informacje branżowe - twitterinformacje branżowe - facebook
Operator sieci energetycznej włączy Twoją pompę ciepła, kiedy mu wygodnie. Jak na tym nie stracić?

Operator sieci energetycznej włączy Twoją pompę ciepła, kiedy mu wygodnie. Jak na tym nie stracić?

CSR / 2024.05.27

Na popularności zyskują pompy ciepła SG Ready. Pozwalają one na inteligentne zarządzanie energią i generowanie oszczędności. Jednak dają też możliwość operatorowi sieci energetycznej na włączenie każdej wpiętej do sieci pompy ciepła w dowolnym momencie. A to oznacza, że właściciel takiego urządzenia może być zmuszony kupować prąd nawet wtedy, gdy go nie potrzebuje. Jak zarządzać energią w swoim domu, by nie narażać się na takie sytuacje?

1 lipca 2024 r. ceny prądu zostaną odmrożone, a to oznacza podwyżki. Właściciele gospodarstw domowych, jeśli chcą zachować budżet na poziomie zbliżonym do obecnego, muszą szukać oszczędności. Sposobem na nie jest inteligentne zarządzanie energią w budynkach korzystających z pomp ciepła.

SG Ready – energia pod czy poza kontrolą?

Na takie zarządzanie pozwalają pompy ciepła wyposażone w system SG Ready (czyli Smart Grid Ready). Są one w stanie komunikować się z siecią energetyczną i reagować na sygnały cenowe. Wszystko po to, by zmniejszyć zużycie energii w okresach szczytowego zapotrzebowania. Jak to działa? Tego typu urządzenie jest wyposażone w parę przekaźników odbierających informacje z zewnątrz. Może to być informacja z falownika lub od operatora systemu dystrybucyjnego. Wpływa ona na pracę urządzenia, wymuszając jeden z czterech trybów pracy: normalny, blokada, podwyższony, podwyższony i wymuszający włączenia.

- Pompa SG Ready połączona z fotowoltaiką będzie odbierać sygnały dotyczące tego, kiedy powinna się włączyć, a kiedy wyłączyć. Jeśli mamy nadprodukcję energii w lato i mamy odsprzedać energię do sieci po niskiej cenie, a kupić ją w cenie o wiele wyższej, lepiej zużyć tę energię na własne potrzeby. Można w takim wypadku na przykład podgrzać wodę użytkową. Takie korzystanie z możliwości Smart Grid Ready pozwala na uzyskanie oszczędności – tłumaczy Dariusz Król, Heat Pump Sales Manager w Solplanet.

Niepokój może jednak budzić tryb pracy „podwyższony i wymuszający włączenia”. Jest to tryb, z którego korzystają operatorzy sieci energetycznej. W praktyce oznacza on, że taki operator ma prawo włączyć dowolną wpiętą do inteligentnej sieci pompę ciepła w wybranym przez siebie momencie.

- Może się zdarzyć, że elektrownia będzie miała nadprodukcję prądu i tym samym będzie jej zależało nam tym, żeby ten prąd sprzedać. Wtedy włączy naszą pompę ciepła, żeby rozdysponować nadwyżkę. Oczywiście będziemy musieli za taki – nawet niepotrzebny nam prąd – zapłacić – dodaje ekspert Solplanet.

Jak oszczędzać bez strachu?

Każdy użytkownik urządzeń, także pomp ciepła, chce mieć nad nimi pełną kontrolę i możliwość samodzielnego podejmowania decyzji dotyczących korzystania z nich. Wspomniany system zarządzania energią nie daje jednak takiej kontroli. Trudno to też zmienić, przede wszystkim dlatego że SG Ready to bardzo prosty system, opierający się na dwóch komendach – włącz i wyłącz.

Dobra wiadomość jest taka, że właściciele i użytkownicy pomp ciepła mogą zamienić swoje urządzenia w inteligentne jednostki pozostające w pełni pod ich kontrolą. Służą do tego inteligentne liczniki energii współpracujące ze specjalnymi aplikacjami oraz inteligentne sterowniki automatyki domowej.

- Inteligentne sterowniki i aplikacje umożliwiają dodanie do zarządzania pompą ciepła logiki. A to oznacza, że operator takiego urządzenia może wymusić na nim różne tryby działania, projektując konkretne procesy, dostosowane do wybranych przez niego samodzielnie warunków. Może na przykład zaprogramować proces, który w przypadku nadwyżki energii włącza pompę i ogrzewanie wody użytkowej do konkretnej temperatury. Po wykonaniu tego zadania pompa się wyłącza. Jeśli nadal jest nadwyżka prądu, podgrzewa się bufor ciepła. Takich procesy odpowiadające na rzeczywiste potrzeby gospodarstwa domowego właściciel pompy ustawia i zmienia samodzielnie. Dzięki temu może optymalnie wykorzystać energię i wygenerować realne oszczędności – mówi Dariusz Król.

Co ważne, w przypadku zastosowania liczników i sterowników właściciel pompy nie jest zależny od operatora sieci energetycznej. Nikt z zewnątrz nie ma zatem możliwości wymuszenia włączenia jego urządzenia. Dodatkowo, z tego typu inteligentnych liczników oraz aplikacji mogą skorzystać użytkownicy wszystkich kompatybilnych z nimi pomp, nie tylko tych z systemem SG Ready.

Inteligentne zarządzanie energią w standardzie

W czasach niepewności energetycznej i wciąż rosnących cen zarządzanie energią, które pozwala na uzyskanie oszczędności, staje się kluczowe. Nic więc dziwnego, że najwięksi producenci pomp ciepła oraz fotowoltaiki pracują dziś nad rozwiązaniami, które pozwolą na w pełni inteligentne kontrolowanie energii w gospodarstwach domowych.

- Dążymy do tego, żeby systemy domowe łączyły się bezpośrednio i na bieżąco z giełdą energii. Dzięki temu będą wiedziały, kiedy średnia cena energii jest najniższa. Taką informację będą przekazywały do wszystkich urządzeń w domu, kontrolując ich włączanie i wyłączanie – podsumowuje Dariusz Król z Solplanet.

Co to oznacza dla właścicieli pomp ciepła? Dwie rzeczy. Po pierwsze – pompą ciepła trzeba zarządzać. Samo uruchomienie jej i zostawienie bez nadzoru to za mało, jeśli chce się uzyskać optymalne efekty. Po drugie – zarządzanie energią będzie coraz prostsze, a użytkownicy urządzeń będą mieli coraz większą kontrolę nad tym, w jaki sposób i w jakich momentach wykorzystują wyprodukowany przez siebie prąd. Biorąc pod uwagę rosnące ceny energii, jest to wiadomość, na którą wszyscy czekają.

źródło: informacjebranzowe.pl

informacje branżowe
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe