informacje branżowe - twitterinformacje branżowe - facebook
Przyszłość esportu: czy może być to kolejna dyscyplina olimpijska?

Przyszłość esportu: czy może być to kolejna dyscyplina olimpijska?

Wiadomości / 2021.09.13

Gry wideo stają się coraz większym elementem popkultury. Aktualnie nie ma chyba osoby, która nie słyszałaby o takich hitach jak League of Legends czy Wiedźmin. Wraz z grami, które oferują zmagania sieciowe, przychodzą również duże pieniądze, organizacje esportowe oraz zawodnicy profesjonalnego szczebla. Przez wielu sport elektroniczny nadal uważany jest za zabawę, a czasem nawet dziecinność, jednak trzeba spojrzeć prawdzie w oczy – esport to aktualnie jedna z najlepiej rozwijających się branż. Czy ma jednak szansę stać się dyscypliną olimpijską?

Aktualny wizerunek esportu na świecie

Nie spodziewajcie się, że zobaczycie kasyno online automaty na Igrzyskach Olimpijskich. Ale esport? Kto wie, może pewnego dnia… Aktualnie branża esportu odnotowuje niezwykłe wzrosty – zarówno przepływu pieniędzy, jak i ilości widzów. Największe turnieje w takich grach jak League of Legends czy DOTA 2 to wydarzenia, na które zjeżdżają się dziesiątki tysięcy kibiców z całego świata. Pule nagród w tych dwóch produkcjach nierzadko stanowią kwoty, których inne, tradycyjne sporty, nie będą mogły zobaczyć jeszcze przez długie lata. Sponsorzy, telewizja, gwiazdy… to wszystko znaleźć można w świecie esportu. Jest jednak jeszcze druga strona medalu.

Okazuje się bowiem, że nierzadko sport elektroniczny wiąże się z aferami, które nie przyszłyby do głowy profesjonalnym zawodnikom sportów tradycyjnych. Kłótnie, rozłamy czy brak pieniędzy nierzadko psuje wizerunek esportu, co wzbrania jeszcze największe marki przed zainwestowaniem w tę branżę. 

Wiele osób postrzega też esport jako coś, co służy wyłącznie do zabawy. Stawiając im przed oczami salda wygranych najlepszych graczy, odrzucają wizję ich bogactwa. Można zatem przypuszczać, że dołączenie gier wideo do długiej listy konkurencji olimpijskich wiązałoby się z niemałą kontrowersją. Czy zespół, który zarządza dyscyplinami na Igrzyskach podejmie się wyzwania?

Przeszkody, które stoją na drodze esportowi

Przede wszystkim esport i Igrzyska Olimpijskie mają ze sobą kilka problemów. Jednym z nich jest brak globalnego organu zarządzającego, którego zatwierdzenie przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski jest wymagane. Jednocześnie większość gier esportowych cechuje różnego rodzaju brutalność, co narusza olimpijskie wartości przyjaźni i wzajemnego szacunku. Choć chodzi tutaj tylko i wyłącznie o wirtualne modele, Komitet zdaje się trzymać zasad na każdej płaszczyźnie. Znajdzie się jednak pocieszenie na problemy esportu w olimpijskim świecie. Inne gry, takie jak chociażby szachy, również miały trudności z uzyskaniem akceptacji wśród Komitetu.

Nieco na wizerunek esportu szkodzą też wcześniej wymienione problemy wewnętrzne branży. Nie bez udziału zostają również media, które nierzadko piętnują gry wideo ze względu na ich rzekome wywoływanie agresji lub innych zachowań patologicznych. Najnowsze badania nie wykazują jednak korelacji pomiędzy działaniami człowieka, a jego aktywnością w sferze gier wideo.

Czy esport tak naprawdę potrzebuje Igrzysk?

Przy rozważaniach warto również omówić tę kwestię. Na ten moment sport elektroniczny nie potrzebuje żadnego odgórnego nadzorcy czy organizatora, bowiem w swoim własnym ekosystemie radzi sobie doskonale. Ogromne nagrody, świetne widowiska i miliony fanów na całym świecie są zachwycone tym, co dzieje się na esportowej scenie. Sport elektroniczny to między innymi wolność i naprawdę duża swoboda. Nic nie stoi na przeszkodzie, by samemu rozpocząć karierę gracza, założyć organizację esportową czy rozpocząć inną ścieżkę kariery związaną z tą branżą.

Kolejna część układanki, którą byłby narodowe instytucje mogłaby mocno zachwiać pielęgnowaną od lat swobodę. Związki i zrzeszenia, a także odgórnie ustaleni organizatorzy imprez niekoniecznie muszą przypaść do gustu zarówno fanom, jak i bardziej związanym z branżą. Aktualnie w świecie esportu panuje demokracja i jeśli tylko coś nie podoba się większej ilości osób, zostaje to zmienione lub usunięte. Wprowadzenie odgórnej władzy mogłoby mocno wpłynąć na ten stan rzeczy, a niemal pewne jest, że występ esportu na Igrzyskach Olimpijskich byłby od tego uzależniony.

źródło: informacjebranzowe.pl

informacje branżowe
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe