informacje branżowe - twitterinformacje branżowe - facebook
Polska innowacja do zabezpieczenia infrastruktury krytycznej: łączność 4G/5G w sytuacjach kryzysowych

Polska innowacja do zabezpieczenia infrastruktury krytycznej: łączność 4G/5G w sytuacjach kryzysowych

Technologie / 2021.09.13

Firma IS-Wireless we współpracy ze spółką MindMade opracowała innowacyjny system łączności krytycznej, opartej na przenośnej prywatnej sieci 4G/5G – Mission Critical Network Network in the Box (MC-NIB). Rozwiązanie przeznaczone jest dla operatorów infrastruktury krytycznej, służb ratowniczych oraz wojska. Zostało stworzone przez polskich inżynierów w celu zapewnienia łączności w sytuacjach kryzysowych, takich jak klęski żywiołowe, zagrożenia dla bezpieczeństwa publicznego, rozległe awarie infrastruktury telekomunikacyjnej lub energetycznej. Prezentacja technologii odbędzie się podczas nadchodzących wrześniowych międzynarodowych targów energetyki ENERGETAB w Bielsku-Białej.

To innowacyjne rozwiązanie jest wspólnym dziełem IS-Wireless, polskiego dostawcy technologii sieciowych, oraz spółki MindMade specjalizującej się w Grupie WB w rozwiązaniach teleinformatycznych dla służb porządku i bezpieczeństwa publicznego. – To pierwsze na rynku polskim rozwiązanie 4G i 5G, które zapewnia łączność specjalną dla branż wymagających niezawodnych i bezpiecznych połączeń. Nasza technologia przeznaczona jest też do zabezpieczenia infrastruktury krytycznej, np. sieci łączności dla energetyki – mówi prezes IS-Wireless Sławomir Pietrzyk. – Opracowaliśmy niezależny system komunikacji, umożliwiający szybkie postawienie sieci telekomunikacyjnej 4G albo 5G do wykorzystania w każdej sytuacji i w każdych warunkach, nawet tych najbardziej ekstremalnych – dodaje.

Sieć 5G w plecaku

Jak zapewniają autorzy nowego systemu, rozwiązanie zostało stworzone po to, by w sytuacjach, kiedy publiczna łączność stałaby się niedostępna, np. zostałaby zniszczona w wyniku katastrofy, można było ją przywrócić właśnie dzięki przenośnej prywatnej sieci 4G lub 5G. – Wystarczy, że odpowiednie służby, które przyjeżdżają na miejsce katastrofy, uruchomią własną sieć, która mieści się w walizce czy plecaku – wyjaśnia Sławomir Pietrzyk. Rozwiązanie to może być również kluczowym elementem systemu łączności do zabezpieczenia infrastruktury krytycznej.

– Rozwiązanie jest rozwinięciem funkcjonalności wdrożonej przez nas Platformy Integracji Komunikacji (PIK) zapewniającej interoperacyjną łączność pomiędzy różnymi systemami radiowymi poprzez sieci komórkowe. Teraz rozwiązanie nabiera nowej jakości w warunkach kryzysowych oraz do zastosowań wojskowych – komentuje Jan Jakub Szczyrek, Prezes MindMade. 

– Dzięki rozszerzeniu funkcjonalności systemu PIK za pomocą sieci łączności MC-NIB możliwe jest stworzenie swojej własnej, całkowicie bezpiecznej i odpornej na przechwycenie sieci łączności kryzysowej praktycznie w dowolnym terenie, gdzie nie jest dostępna żadna infrastruktura telekomunikacyjna – dodaje Dariusz Palczewski członek zarządu MindMade sp. z o.o., z grupy WB.

Premiera przenośnej sieci 4G/5G odbędzie się podczas wrześniowych 34. Międzynarodowych Energetycznych Targów Bielskich ENERGETAB, które odbędą się w dniach 14 – 16 września w Bielsku-Białej.

IS-Wireless wdraża sieć kampusową 5G

Przenośna sieć to nie jedyne całkowicie polskie rozwiązanie, którym może pochwalić się IS-Wireless. W lipcu firma rozpoczęła swoje pierwsze wdrożenie sieci 5G w oparciu o model otwarty, tzw. Open RAN. To najnowszy trend w budowie sieci 5G, który jest obserwowany w wielu miejscach na świecie. Na znaczeniu zaczyna zyskiwać także w naszym kraju. Firma ma także ambicje globalne. Obecnie prowadzi rozmowy z partnerami na temat wdrożeń w Europie, Stanach Zjednoczonych i Azji. 

źródło: informacjebranzowe.pl

informacje branżowe
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe