informacje branżowe - twitterinformacje branżowe - facebook
Przemysłowe rzepy montażowe — komu i do czego mogą być potrzebne?
Etisoft

Przemysłowe rzepy montażowe — komu i do czego mogą być potrzebne?

Technologie / 2023.01.31

Rzepy montażowe znajdują zastosowanie w wielu gałęziach branży przemysłowej. Służą do tworzenia połączenia umożliwiającego okresowy demontaż złączonych elementów.

Rzepy montażowe znajdują zastosowanie w wielu gałęziach branży przemysłowej. Służą do tworzenia połączenia umożliwiającego okresowy demontaż złączonych elementów. Rzepy typu haczyk-pętelka sprawdzają się podczas łączenia elastycznych i często rozłączanych elementów. Rzepy grzybkowe pozwalają natomiast tworzyć trwałe i nieruchome połączenia, pozbawione luzów i przesunięć.

 

Gdzie stosuje się przemysłowe rzepy montażowe?

Rzepy montażowe znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba okresowego demontażu połączonych elementów, na przykład w przypadku paneli, osłon czy pokryw zdejmowanych w celu serwisowania znajdujących się pod nimi podzespołów i przewodów. Rzepy montażowe są również chętnie wykorzystywane w przemyśle samochodowym do mocowania tapicerek, dywaników i podsufitek w samochodach osobowych. Służą też do montażu paneli ściennych i sufitowych, tkanin w siedziskach i dodatkowych elementów wyposażenia w środkach masowego transportu. Rzepy przylepne są używane do mocowania tapicerek, elementów dekoracyjnych i lekkiej elektroniki podczas produkcji statków i jachtów. Z uniwersalnych możliwości rzepów przemysłowych chętnie korzysta także branża budowlana – produkty te wykorzystuje się do mocowania detali wykończeniowych wnętrz, montażu siedzisk, pokryw, osłon i listew maskujących.

 

Rzepy montażowe do wymagających aplikacji

Przemysłowe rzepy montażowe pozwalają stworzyć mocne połączenie z możliwością jego rozłączenia w przyszłości. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu dwa rozwiązania:

●       rzepy w formie haczyka i pętelki,

●       rzepy w formie “grzybków”.

 

Pierwszy model rzepów przyjmujący formę haczyków i pętelki pozwala na wielokrotne łączenie elementów. Siła połączenia jest zależna od gęstości elementów łączących oraz częstotliwości rozłączania. Ten rodzaj rzepów przemysłowych wykorzystuje się w przypadkach, gdy nie jest potrzebne mocne połączenie, przynajmniej jeden z elementów jest elastyczny, a także gdy zachodzi duże prawdopodobieństwo częstego rozłączania. Najlepiej sprawdza się do łączenia lekkich konstrukcji, cienkich materiałów i tkanin.

– W Etisoft wykorzystujemy rzepy Hoop&Loop sprawdzonej marki 3M. Złączenie obu elementów następuje natychmiast po niewielkim docisku, a w efekcie otrzymujemy połączenie o grubości 3-4mm. Rozwiązania są dostępne jako bezklejowe, do wszywania, oraz w wersji z klejem akrylowym lub kauczukowym. Rzepy mogą być wykonane z nylonu lub poliestru, istnieją także wersje niepalne – wymienia Aleksander Wolny, kierownik Działu Rozwoju Produktu w Etisoft.

 

Drugi model rzepów przemysłowych przyjmuje postać “grzybków”. Technologię tę wykorzystuje się do tworzenia mocnych i nieruchomych połączeń sztywnych elementów. Ten rodzaj połączenia stanowi dobrą alternatywę dla innych metod łączenia elementów, które muszą dać się rozdzielić w przyszłości. Rzepy grzybkowe ułatwiają łączenie materiałów o różnych współczynnikach rozszerzalności cieplnej, a dodatkowo tłumią drgania, wibracje i wyciszają konstrukcję. Zaletą jest też stworzenie połączenia pozbawionego luzów i przesunięć charakterystycznych dla połączeń typu haczyk-pętelka.

 

Jakie czynniki uwzględnić przy doborze rzepów montażowych?

Rzepy montażowe różnią się między sobą siłą połączenia oraz możliwościami zastosowania. Dlatego przy wyborze odpowiedniego rodzaju produktu należy kierować się dwoma parametrami: materiałem wykonania oraz siłą połączenia.

 

Materiał, z którego są wykonane rzepy, gwarantuje ich prawidłową przyczepność do powierzchni łączonego produktu. Oprócz produktów z klejem standardowym 3M oferuje także rzepy z taśmami typu VHB oraz z taśmami tzw. LSE przeznaczonymi do materiałów niskoenergetycznych. Siła zapięcia może być natomiast regulowana poprzez właściwą konfigurację gęstości elementów łączących.

 

– Siła połączenia w przypadku łączenia elementów rzepami jest uzależniona od gęstości elementów łączących. W przypadku rzepów typu DualLock marki 3M mamy do wyboru trzy wersje gęstości „grzybków”: 170, 250 i 400/1 cal powierzchni. Zalecamy naszym klientom trzy konfiguracje: Typ 170+Typ 250 o najniższej sile łączenia, Typ 250+Typ 250 o średniej sile łączenia oraz Typ 250+Typ 400 o najwyższej sile łączenia. Konfiguracje te są najbardziej efektywne – tłumaczy ekspert.

 

Przemysłowe rzepy montażowe występują w różnych wariantach i sprawdzają się nawet w wymagających aplikacjach. Odpowiedni dobór modelu rzepu do konkretnego zastosowania, pozwala stworzyć trwałe, a jednocześnie rozłączalne połączenie.

źródło: informacjebranzowe.pl

informacje branżowe
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe