany jest od pięciu lat. Środki zbierane są co roku podczas akcji organizowanej wśród klientów IKEA, podczas której za każde okazanie karty IKEA FAMILY przy kasie firma przekazuje 50 groszy na Fundusz Stypendialny. W ciągu czterech edycji zebrano łącznie 1 097 679 zł. Fundusze  te zostały przeznaczone na stypendia dla 549 najlepszych uczniów ze 171 szkół partnerskich w całej Polsce, których sytuacja życiowa nie pozwala na pełny dostęp do edukacji pozaszkolnej i rozwój talentów.

Ten program uświadamia jak wielka jest skala problemu i jak wiele młodych osób nie ma dostępu do narzędzi, które umożliwiłyby im lepszy start w przyszłość. Uczniowie przeznaczali otrzymane środki na cele edukacyjne i realizację swoich marzeń i pasji. Dotychczas, wspólnie z IKEA, udało nam się pomóc ponad pięciuset uczniom, ale marzymy, aby jak najwięcej młodych ludzi miało takie same szanse, żeby się rozwijać. To nasz cel na kolejne edycje.” – mówi Jolanta Michalewicz, dyrektor Fundacji Świętego Mikołaja.

Kolejna, 5. edycja programu, którą zainauguruje jak co roku akcja w sklepach IKEA, wystartuje już 25 lipca 2016 roku.

źródło: ikea/informacjebranzowe.pl

informacje branżowe
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe