PIT 28 – czym jest i kto powinien rozliczyć?
Jak co roku wielu przedsiębiorców staje przed koniecznością rozliczenia przychodów osiągniętych w poprzednim roku podatkowym. Istnieje wiele różnorodnych deklaracji, a wśród nich wyróżnić możemy PIT-28. Czym jest to rozliczenie podatkowe, kto jest zobowiązany do rozliczenia na tym formularzu oraz z jakich ulg można skorzystać? Dowiesz się z naszego artykułu.
Czym jest PIT-28?
PIT 28 jest to formularz rozliczeniowy, czyli tzw. deklaracja podatkowa służąca do rozliczania przychodów rocznych opodatkowanych ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Dla każdego z przychodów stosowana jest inna stawka ryczałtowa, według której obliczany jest należny podatek do zapłaty. Ostateczny termin złożenia PIT-28 przypada zawsze na ostatni dzień lutego, jednak w przypadku, kiedy data ta wypada w sobotę lub niedzielę, termin ten przesuwa się na pierwszy najbliższy dzień roboczy. Sporządzanie deklaracji podatnicy mogą rozpocząć już 15 lutego każdego roku podatkowego. Za pomocą zeznania PIT-28 wyliczana jest nie tylko kwota podatku do zapłaty, ale również istnieje możliwość skorzystania z wielu ulg obniżających kwotę podatku do zapłaty.
Kto powinien rozliczyć się za pomocą deklaracji PIT-28?
Do złożenia formularza PIT-28 zobowiązane są:
- osoby fizyczne, które prowadzą jednoosobowe działalności gospodarcze opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych;
- osoby, które prowadzą działalność w formie spółek: cywilnej lub jawnej osób fizycznych (wspólnicy) - opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanym;
- osoby, które osiągają przychody z najmu, podnajmu, poddzierżawy, dzierżawy i innych umów o podobnym charakterze.
Należy pamiętać, że w przypadku spółki cywilnej lub jawnej osób fizycznych opodatkowanej ryczałtem, każdy ze wspólników jest zobowiązany do złożenia oddzielnego zeznania podatkowego PIT-28.
Jakie ulgi przysługują ryczałtowcom?
Osoby, które rozliczają swoje dochody na formularzu PIT-28 mają możliwość pomniejszenia kwoty podatku i przychodu o pewne ulgi i odliczenia, jak:
- składki społeczne ZUS,
- składki na ubezpieczenie zdrowotne,
- ulga rehabilitacyjna,
- ulga termomodernizacyjna,
- ulga internetowa,
- wpłaty na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE),
- darowizny na cele pożytku publicznego czy kultu religijnego,
- darowizny na cele oświatowe, np. komputery, tablety, laptopy,
- darowizny na walkę z pandemią koronawirusa,
- ulga na cele mieszkaniowe - w przypadku kontynuacji,
- ulga abolicyjna.
Osoby, które są objęte ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych nie mają możliwości wspólnego rozliczenia z małżonkiem lub jako rodzic samotnie wychowujący dziecko. Co istotne, nie mogą także skorzystać z ulgi na nowe technologie i ulgi prorodzinnej (na dzieci). Kolejną kwestią jest brak możliwości odliczania od przychodu opodatkowanego kosztów uzyskania przychodu, dlatego każdy ryczałtowiec płaci podatek od kwoty przychodu, a nie dochodu.
Ryczałtowcy mogą w swojej deklaracji przekazać 1 procent podatku na rzecz OPP - Organizacji Pożytku Publicznego.
źródło: informacjebranzowe.pl