informacje branżowe - twitterinformacje branżowe - facebook
Obligacje AB SA o wartości 100 mln zł są już notowane na rynku Catalyst

Obligacje AB SA o wartości 100 mln zł są już notowane na rynku Catalyst

Giełda / 2014.12.04

Wystartowały notowania obligacji AB z wypłatą odsetek co pół roku. Dzięki temu papiery dłużne regionalnego lidera rynku dystrybucji IT może kupić teraz każdy inwestor. O ile oczywiście pojawią się oferty sprzedaży, których na razie nie ma. Podczas dwóch pierwszych tygodni notowań obligacji Grupy AB, największego dystrybutora IT w Europie Środkowo-Wschodniej, nie doszło do zawarcia transakcji z powodu braku ofert sprzedaży. Możliwość obrotu papierami dłużnymi AB zapewnił ich debiut na rynku Catalyst (GPW), który nastąpił 20 listopada br.

Sytuacja ta potwierdza wydźwięk olbrzymiego sukcesu, jakim zakończył się nasz program emisji obligacji. Już przy budowaniu księgi popytu na pierwszą transzę wartość zapisów przekroczyła 160 mln zł, przez co wyczerpaliśmy od razu cały program emisji obligacji, a i tak musieliśmy zastosować wysoką stopę redukcji zapisów. Spotkaliśmy się z najwyższym zaufaniem instytucji finansowych wobec naszej strategii i bezpieczeństwa prowadzenia biznesu oraz jego rozwoju – komentuje Andrzej Przybyło, Prezes Zarządu AB SA.

- W istotny sposób zdywersyfikowaliśmy zewnętrzne źródła finansowania, które do tej pory były oparte o krótkoterminowe kredyty bankowe. Co niezwykle ważne, finansowanie obligacyjne pozyskaliśmy na bardzo atrakcyjnych warunkach. Z drugiej strony inwestorzy mają możliwość uzyskiwania odsetek wyższych niż na lokatach bankowych, z rękojmią naszej stabilności. Jest to klasyczna sytuacja „win-win” – dodaje Grzegorz Ochędzan, Członek Zarządu ds. Finansowych w AB SA.

Obligacje ABE0819 mają pojedynczą wartość nominalną 10 tys. zł (w obrocie znajduje się 10 tys. walorów), a ich termin wykupu to 12 sierpnia 2019 roku. Oprocentowanie to 1,6 pkt proc. powyżej WIBOR 6M – w obecnym okresie odsetkowym oprocentowanie brutto wynosi zatem 4,29 proc. Kupon wypłacany będzie co pół roku (najbliższa wypłata nastąpi 12 lutego, prawo do odsetek nabywane 4 lutego). Warto zauważyć, iż o ile oferta pierwotna obligacji AB SA przeznaczona była dla inwestorów instytucjonalnych, o tyle na rynku wtórnym – Catalyst – w posiadanie obligacji mogą wejść również inwestorzy indywidualni.

Grupa AB utrzymuje najwyższy w historii poziom aktywności we wszechstronnym rozwoju
i dotrzymuje złożonych obietnic w zakresie tempa rozwoju core-business oraz poza IT (AGD/RTV, franczyza, e-commerce). W ostatnich miesiącach podpisano nowe bezpośrednie umowy dystrybucyjne z ważnymi producentami AGD (m.in. Amica, Beko), wzrósł segment e-commerce, nastąpił dalszy dynamiczny rozwój nowych sieci franczyzowych - Optimus (integratorzy), Digimax (rozwiązania mobilne, smart home) i Kakto (AGD/RTV). Grupa AB umocniła swoją pozycję numer 1 w zakresie dystrybucji IT w regionie CEE. Pozyskała również prestiżowe kontrakty na dystrybucję smartfonów iPhone w Polsce, Czechach i na Słowacji, stając się jedynym broadline’owym dystrybutorem urządzeń Apple (także iPod, iPad i Mac) w wymienionych krajach.

W III kwartale br. skonsolidowane przychody AB wzrosły o 19% rdr, do 1,5 mld zł, wynik EBITDA – o 10%, do 22,7 mln zł, a zysk netto – o 16%, do 15,1 mln zł. Istotnie spadły wskaźniki zadłużenia, w tym wskaźnik zadłużenia finansowego netto wobec wyniku EBITDA (na 30.09.2014 miał wartość 1,6, przed rokiem 2,2). Jednocześnie wskaźnik kosztów sprzedaży, ogólnych i administracyjnych (S&GA) utrzymuje się poniżej 3%.

- Nasze wskaźniki zadłużenia ogólnego i kosztów (SG&A) są na najniższym poziomie w branży, co daje gwarancję wysokiego poziomu bezpieczeństwa operacyjnego i finansowego.Wygenerowane coraz wyższe wyniki na poziomie netto wraz z bezpieczeństwem w zakresie ryzyka walutowego i kredytowego dają mocną rękojmię do dalszego wzrostu wypracowywanych wyników finansowych i silnych dodatnich przepływów gotówkowych – podkreśla Grzegorz Ochędzan.

źródło: ab/informacjebranzowe.pl

informacje branżowe
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe