

Podsumowanie raportu "Wynagrodzenia członków zarządów w 2018 roku"
Raport o wynagrodzeniach członków zarządów ukazuje się po raz piętnasty. W tegorocznej edycji przeanalizowaliśmy dane na temat wynagrodzeń 1 368 menedżerów (w tym 940 osób, które przepracowały cały 2018 rok) z 366 spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.
W 2018 roku mediana wynagrodzeń osób zasiadających w zarządach spółek giełdowych wyniosła 623 tys. PLN. Ponadto, 25% menedżerów zarobiło mniej niż 365 tys. PLN, a 25% więcej niż 1,1 mln PLN.
Jak zmieniały się wynagrodzenia na przestrzeni lat?
Na wykresie pierwszym przedstawione zostały mediany wynagrodzeń menedżerów w poszczególnych latach. Od 2015 roku wynagrodzenia systematycznie rosną, a zeszły rok przyniósł wzrost o około 3,3%.
Wynagrodzenia w spółkach Skarbu Państwa
W roku 2018 widać też wyraźny wpływ tzw. Ustawy Kominowej na ograniczenie wynagrodzeń menadżerów spółek Skarbu Państwa. Mediana wynagrodzeń obniżyła się w ich przypadku w stosunku do 2017 roku o ponad 30%. Zarobki prezesów zarządów spadły o 35%, wiceprezesów o 30%, a członków zarządów o prawie 60%. W przypadku tych ostatnich największy wpływ miało efektywne wprowadzenie ustawy w bankach pod zarządem Skarbu Państwa.
Jak wynagradza się kobiety, a jak mężczyzn?
Osobnym zagadnieniem są różnice w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn zasiadających w zarządach spółek. Po pierwsze należy zaznaczyć, że kobiety stanowią tylko około 12% menedżerów zasiadających w zarządach. W 2018 roku mediana wynagrodzeń kobiet było o 18% niższa niż mężczyzn. Była to i tak mniejsza różnica niż 28% przed rokiem i 32% dwa lata temu, jak widać, trend jest spadkowy. Największa różnica w wynagrodzeniu występuje na stanowisku prezesa zarządu (-26%). Funkcję tę pełniło jednak tylko 12 kobiet.
Powyższe analizy to tylko niewielki wycinek, tego co znajdą Państwo w płatnej wersji raportu. Raport umożliwia porównanie wynagrodzeń menedżerów w spółkach z różnych branż, o różnej wielkości, czy zyskowności. Dostępny jest także raport o wynagrodzeniach członków rad nadzorczych i programach motywacyjnych opartych na akcjach lub opcjach.
źródło: wynagrodzenia.pl oraz zamieszczenie pod artykułem aktywnego linku do strony Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń (https://wynagrodzenia.pl/t/ogolnopolskie-badanie-wynagrodzen-np) czcionką nie mniejszą niż czcionka użyta w publikacji.
źródło: informacjebranzowe.pl
Najnowsze aktualności
Komplex Torus wybiera MLP Pruszków II i wynajmuje blisko 6,8 tys. mkw. powierzchni
2026.08.18Jeden z niewielu takich ośrodków w Polsce. Mazowiecki szpital pokazuje, jak dobrze wydać pieniądze na zdrowie
2026.08.17Po wycieku danych niemal 19 mln osób eksperci zwracają uwagę na inny problem: tworzymy coraz więcej kopii danych
2026.08.17Firmy nie są gotowe na nowe regulacje UE a PPWR właśnie wchodzi w życie
2026.08.13Eurowind Energy pozyskał 111 mln euro na budowę farm fotowoltaicznych w Polsce
2026.08.1178 proc. Polaków uważa, że używane auto najbezpieczniej kupić u profesjonalisty. Jednak tylko 9 proc. ufa jego informacjom
2026.08.11Najgłośniejsze festiwale muzyczne lata. Te wydarzenia budzą najwięcej emocji w sieci
2026.08.11Girteka otwiera przewoźnikom dostęp do dużych przetargów i regularnych przewozów
2026.08.06Anime, manga i cosplay opanują Piłę. G City Kasztanowa zaprasza na Mangafest
2026.08.06





